Ateş Yakmanın Kolay ve Zor 5 Farklı Yöntemi 🔥

Kamp ateşi nasıl yapılır? Doğada ateş nasıl kurulur?

Doğada ateş yakmak gerçekten hiç zor değil. Sadece, kısa ve uzun süren yöntemleri var. Hepsi de o kadar eğlenceli ve huzur verici ki…

İnanın bir kere denedikten sonra küçük tüplerimiz olmasına rağmen küçük bir kahve kaynatmaya bile ateş yakmak istiyordum. Tabii, diğerlerini bekletmemek için kendimi durdurmaya çalışıyordum.

Harika bir meditasyon – Doğada ateş yakmak

Ateş yakmak böyle bir şey, başarı, zafer, özünü hatırlama, oyalanma, doğadan gelenlerle başka bir oluşuma sebep olmak… Sadece yemek yapmak, su kaynatmak veya ısınmak için bir araç değil ateş. Boşuna şarkılara, şiirlere konu olmamış.

Gelin sizinle özümüze dönelim ve her ne gelirse gelsin başımıza kendimize bakabilecek kadar güçlü varlıklar olduğumuzu hatırlayalım ?

Ateşin oluşabilmesi için ne gerekir?

 • Yeterli oksijen
 • Yanıcı malzeme
 • Sıcaklık oluşturabilmek

Doğada kolay ve hızlı ateş yakmak için ne gerekir?

Karınlar aç, şöyle hemencecik de çay demlense; ooh, demeyin keyfimize… O zaman hemen başlayalım.

 • İnce kuru ot ve parçaları
 • İnce uzun ve kısa dallar/Çıra
 • Kalın uzun ve kısa dallar
 • Etrafına dizilecek taşlar
 • Yanıcı Malzeme (Kâğıt, peçete vb.)
 • Çakmak/Kibrit
 • Kömür
 • Yanıcı jel

Yukarıda bahsettiğimiz boyutlardaki malzemeleri doğadan toplayın. Şimdi sırasını hemen anlatalım.

Biraz kalın olan uzun ve kısa dalları yere düzün. Rüzgârlı bir mekândaysanız etrafına büyük taşlar dizebilir ya da toprakta küçük bir çukur açarak rüzgârı engelleyebilirsiniz. Üstüne kuru otları ve parçalarını, onun üstüne küçük dalları ve yanıcı ince malzemeleri yerleştirin. Son olarak kalın dalları çadır gibi huni şekilde dizin tarafına.

Bu çadırın içerisine yaktığınız bir peçete veya kâğıdı sokabilir ya da çakmağınızla içerideki otları yakmaya başlayabilirsiniz. Çok daha kolay yanmasını istiyorsanız yanıcı jel alabilir anında tüm ateşinizin hızlıca yanmasını sağlayabilirsiniz.

Daha sonra güzelce üfleyelim. Ateşi güçlendirmek için arada otları ve ince yanıcı malzemeleri, kabukları ateşinizin üstüne, ortasına ekleyin.
Daha uzun süre yanmasını istiyorsanız kömür ekleyebilirsiniz. Arada büyük odunlardan ekleyerek süreyi de uzatabilirsiniz.

Doğada ilkel yöntemlerle ateş yakmak için ne gerekir?

Magnezyum çubuğuyla ateş yakmak

 • Kuru ot ve parçaları/Saman
 • Orta ve ince kalınlıkta uzun dallar
 • Kav
 • Magnezyum çubuğu
 • Çakı

Bu yöntemde sürtünme yoluyla bir kıvılcım oluşturacağız. Sıcaklığı muhafız edeceğiz ve derece iyice yükseldiğinde ateşi başlatacak bir düzenek oluşturacağız. Baya meşakkatli fakat inanılmaz özel bir an olacak sizin için.

Kav, kav mantarlarının kurutulmasıyla elde edilir. Çabuk tutuşan, yanıcı ama koru da üzerinde tutabilen bir malzemedir.

Kavınızı satın alabileceğiniz magnezyum çubuğunuzun yanına tutun. Çakınızı çubuğunuza sürtmenizle beraber saçılan kıvılcımlar kavınıza tutunacak ve içli içli yanmaya başlayacaktır.

Yanabilecek kuru bir kabuğun içerisine, kolay tutuşabilecek kuru ot parçalarını koyun. Yanmaya başlayan kavınızı bu otların arasına yerleştirin. Kabuğu çok sıkmadan yuvarlak tutun ve kabuğun ortasından güzelce ve sabırla uzun uzun üflemeye başlayın.

İyice yanmaya başlayan bu düzeneği, orta kalınlıktaki dalların üzerine koyun ve ince uzun ağaç dallarını çadır şeklinde dizin. Ateşin güçlenmesi için arada sırada ot ve dal parçalarıyla ateşi beslemelisiniz.

Bu uzun yöntemin size terapi gibi geleceğine eminiz ?

Sürtünme yoluyla ateş yakmak

İçi boş süngerimsi ve lifli yapıya sahip bir dal bulmalısınız. Bu dal kolay bulunmaz, e nihayetinde hobi niyetli yakmayı düşündüğünüzü düşünüyoruz.

Tesadüfen bulursanız ya da satın alırsanız çok eğlenceli bir işe koyulmaya ilk adımı atmış olacaksınız. Bu dal çevirerek sürttüğümüz dal olacak.

Doğada zorlu şartlarda sönmeyen ateşi yakabilmek için

 • Erimiş mum
 • Halat/sargı bezi
 • Gaz yağı
 • Magnezyum çubuğu/çakmak

Bu düzeneği önceden hazırlayıp bir saklama poşetine koyabilirsiniz. Böylece ateşi başlatamadığınız ya da devam ettiremediğiniz nemli yerlerde, yağmurda, rüzgârda, sulu ve karlı yerlerde çıkartıp kullanabileceksiniz.

Halatınıza ya da kıvırıp top haline getirdiğiniz sargı bezine gaz yağını dökün. Halatınızı ya da sargı bezinizi eritilmiş muma sokun. İyice bulaşması için başka bir çubukla karıştırın ve çıkartın. Donduktan sonra malzememiz artık kullanıma hazır. Bu malzemenin yanması için bıçakla düzeneğe bir yarık açmanız gerekecek.

Daha sonra magnezyum çubuğunuzdan çıkartacağınız kıvılcımları açtığınız yarığa sıçratmanız ya da çakmakla yarıktaki halatı yakmanız yeterli olacaktır.

Tabii, düzeneğin üstüne ince uzun dalları çadır şeklinde koymanız ve arada otlarla, dallara desteklemeniz oluşturduğunuz ateşi kuvvetlendirecektir.

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

İzel Argül

Görsel İletişim Tasarımı mezunuyum. Ne Gerekir'in kurucusu ve yöneticisiyim.
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir