Detaylarıyla Nasıl Amerika Vatandaşı Olurum? 🇺🇸

Adım adım nasıl Amerika vatandaşı olabilirim?

Göçmen ülkesi olan Amerika, tarihi boyunca dünyanın her yerinden daha iyi imkanlar sağlamıştır vatandaşlarına. Bu yüzden büyük hayalleri süsler, Amerika vatandaşlığı.

Amerika vatandaşı olmanın avantajları

 • Geniş vizyon
 • Her farkı bir arada yaşayan ve barındıran bir ülke
 • Sürekli inovasyon
 • Kaliteli eğitim
 • İleri teknoloji
 • Zengin, çeşitli ekonomi fırsatları
 • Bir çok ülkeye vizesiz giriş hakkı
 • Çok güçlü bir pasaporta sahip olmak
 • Çifte vatandaşlığın kabul görmesi
 • Yaşam kalitesinin yüksek olması
 • Refahın yüksek olması
 • Dünyaya yayılmış ingilizce dilinin, ana dil olarak kullanılması
 • Özgür hissetmek
 • Kişisel alanının asla ihlal edilmemesi
 • Saygının üst düzeyde olması
 • Kimsenin gözlerinin üzerinizde olmaması
 • Ne yaptığınızla, nasıl giyindiğinizle kimsenin ilgilenmemesi
 • Çalıştığınız sürede hangi meslekte olursanız olun yaşam standartlarınızın yüksek olması
 • İstediğin şekilde standart bir arabayı kısa sürede araba alabilmek
 • İstediğin şekilde evde tek oturabilmek
 • Her şeyin bir düzende ve sisteme bağlı olması
 • Çevre, yol, tabela düzenlerinin güzel olması
 • Trafikte mesafenin korunması
 • Kurallara uyulması
 • Her yerde bir temizlik ve bakım olması

Vatandaşlık almanın zorlukları ve ileride yaşanabilecek pişmanlıklar

Vatandaşlık almak için harika sebeplere sahip olan Amerika’nın bile bir sürü pişmanlık sebebi olabiliyor. Sanıyoruz özgürlük ülkesi olması her şeye izin vereceği anlamına gelmez diye düşünülmüş ve bir süre sonra ipin ucu kaçırılmıştır.

Gezmek için bile zar zor alınan vizelerin yanında bir de vatandaşlığını kazanmak mı? Yahu hepimiz dünya vatandaşı değil miyiz? Ne diyedir bu kadar zorlamak insanları? Diyeceğim de, günümüz için komik olacak.

Amerika vatandaşlığı almak eskiden de kolay değildi, şimdi hiç kolay değil. Göçü pek sevmeyen yönetim bakış açıları, yeni aldığı yürürlükler ile gözleri korkutuyor.

Hiç mi umut yok derseniz, tabii ki öyle değil. Bir çok insan hala Amerika vatandaşlığı alabiliyor.

FATCA şoku

2010 yılında ABD, yurtdışındaki vatandaşlarının yurtdışında sahip oldukları araba, ev, bankasında bulundurduğu para gibi mal varlıklarını kontrol altına almış ve vergilendirmek için FATCA yani Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası’nı yürürlüğe koymuştur.

Bu uygulamayı başta İsviçre, İngiltere, Fransa ve diğer 70 ülkedeki 77 bin bankada uygulamıştır.

Bankalar, ABD vatandaşlarının bankadaki 50 bin dolar ve üzerindeki parasını ve diğer menkul kıymetlerini ABD hükümetine bilgilendirmeye başlayacaklardı. Böylece ABD 10 yıl içinde bu yasadan yaklaşık 8.700.000.000 dolar vergi geliri edecekti.

Fakat bu yasa, insanların Amerika vatandaşlığından çıkmasına sebep olmuştur. Son 9 yılda yaklaşık 30.000 kişi, Amerika vatandaşlığından çıkmıştır, bu sayının içerisinde Amerika’da doğanlar, ünlü, fenomen isimler de bulunmaktadır.

Bunun yanında Doğum Turizmine de karşı olan Amerikan yönetimleri ile Amerika’da doğum yapma imkanları da zorlaştı.

FATCA’dan sonra doğum turizmi de zaten eskisi kadar tercih edilmemekte, hatta ileride çocuğumun işine yarar diye daha önceden doğum turizmine katılan kişiler şimdi vatandaşlıktan çıkmak için uğraşmaktadır.

Doğum turizmi

Washington Başkenti 24 Ocak 2020’den itibaren tüm ülkelerden hamile kadınlara, geçici süreyle verilen vizelerini reddedeceğini duyurdu.
Ekonomisine ciddi getiri sağlamasına rağmen göçü sevmemeleri, kötüye kullanımlar ve masrafları ödemeden ülkelerine kaçan insanlar gibi nedenlerden dolayı bu kararlar alıyorlar.

Amerika’da verilen hakları geri alınmaz, vatandaşlık gibi. Fakat yönetimler, “Daha önce göç olarak doğum turizmi ile doğurmuş tüm çocukların vatandaşlığını kaldıralım.” görüşünü savunuyor. Böyle bir karar şu anda oluşmadı fakat yönetimin bakış açısı bu şekilde. Ancak araştırdığımız kadarıyla hastane ve diğer masrafların ödeneceğine dair bir kaç evrak imzaladıktan sonra değerlendirilip durumu değiştirebiliyormuşsunuz. Yani ABD vatandaşlığı konusundaki sınırlamalar daha da ciddileşecek gibi.

Sağlık sektörünün pahalılığı

Sağlık sektörüne harcamaların çok yüksek olması, en ufak bir sağlık kontrolünde bile yüksek ücretler ödenmesi.

Örneğin, sağlık sigortasının %80’ini çalıştığınız iş yeri ödediğinde bile aylık olarak ortalama 100-120 dolar civarı bir ödeme yapmanız gerekecek. Bunu yapmadığınız zaman vergi beyanı verirken cezalarla karşılaşacaksınız.

Vatandaş olduktan sonra devam eden formlar

Amerika’ya vatandaş olurken doldurulan, yapılması gereken bir çok adım ve formdan sonra hatta Amerika vatandaşı olduktan sonra bile işler bitmiyor. Sürekli beyan bildirme olaylarının bitmediği söyleniyor.

En ufak sağlık kontrolünde bile 2 adet en az 2 sayfalık formlar dolduruluyormuş. Bu da insanı bir süre sonra gerçekten bayabilir.

Gurbet

Yurtdışında yaşamanın en zor özelliği aileden ve çevrenizden uzak olmanız, gurbet…

Türk yemeklerinden mahrum kalmak

Türk yemekleri yapmak istiyorsanız malzeme sıkıntısı olmayacaktır ama malzemeleri Türkiye’nin havasından, suyundan, toprağından bulamamak en büyük kayıp olacaktır 🙂

Amerika vatandaşlığı almak için ne gerekir?

 1. Green Card’a başvurmak, kazanmak
 2. Sürekli oturma statüsü
 3. Sürekli ikametgah
 4. Amerika’da fiziken bulunma
 5. Yerel ikamet şartı
 6. Dil şartı
 7. Vatandaşlık bilgisi
 8. İyi, ahlaki karaktere sahip olma
 9. Amerikan anayasasındaki ideallere ve prensiplere bağlı olma
 10. ABD’ye bağlılık yemini etmek

Amerika vatandaşlığı için gereken şartlar

Sürekli oturma statüsü

Green Card hakkınız çıktıktan sonra arka arkaya en az 5 yıl boyunca sürekli oturma (Green Card) statüsünü korumanız gerekmektedir. Bunun yanında, sürekli oturma izninizin yasal tüm gerekliliklerinin ve sefer görev emri kaydı gibi tüm sorumlulukları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Sürekli İkametgah

Vatandaşlık için N-400 formu ile yapılan başvuru tarihinden önceki 5 yıl boyunca ikametgahınızın ABD içerisinde olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Green Card başvurusu yapmak

Google’da arattığınızda, reklam ile ilk sıralara çıkmış başka başka sitelerle karşılaşabilirsiniz. Hem de bunlar çok resmi ve profesyonel gözüken sitelerdir. Fakat ne olur kanmayın ve resmi adresi olan bu linke tıklayınız.

DV-2022 ücretsiz Green Card başvurusu nasıl yapılır?

Amerika Vize/Green Card vesikalık fotoğraf evde nasıl çekilir?

Daha sonrasında artık Green Card’ın size çıkıp çıkmayacağını beklemeniz gerekecek.

Yapılan mülakatta da bunları kanıtlamanız için yaklaşık 1 saat sizi sorgulayacaklar. Sakin olmakta ve doğruyu söylemekte fayda var. Anlayış göstereceklerdir. (Örnekleri bulunmakta)

Amerika’da fiziken bulunma

N-400 formunu doldurduğunuz tarihten önceki 5 yıl içerisinde, en az 30 ay fiziki olarak ABD’de bulunmuş olmanız lazım.

Yerel ikamet şartı

Yerel ikamet, ikamet edilen eyalet ve onun bağlı olduğu Amerika Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi (USCIS) bölgesinde yapılmalıdır. O eyalette en az 3 aydır ikamet ediyor olmanız gerekiyor.

Dil şartı

Temel düzeyde ingilizce konuşabilme okuyabilme ve yazabilme becerisine sahip olmanız gerekmektedir.

Sürecin sonunda vatandaşlığa kabul sınavı ile dil seviyeniz ölçülecektir. Mülakatta ingilizce konuşulduğu için nasıl bir ingilizceye sahip olduğunuz zaten anlaşılacaktır.

Bir cümle okutma ve bir cümle yazdırma şeklinde gerçekleşebiliyormuş. Bunların temel kolaylıkta olduğu söyleniyor.

Yazma ve okumada üç hakka sahipsiniz, üçünden birinin doğru olması gerekiyor. Daha önceden size vatandaşlık bilginizi ölçeceği sınav kitapçığı veriliyor. Hangi kelimeleri soracağı kitapçığın arkasında bulunuyor.

Vatandaşlık bilgisi

Temel düzeyde Amerikan Tarihi ve Devleti hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Amerika Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi (USCIS) hazırladığı rehber dokümanları, size oldukça yardımcı olacaktır.

Verilen kitapçıktaki 100 sorunun 6’sını bile doğru bilmeniz, geçmenize yardımcı olacaktır. Bu kitapçıkta Amerika başkanının adı, Amerika tarihi soruları, coğrafya soruları gibi konularla karşılaşacaksınız. Zaten 5 yıl boyunca Amerika’daki yaşarken bir çok şey öğrenmiş olacaksınız.

İyi, ahlaki karaktere sahip olma

Genel olarak sürekli oturma statünüzün gereklerini yerine getirmeniz ve ABD yasalarına uygun davranmanız gerekmektedir.

Sosyal güvenlik numaranızın yüksek olması, maaşınızın, mesleğinizin, vergi ödeme durumlarınızın da etkileri var.

Amerikan anayasasındaki ideallere ve prensiplere bağlı olma

Bu tabii ki en önemsediklerini noktalardan. Sicilinizin temiz olması, Amerika’ ideallerin ve prensiplerine uyum sağlamalısınız.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası için tıklayınız.

 • Görüşmelerden/Mülakattan red alırsam ne olur?
 • Vatandaşlık bilgisi sınavını geçemezsem ne olur?

Hangi sebeple red aldığınıza bağlı. Bir suç işlemeniz, yalan beyanda bulunmanız gibi durumlar sonucunda Green Card’ınızın elinizden alınmasına hatta ve hatta Amerika’dan atılmanıza bile sebep olabilirsiniz.

Fakat görüşmelerden, sınavdan geçememeniz bilgi eksikliği yada yaşanan aksilikler gibi sebepler ise, size bir süre daha verilecektir. Daha sonra, o sürenin dolmasıyla tekrar başvurmanıza izin verilecektir.

ABD’ye bağlılık yemini etmek

ABD’ye bağlılık yemini töreni nasıl oluyor?

Vatandaşlık alan insanların, tek tek bütün doğduğu ülkelerin adının okunması sonrası, Başbakan’ın yeni vatandaşlarına yaptığı konuşma videosu ekranlara yansıtılır.

Sıra, arkadaki stantlara green card’ınızı teslim edip, ABD vatandaşlık belgenizi alma zamanında. Hayırlı olsun 🙂

Amerika vatandaşlığı kaç para?

Amerika’daki Şirket açarak Vatandaşlık Sahibi Olmak

1 milyon dolarlık şirket kurabilir veya EB-5 yatırım programı kapsamında daha önce onaylanmış projelere en az 500 bin dolar ile başvuru yapabilirsiniz.

Bu işlem bittikten sonra 2 yıl koşullu oturum, sonrasında koşulsuz oturum hakkınız oluyor. 5 sene dolduğunda Amerika Vatandaşlığı hakkı sizin oluyor.

Bu süreçte, şirketinizde en az 10 kişiye istihdam sağlamanız da vatandaşlığa kabul görmeniz için, size büyük bir adım sağlıyor.

4 kişilik bir aile ile vatandaşlık kazanmak istiyorsanız, en az 580 bin dolar hibe etmeniz gerekiyor.

Amerika vatandaşlığı kaç yılda alınır?

Green card hakkının ortalama 1,5 senede çıktığı söyleniyor fakat bazı kişilere 4 ay içerisinde de çıkabiliyor.

Daha sonrasında dediğimiz gibi, 5 yıl ikametgah etmeniz, en az 30 ay fiziki olarak ABD’de bulunmanız gerekiyor. Evliyseniz eşinizle beraber en az 3 yıl bulunmanız gerekecek.

Daha sonrasında bahsettiğimiz adımlardan (Uyulması gereken kurallar, sınav, mülakat, yemin töreni) geçtikten sonra ABD vatandaşı olabileceksiniz.

Amerika’daki şehir seçimi ve kiralar

Şehir seçimi yaparken en pahalı ve en ucuz şehirlerin bilgisini sizlerle paylaşacağız, böylece kendinize göre pahalı, orta, ucuz şehri seçebilirsiniz.

Kendi mesleğinize göre, nerelerde son 1 haftada/ayda daha çok iş ilanı çıktığına bakarsanız, hangi şehirde daha çok fırsatınızın bulunduğunu bulabilirsiniz.

Kiralık evlere bakabileceğiniz bir site; tıklayınız.

Amerika’da suç oranı haritası

Bu site size Amerika’da yaşayacağınız yeri seçmeniz konusunda yardımcı olabilir. Tıklayınız.

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Yorumlar

Rachelle Thurber | 🇺🇦

Aslında harika ve faydalı bir bilgi parçası.

Bu yararlı bilgiyi bizimle paylaştığınız için mutluyum.
Lütfen bizi bu şekilde güncel tutun. Paylaşım için teşekkürler.

Ne Gerekir | 🇹🇷

Dönüşünüz için gerçekten çok teşekkür ederim. Ayda bir yazılarımızın güncellemelerini kontrol ediyoruz. Buna yeni başladık. Umarım size iyi deneyimler getirmeye devam edebiliriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir