Ayhan Karaman ile SEO Hakkında Röportaj

Güvenlik, Hız, Çok dilli siteler, SEO güncellemeleri

ayhankaraman.com kurucusu ve SEO Kitabı’nın yazarı Ayhan Karaman

Ayhan KARAMAN Türkiye’nin tartışmasız en tanınan SEO uzmanı. Çünkü kendini ve gerçekten de iyi yaptığı işini tanıtmakta çok yaratıcı. Kendisini özel kılan şey bu taktiklerin ve bilgilerin hepsini bizlerle açık bir şekilde paylaşıyor olması. Kendisiyle iletişime geçtiğinizde her sorunuza yanıt verir. Numarasına ulaşmak aşırı kolay, aradığında gerçekten Ayhan Karaman ile görüşmek insanı güvende hissettiriyor. Gerçekten geleceğini merak ettiğim bir marka Ayhan Karaman.

Röportajımız

Dünyanın ilk fiziksel olarak güncellenen kitabını hazırladınız. SEO Kitabı. Sıra dışı başarılardan sonra bu bizi şaşırttı mı? Açıkçası yine evet 🙂 Söz verdiğiniz gibi 🙂

Takipçileriniz olarak verdiğiniz sözler konusunda ne kadar duyarlı olduğunuzu biliyoruz. Gelişime ve geliştirmeye, bilgiyi saklamamaya ve birlikte başarmaya da her zaman canı gönülden açıksınız. Bu yüzden her yerde çok efendi ve güvenilir birisi olduğunuzu okuyorum. Aynı şekilde düşündüğümüz de aşikâr.

Blog yazılarınız büyük kılavuz. Okuyucularımızın sizin yazılarınızı da okumalarını önemle tavsiye ediyoruz.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Kitabınızdaki içeriklerin YouTube ve Blog’unuzdaki içeriklerden farkı nedir?

Ayhan Karaman:
Öncelikle kitabımın hikayesinden bahsetmem gerek. 😊 Ben bu işin sadece kitapla olacağına inanan birisi değilim, kitap tarafına da çok sıcak bakmıyordum. Öncelikle eğitimde, eğitimime katılanlara özel bir kitapçık hazırladım ve çok olumlu geri bildirimler aldım. Bu geri bildirimlere istinaden neden olmasın Ayhan diyerek kitap hazırlıklarına başladım. Ama bir şeyi yıkmalıydım! İnanmıyorsun neden çıkarıyorsun? Çünkü: Farklı olmalıydı.

Dedim ki bu kitabı nasıl farklılaştırırsın Ayhan? Güncellemen lazım, hem de ömür boyu. Güncellerken ücret almaman lazım, kargo ücreti bile almaman lazım. Sürekli değişen ve gelişen bir sektörde tek seferlik bir kitap olmaz, ya da her çıktığında ücret almak olmaz.

Yola çıktım ve bitirdim.

1. baskı blog içeriklerimden (İçeriklerin revize edildiği ve güncellendiği) başlıklar da yer alıyordu. YouTube içeriklerime QR ile yönlendirmeler yaptığım, benzersiz içeriklerin yer aldığı, SEO’ya bakış açısı kazandırdığım bir kitap oldu.

2. baskı tam istediğim gibi oldu. Sözlüğü güncelledim ve daha bilgilendirici yaptım. Yönlendirmeler ekledim. Sayfalar arası yönlendirmeler yaptım. Kontrol listesini destekleyecek yönlendirmelerde bulundum. E-Ticaret SEO ve İçerik üreticilerine özel SEO içeriklerine yer verdim. Meşhur Futbol takımı taktiğini güncelledim 😊

Sizden alınan eğitimler doğrultusunda veya danışmanlığınızla yükselen bazı site verilerini örnek gösterebilmeniz mümkün mü?

Ayhan Karaman:
Seve seve…

Sizlere asligold.com projesinden bahsetmek isterim.

Neler Yaptık?

Öncelikle web sitesinin kurulması ve ürünlerin girilmesiyle alakalı süreç hakkında yardımcı olduk. Bireysel bir kişiden özel bir yazılım desteği alıyordu. Yazılım firmasıyla omuz omuza çalışma kararı aldık ve teknik analizlere başladık.

Teknik analizlerimiz neticesinde site sağlık durumunu 12-15 seviyelerinden 92 seviyelerine kadar getirdik. Burada başlık ve meta açıklama problemleri, yetim sayfalar, kırık bağlantılar, yönlendirme problemleri, boyutu yüksek görsel hataları, URL hatalar, ALT etiket problemleri yer alıyordu. Bunların büyük bir çoğunluğunu ilk 3 ay içerisinde düzelttik.

Kategoriye gelen son kullanıcının merak ettiği sorulara yanıt almasını sağlayan içerikler ürettik. Bu içerikler e-ticaret kullanıcı davranışının alışkanlıklarının dışına çıkmayacak şekilde hazırlandı. (Yani uzun uzun içerikler üretmedik. Sebebi: Gelen kullanıcı ürün incelemek ve satın alım yapmak istiyor. Bu davranışı olumsuz etkileyecek bir şeyler yapmamalıydık.)

Ürünlerin tamamı olmasa da bazıları için satın almaya teşvik eden açıklamalar hazırladık. Bunun kısa sürede katkısını görmeye başladık.

Sosyal Medya ve Google reklamlarını planladık. İyi dönüşler almaya başlayınca bütçeyi artırıp yeniden pazarlama süreçlerine başladık. Search Console analizinde ilk 100 içerisine giren kelimelerin açılış sayfalarını belirledik ve dönemsel kampanyalarla o sayfaları destekledik.

Yine ilgili açılış sayfası için bağlantı planları gerçekleştirdik. Rakip analizlerinde ortaya çıkan bağlantı kaynaklarına ve bizim belirlediğimiz bağlantı kaynaklarına odaklandık. Bağlantıları alınca yine sıralamalarda iyileşme olduğunu gözlemledik.

Blog içerikleri ürettik. İlgi çekici başlıklar, son kullanıcıya fayda sağlayan ipuçları ve direkt ürüne yönlendiren harekete geçirici mesajlar. Blog tarafını sadece ürüne yönlendirmek için değil yeniden pazarlama kitlesi biriktirmek ve daha sonra blog tarafına gelen ziyaretçileri hedeflemek içinde kullandık.

Ürün model sayısının ve fiyatların iyileştirilmesinin de SEO sürecine olumlu katkısı olduğunu biliyorduk. Aslı Gold markası için de bunu gerçekleştirdik.

Sonuç:

Ayhan Karaman tarafından asligold.com adresinde yaratılan başarı hikayesi

Sıfırdan başarıya açılan yolculuk.

Sadece teknik bilgi ve tecrübe yeterli olmuyor. E-Ticaret ve SEO tarafında başarılı olmak istiyorsanız buna operasyonel, müşteri ilişkileri, satış sonrası ve lojistik gibi konularının da ciddi katkısı var. Bu tarafı Aslı Hanım inanılmaz güzel yönetti. Tabii o İstanbul’da biz Samsun’da.

Sizden danışmanlık hizmeti veya eğitim alacak yoldaşlarınızı bu yolda hangi adımlar bekliyor? Nasıl bir süreçle o başarı adımlarını tırmanıyorsunuz?

Ayhan Karaman:
SEO gerçekten iyi yapıldığında, Google buna duyarsız kalmaz ve web sitemizi ödüllendirir. SEO her zaman yatırım yapmaya değer bir kanal olmuştur. Benden eğitim alacak kişilerin hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmesi için iyi bir çevrimiçi SEO eğitimi hazırladığımı düşünüyorum.

Neden mi?

Ayhan KARAMAN SEO eğitim kursları sizi gerçek hayattaki SEO durumlarına hazırlar. Eğitim yolculuğu sadece hazır videolarla ya da setlerle ilerlememeli. Özellikle SEO tarafında bu böyle olmamalı. Omuz omuza vermeli ve birlikte çalışmalıyız. İşte bu noktada ben öğrencilerimle projeleri üzerinden birebir ilgileniyor ve performansı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyorum.

Aslında bahsettiğim SEO eğitimi, sıralamalar için ihtiyacınız olan becerileri geliştirmenize yardımcı olacak, web hakkında uzman bilgisine ulaşabileceğiniz, dilediğiniz kadar soru sorabileceğiniz ve sürekli öğrenme, geliştirme sürecinde olacağınız bir etkinlik.

Önce öğren, sonra görevi al ve tamamla. Eksikliklerin birlikte tespit edildiği, birlikte giderildiği, mevcut durum kontrolünün sağlandığı ve performans iyileşmesinin takip edildiği bir eğitim düşünün. Dilediğiniz kadar soru sora bildiğiniz, ömür boyu danışmanlık aldığınız ve SEO’yu öğrendiğiniz bir kurs düşünün.

Eğitim ve danışmanlık alacak kişiler beklentilerini yüksek tutabilirler. Çünkü ben sözümü tutarım.

Google’ı anlamaya çalıştınız. Peki hangi sonuca vardınız? Çok açıkça Google bizden ne bekliyor?

Ayhan Karaman:
Google, kullanıcılar ne istiyorsa bizden onu bekliyor. Örneklendirerek anlatmak isterim.

Kullanıcı kış lastiği arıyorsa ona kış lastiklerini göster ona kış lastiğinin faydalarını sunma! Zaten kış lastiği araması yaptığınızda kış lastiği satan web sayfalarıyla karşılaşırız. Burada Google’ın kullanıcıların niyetini de anlayan bir arama motoru olduğunu görüyoruz.

Biz kullanıcıların arama niyetine göre sayfalar, içerikler ve siteler yapılandırmalıyız. Bu, SEO’nun en önemli noktalarından birisidir.

Bir sitenin yayına alındığı andan itibaren en kısa zamanda Google tarafından fark edilmesi için atılabilecek bir adım var mı?

Ayhan Karaman:
En sağlıklısı Google Search Console aracına sitemizi eklemek ve Google URL Denetimi aracını kullanmak olacaktır. Hızlı indeks almak uğruna yapay çalışmalardan uzak durmamız gerekir. Siteyi açtık, içerikler tamam, pazarlama tarafına hazırız dediğimiz an hemen siteye gerçek kullanıcı getirmenin yolunu bulmalıyız.

“SEO Takımı” içeriğiniz sektörde gerçekten de beğenildi. Emeğinize sağlık. Bilmeyenler için; SEO Takımı. Biz de her oyuncu için içeriğinizde bahsi geçmemiş birer soru hazırlamak istedik. Bazıları garip olsa da inanıyorum ki merak edilmiş konular.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

1. Kaleci – Güvenlik

Her sitenin altında tüm hakların saklı olduğuna dair bir yazı görmekteyiz. Bu sorumuz patent ve tescil işlemleriyle ilgili. Domain satın aldıktan sonra, domain şahsımız üzerine kayıtlı durumda oluyor. Hırsızlığa karşı koruma ve gizlilik paketleri de mevcut. Fakat kulağa yeterli gibi gelmiyor.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Site fikrinin, site yazılarının ve görsellerinin çalınmaması için ne yapılabilir? Tüm hakları saklıdır yazısını yazabilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Ayhan Karaman:
Burada bunun önüne geçmek çok kolay gözükmüyor. Almak isteyen her türlü yine alacaktır. Uğraştırıcı olacak ama hakkınızı yasal yollara başvurarak aramak en mantıklısı olacaktır. Yani görselleri tescillemekten bahsediyorum. İçerik konusunda da DMCA’yı öneririm.

2. Sağ Bek – Hız

Yazınızda kodlama, optimizasyon gibi birçok adımdan bahsetmişsiniz. Boyut konusunda en çok sorun yaşadığımız dosyalar GIF’ler ve görseller. Bir yerde .png formatının web siteyi daha çok zorladığını duymuştum. Siz de sık görsel kullananlardansınız ve bazı yazı kapaklarınızda da GIF bulunmakta fakat sitenizdeki görsellerin ve GIF’lerin yüklenme süresi ciddi anlamda hızlı.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Site hızını neye borçlusunuz?

Ayhan Karaman:
Son zamanlarda .gif uzantılı görüntü türlerinden vazgeçtim. Optimize etmek zor oluyor. GIF konusunu temam optimize ediyor ama yine de kullanmak istemiyorum. Kullanılacaksa da gerçekten çok fazla küçülttükten sonra kullanılmasını öneririm.

Ayrıca .webP görsel türünü kullanmanın zamanı geldi. WordPress için ShortPixel eklentisini önerebilirim.

 3. Sol Bek – Temiz kodlama

Bu soru da bloglarını çok dilli bir site haline getirmek isteyenler için gelsin.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Çoklu dil siteleri /en mi kullanmalı en. mi kullanmalı? Sitemap’imizde herhangi bir kirliliğe yol açar mı?

Ayhan Karaman:
Birden fazla dilde hizmet veriyorsanız, birden fazla ülkeyi hedefliyorsunuz anlamına gelir. Başka bir pazar için hedefleme yapacaksanız subdomain yolunu öneririm. siteadresi.com/en yerine en.siteadresi.com olması daha mantıklı olacaktır. Hem performans kanallarını hem de siteyi yönetme açısından daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Farklı dillere ait sayfalarda ilgili sayfanın farklı bir dilde sunulan bir versiyonu varsa dil etiketlerini kullanmanızı öneririm. (Hreflang etiketleri)

Gelelim site haritasına. Gerçekten indeksletmek istediğiniz URL’leri site haritasında bulundurmalısınız. Aksi olmamalı.

Yabancı ülkelerin aramalarında o dile göre hazırlanmış sayfalarımızla sıralama almak nasıl mümkün olur?

Ayhan Karaman:
SEO temelinde her ülkede aynı. Değişen şey o ülkenin dinamikleri. Rakipler ne yapıyor? Nereden bağlantı alıyor? Hangi kanallarda aktifler? İçerikler nasıl? Arama niyeti nedir? Bunlara hakim olup o sektöre yön veren rakiplerden daha iyisini yapmak şart.

4. Stoper – Mimari Yapı

Domainlerimizi satın aldığımızda geçmişini de satın alıyoruz. Ben negerekir adresini aldıktan sonra yüzlerce URL’yi tek tek google sıralamasında olmamasına rağmen Search Console’dan kaldırma isteğinde bulundum. URL’leri 301 yönlendirmesi ile ilgili olabilecek sayfalara, kategorilere ve ana sayfaya yönlendirmeli miyiz?

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Domainimizin geçmişi ile nasıl başa çıkarız?

Ayhan Karaman:
Bizimle ilgisi olmayan bir sayfayı yönlendirmemiz doğru olmaz. Alan adının geçmişte yaptıkları illegal şeyler değilse bunu sorun yapmamalıyız. Hele hele ana sayfaya yönlendirme kesinlikle yapmamalıyız.

5. Stoper – Kullanılabilirlik

Sıcaklık haritalarıyla bazı resimlere, butonlara link bulunmamasına rağmen basıldığını fark ederek sitemizde iyileştirmeler yapabiliyoruz. Fakat bazen insanlar anlamadığım bir şekilde ortak boşluklara tıklayabiliyor.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Kullanıcıların anlamlandıramadığımız davranışları sıklaştığında ne yapmalıyız?

Ayhan Karaman:
Kullanıcıların beklentisi bu yöndeyse ve bu gerçekten sıklaşan bir durumsa bir de bağlantı vermeyi denemeli ve sonuçlarını gözlemlemeliyiz.

6. Orta Saha – Kelimeler

Bazı kuyruklu aratma kelimeleri birbirlerine çok yakın olabiliyor. Mesela “SEO yapmak istiyorum” ile “SEO nasıl yaparım” anahtar kelimelerinin her ikisinde de sıralama almak istiyoruz. Ama her ara başlıkta kullanınca da tekrara düşen bir yazı sonucu ortaya çıkıyor.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Bir süre sonra Google kullanmadığım diğer anahtar kelime için de bize sıralama verir mi?

Ayhan Karaman:
Google çok akıllı bir arama motoru. O iki kelimenin yakın anlama sahip olduğunu biliyor ve içeriğiniz gerçekten anlamlıysa sizi ödüllendirecektir. Tabi burada SEO Nasıl Yapılır ile alakalı kapsamlı bir içerik yazmanız bahsettiğin kelimelerde sıralama alan siteleri incelemeniz ve ona göre aksiyon almanız çok daha önemli. Her şeyin sonu rakip analizine gidecektir. Bu anahtar kelime içinde böyle bağlantılar içinde reklamlar içinde 😊

7. Sağ Açık – Kaynak

Siz şu zamana kadar hem blog hem de e-ticaret siteleri oluşturdunuz.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Deneyimlerinize göre blog için ayrı, e-ticaret için ayrı söyleyecek olursanız; en çok hangi platformdan ziyaretçi alıyorsunuz?

Ayhan Karaman:
İki tarafın arama niyeti farklı. Biri genelde direkt satın alma yapmak için birisi bilgi almak ya da yönlendirilmek için kullanılıyor.

E-Ticaret tarafında kategorilerin dikkate alınması çok daha önemli bir rol alıyor. Burada ürün sayfaları ve diğer sayfaların önemsenmemesi gerekir demek istemedim. Ürün sayfalarında da satan ürün açıklamalarına, yüksek kaliteli fotoğraflara ve rakiplerle rekabet içerisinde olacağımız fiyatlara ihtiyaç var.

Blog tarafında başarı, çok yüksek kaliteli içerik üretmek, SEO temellerine büyük ölçüde uymak ve kendimizi tanıtmaktan geçiyor.

8. Orta Saha – İç Optimizasyon

En iyi açılış sayfalarımızda işe yarar neler yapabiliriz?

Ayhan Karaman:
Ben ortalama konumu iyi olan ve iyi organik trafik alan sayfalarım için iç optimizasyon adına bir şeyler yapma konusunda hep tedirgin davranırım. Evet bir şeyler hatalı ama düzenlendiğinde 1. sırada olduğunu kelimede çok kötü konumlara gidebiliyorsunuz.

Ben bu riske göze alıyorum, başlığım, meta açıklamam ve benzeri kriterler hatalı, bunları düzelteceğim diyorsanız 1 dakika beklemeyin.

Mobil ve masaüstü hızı iyileştirmeli, kullanıcı deneyimi tarafında daha iyi neler yapılabilir bunların yollarını araştırmalıyız.

Ana sayfanın H1 başlığı ne olmalı? Sitenin sloganı mı? En çok ilgilendiği konusu mu? Markası mı?

Ayhan Karaman:
Net cevap vermek isterim: Marka

9. Forvet – Linkler

Screaming Frog lisansı hediye ettiğiniz strateji gerçekten hayranlık uyandırıcı. Videonuzu sorunun sonuna bırakıyorum.

Bir blog yazım var yeterince bilgi veriyorum ama sunduklarını çok beğendiğim başka bir kaynak var. Ziyaretçimin o bilgiyi de okumasını istiyorum ve yönlendirme yapıyorum. Bu röportajda sizin yazılarınızdan ve videolarınızdan bahsedip yönlendirme yapmam gibi.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Başka sitelere link vermek sitemin değerini düşürür mü?

Ayhan Karaman:
Yönlendirme yapacağınız site illegal ve fayda sağlamayan bir site değilse asla zarar vermez. Yani ayhankaraman.com sitesine bağlantı vermen sana asla zarar vermeyecektir. Kullanıcı mutlu ise Google’da mutlu.

https://www.youtube.com/watch?v=-1bDIA3mouw

10. Ofansif Orta Saha – İçerik ve SEO

Google’ın SEO konusunda aldığı yeni kararları ve güncellemeleri en sağlıklı şekilde nereden takip edebiliriz?

Ayhan Karaman:
Buradan: https://developers.google.com/search/docs

11. Sol Açık – Mobil

Bu sorumuzu hem mobil hem de bilgisayar açısından sormak istiyoruz. Bizce gerçekten önemli bir konu ama sitemizi hazırlarken böyle bir aramada bulunduk fakat cevabını bulamadık internette.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Bilgisayar ve Mobil görünümde başlık ve paragraflar kaç punto olmalı?

Ayhan Karaman:
Ben H1 26px diğer başlık etiketlerini hiyerarşik biçimde düşürüyorum. İçerik metinlerini 13px olarak kullanıyorum. Mobil ve masaüstü aynı.

Reklam stratejileri konusunda da örnek aldığımız kişisiniz. Verdiğiniz reklamlarda alışılanın aksine özellikle görüntülenme sayısına önem vermenizdeki mantık bile tüm işlerinizi takip etmemiz için bir sebep.

Ayhan Karaman'ın Hikayesi

HALA ARADIĞINI BULAMADIYSAN

İlgili Röportaj

Koray Tuğberk Gübür ile Bütünsel SEO Hakkında Röportaj

Koray Tuğberk Gübür ile Bütünsel SEO Hakkında Röportaj

Sizler için Koray Tuğberk Gübür ile SEO Hakkında röportaj yaptık. Başlıca;
Kimdir?
SEO Hataları
Sıralama Koruma
Dikkat çekmek
Hangi altyapı
Yol haritası

Münir Türk ile Robotik Mühendisliği Hakkında Röportaj 🦾

Münir Türk ile Robotik Mühendisliği Hakkında Röportaj 🦾

Yerli üretim robotik kol üretimi proje sahibi Münir Türk ile röportaj. Başlıca;
Kim olmalı?
Eğitim ve program
Yerli üretim
Tedarik sorunu
Yol haritası
Fon destek

İlgili Makaleler

SEO Nedir? 💻 Ücretsiz SEO Analizi Veriyoruz 🎁

SEO Nedir? 💻 Ücretsiz SEO Analizi Veriyoruz 🎁

Makalemiz en kapsamlı SEO nedir yazısıdır. Başlıca;
SEO açıkça nedir?
SEO sürecinde neler var?
Koray Tuğberk Gübür Röportaj
Ayhan Karaman Röportaj
SEO SSS
Ücretsiz SEO Analizi

E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Okuyun 💵

E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Okuyun 💵

Yazımızda evde e-ticaret sitesini nasıl kuracağınız hakkında bilgiler bulunmaktadır. Başlıca;
Ne gerekir listesi
Fiyatlar
Yasal sorumluluklar
Reklam ve sosyal Medya
Vergi ve şirket kurmak
Sanal pos ve kargo

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Yorumlar

Adept | 🇯🇵

Bazı hikayeleri, röportajları ve az bulunan bilgileri paylaşmanıza bayılıyorum.

Hiç başka bloglarda konuk yazar olmayı düşündünüz mü? Tartıştığınız konulara odaklanmış bir blogum var. Görüşlerimden keyif alacağını biliyorum.

Uzaktan bile ilgileniyorsanız, bana bir e-posta göndermekten çekinmeyin.

Ne Gerekir | 🇹🇷

Merhabalar, öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz. 😊

Yorum formunu doldururken sunduğunuz makale linkini inceledik. Hızlı ve güvenilir olmayan backlink paketleri sunduğunuzu ve bunun hakkında bilgiler verdiğinizi gördük.

Maalesef biz bu gibi yollara yönelen SEO çalışmaları ile ilgilenmiyoruz. Daha sağlıklı ve verimli yollarla çalıştığınız zaman aynı frekansta buluşabiliriz. O zaman sizi tanımaktan, iş birliği yaparak öğrenmek ve öğretmekten gurur duyarız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir