14+ Öneri ile Bağışık Sistemini Güçlendirme

Bağışıklığımı nasıl korurum? Bağışıklığımı güçlendirmek için ne yapmalıyım?

Koronavirüs ile hepimiz hayatımızda yeni yeni kararlar verdik, vermek zorunda kaldık. Bunların en başında da sağlığımız geldi. Çünkü bu hastalığa yakalanıp ağır geçiren ve bu hastalığa yenilenlerin çoğunun bağışıklık sistemine iyi bakmamış kişiler olduğu ortaya çıktı.

Bağışıklık sistemi hakkında

Bağışıklık sistemi akyuvarların üretilmesi, saklanması ve bedenin çeşitli yerlerine dağıtılmasından sorumlu sistemdir. Akyuvarlar da vücuda giren bakteri ve mikroplarla savaşır ve bedenin sağlıklı kalmasını sağlar. Özellikle grip ve soğuk algınlığının sık görüldüğü sonbahar ve kış mevsimlerinde bağışıklığınızın güçlü kalmasını sağlayacak önlemler almalısınız.

Bağışıklık sistemini güçlendirme listesi

 • Bol bol su tüketmek
 • Arada bir limon sıkıp içmek
 • Sarımsak dilimleyip çiğnemeden yutmak
 • Olabildiğince taze gıda tüketmek
 • Bol bol sebze ve meyve tüketmek (Özellikle A, E, C, K, D, B12, Folik Asit vitaminleri, Selenyum minerali)
 • Deniz ürünleri, ton balığı, mantar, susam, tam tahıllar, sarımsak, soğan, yumurta ve tavuk eti tüketmek (Selenyum zengini besinler)
 • Kuşburnu, domates, soğan, yeşilbiber, kırmızı biber maydanoz, tere, roka, brokoli, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kivi tüketmek (C vitamini zengini besinler)
 • Ev yapımı turşu, yoğurt, kefir, peynir, elma sirkesi tüketmek (Probiyotik zengini besinler)
 • Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık tüketmek (Kalsiyum ve protein zengini besinler)
 • Yulaf tüketmek
 • Yeşil çay, zencefil, zerdeçal tüketmek
 • Balık tüketmek (Omega 3 zengini besin)
 • Kuruyemiş çeşitleri tüketmek (Çinko zengini besinler)
 • Şeker tüketimini azaltmak/Bitter çikolata tüketmek
 • Ana yemeklerinize az da olsa kemik suyu ilave etmek
 • Öksürürken ve hapşırırken mendil veya kol içini kullanmak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Sağlıklı kiloya gelmek ve bunu korumak
 • Alkolden kaçınmak/ Fazlasından kaçınmak
 • Uyku düzenine dikkat etmek ve yeterince uykuyu almak
 • Stresten uzak durmak
 • Vücut hijyenine dikkat etmek
 • Bonus: Koronavirüsün en çok korkuttuğu organımız akciğerler için; sigarayı bırakmak

Sağlıksız beslenmeye verdiğimiz eforu, sağlıklı beslenmeye verelim Çok zor değil, sağlıksız beslenmeye verdiğimiz emekleri, sağlıklı beslenmeye yönlendireceğiz ve sorun kalmayacak. Gerçek bu. Sağlıksız beslenmek için bile bir çaba gösteriyoruz. Neden onun yerine sağlıklı yiyecekler alıp hazırlamayalım ki?

İnanın bunu başarabiliriz. Bağışıklık sistemi bizim her şeyimiz. Yediklerimiz, vücut sağlığımızdan, beyin ve ruh sağlığımıza kadar yansıyor. Neden iyi ve dinç hissetmeyelim ki? Neden acı çekip hasta olalım? Hadi gelin şu işi başaralım.

Bağışıklığı güçlendirecek karışımlar

Bağışıklık atomu

Kestane Balı
Toz zencefil
Toz zerdeçal
Toz çörek otu

1 kavanozun yarısını kestane balı ile doldurun. Kristalleşmeyen şekerlenmeyen gerçek bal olarak söylenilen tek baldır. Çiçekleri 15 gün açar. Yağmurlu havalarda kestane balı bulamazsınız, üretilemez. Muazzam derecede öksürüğü bastırdığı tespit edilmiştir. Kalan kısmı 3’e bölünüyoruz.

Toz zencefili, toz zerdeçalı, toz çörek otunu taze taze baharatçınızdan çektirin. Kavanozun içerisindeki malzemeleri iyice karıştırıp, malzemeyi pestil haline getirin. Her sabah kış aylarında 1 tatlı kaşığı yemeniz bağışıklığınıza muazzam yarar katacaktır.

Çok kolay yapımı – Bağışıklık bombası

3-4 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı sumak ekşisi
1 çay kaşığı toz zencefil
1 çay kaşığı toz zerdeçal
1 baş sarımsak

Yoğurda sumak ekşisi, toz zencefil ve zerdeçalı ekleyin karıştırın. Eğer rahatsız etmeyeceksen midenizi sarımsak ezip eklemeniz de çok faydalı olacaktır.

Bağışıklık sistemimi güçlendirmek için nelere dikkat etmeliyim?

Her ağrıda ilaç kullanmayın

İlaç kullanmamaya özen göstermek lazım. Her ağrıda ilaç yutmanın doğru olmadığı, zaten her yerde dile getirilen bir konu. Bunun yerine bazı bitkisel çözümler deneyebilirsiniz. Çok yakında bitkisel çözümler kütüphanemizi Ne Gerekir’de sizlere paylaşacağız.

Koronavirüsün düşmanı D vitamini

Yeterli derecede D vitamini almak, önemli derecede bağışıklık sistemini güçlendirir. Besinlerle D vitamini almak dışında, güneş ışınlarına maruz kalabilir veya supplementlerden (Gıda takviyesi) faydalanabilirsiniz.

Protein deposu yumurta

Yumurta, bolca protein, B12, D, E vitamini içerir. 100 gr haşlanmış Yumurtanın içerisinde 13 gr protein bulunur. Hem çocuklar hem yetişkinler için her gün bir adet yumurta yemek, bağışıklık sisteminizi ayaklandıracaktır.

En doğru pişirme yöntemi haşlamadır. Yumurtanın içerisindeki bize yararlı olacak bileşenlerin birbirinden ayrılması lazım. Çünkü sistemimiz bunu ayıramaz. Bu yüzden iyice pişirmek, bu bileşenlerin ayrılmış bir şekilde vücudumuza girmesine sebep olacaktır.

Zihin sağlığı içinde çok önemli, Omega 3

Sağlıklı zihin, bağışıklık ve metabolizma için gün içerisinde yeteri derecede Omega 3 yağ ve asitlerinin almamız gerek. Haftada bir akşam balık tüketmek, gün içerisinde 2-3 adet ceviz tüketmek çok önemlidir. Bu gıdalar Omega 3 asitleri açısından zengindir. Omega 3 yağ ve asitleri yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmaktadır.

Sebze ve meyve tüketimi şart!

Özellikle içerisinde A, E, C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketmelisiniz. Her öğünde 3 porsiyon meyve tüketimi öneriliyor. Meyvelerin renkleri içerisindeki vitaminleri ve antioksidanlar gösterir. Farklı meyve almak da birçok vitamin ve antioksidanlardan yararlanabileceğinizi gösterir.

Sarımsağın gücü adına!

Pek çok hastalığın doğal tedavisi sarımsak düzenli alındığında bağışıklık sistemini güçlü tutar. Midenizi rahatsız etmesi veya başka gerekçeleriniz olabilir. Mideyi rahatsız etmemesi için bir önerimiz var. Biz uzun yıllardır haftada 3-4 gece yatmadan sarımsakları küp küp orta büyüklükte doğrayıp yutuyoruz. İçimizden birisinin reflüsü birisinin de gastriti olmasına rağmen sıkıntı çekmediler. Çiğnemediklerinden dolayı mı bilmiyoruz ama bir sorun çıkarmadı.

Belki 1-2 gece deneyebilirsiniz. Midenize rahatsızlık veriyor mu diye bakar öyle karar verirsiniz. Bu bahsettiğimiz kişiler neredeyse koronavirüsü ayakta geçirdiler. Bu söylediklerimiz koronavirüsü önemsememeniz anlamına gelmemektedir. Aksine önemseyin, bağışıklığımızı güçlü tutmamız gerekmektedir. Bu yöntemde rahatsızlık yaşarsanız, sarımsak kapsüllerinin olduğu söyleniyor.

Uykunuzu düzene sokun

En ideal uyku süresi 6-8 saat arasıdır. 10.30-11.00’de uyumak ve 6 gibi uyanmak, metabolizmanızın uygun çalışma saatlerine göre çalışmasını sağlayacak, uykunuzu da düzene sokacaktır. Ayrıca kazandığınız zamanlar da cabası…

Kaliteli ve yeterli uyku

Yetersiz uyku, sağlıksız bir bağışıklık sistemine yol açar, obezite, kalp hastalıkları ve diyabet riskini arttırır. Çünkü uyku, bedenin kendini tamir ettiği ve yeniden sağlık kazandığı önemli bir zamandır. Günde 7 saatten az uyku alan kişilerin virüslere yakalandığında hastalığı 3 kat daha fazla ağır geçirdiği gözlemlenmiştir.

Uykunuzu, karanlık odada almanız da çok önemlidir. Çünkü melatonin salgısı yani karanlıklar hormonu, ancak ışık almayan bir uykuda salgılanır. Melatonin salgısı vücudunuzdaki hastalıklarla savaşır ve onların olmasını engeller.

Hareket, kraldır!

Düzenli fiziksel aktivite yapmanız gerekiyor. Nereye kadar hareketsiz kalmayı planlıyorsunuz? ? Gerçekten ama gerçekten 5 dakika gibi çok kısa sürede yapacağınız egzersizler bile yeterli olacaktır. En değerlisi ise bunu açık havada yapmak. D vitamini ve mutluluk hormonu partisi gibi… ?

Orta seviyede egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Egzersiz, bağışıklık sisteminizdeki hücrelerini harekete geçirecektir. Bu hareket, bedenin kendini virüslere karşı savunmasını arttırmasına vesile olacak. Haftada beş kere düzenli egzersiz yaparsanız soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı daha sağlam duracağınızı göreceksiniz.

Bağırsak sisteminizi güçlü tutun

Bağırsakları, bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin %70’ini içerir. Yani yediklerimizin kalitesi de bağırsak sistemimizin kalitesine yansır. Mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Kızartma yağları ile pişirilen, yüksek fruktozlu, mısır şuruplu, şeker ve glütenli gıdalar sindirim sistemini yani dolayısıyla bağışıklık sistemini zayıflatan maddelerdir. Bunların yerine vitamin yönünden zengin sebze, meyve ve tam tahıllı yiyecekler tüketin.

Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağ asitleri, yiyeceklerinizi daha sağlıklı kılacaktır. Mevsimlere göre meyve ve sebzeler tüketmenin önemini zaten biliyorsunuz. Bağırsaklarımızda 100 trilyonu aşkın probiyotik bakteri var. Bu bakteriler K vitamini sentezliyor ve bizim adınıza gümrük memuru vazifesi görerek sindirimi gerçekleştiriyor. Bu bakteriler olmadan bağışıklık sistemimiz baskılanıyor, doğru çalışamıyor, gen yapılarımız bile bozulmaya başlıyor. Düşünün ki depresyonun bile bir bağırsak hastalığı olduğu söyleniyor. Çünkü ne yersen o’sundur.

Kış aylarında beslenme şekli

Kış aylarında soğuk içeceklerden uzak durmalı ve çiğ sebze tüketimini azaltmalısınız. Bunlar yerine sıcak çorbalar, pişmiş sebze yemekleri yemeli. Sarımsak zencefil ve zerdeçal gibi baharatlar tercih etmelisiniz.

Kan değerlerinizi takip edin

Kan, vücudunuzun başından tırnak uçlarınıza kadar tüm uzuvlarınıza ve organlarınıza ulaşan bir sıvıdır. Kan dolaşırken eğer içerdiği materyaller, sağlıklı materyallerse hastalık neden olsun? Ne yediğimize çok önem vermemiz gerekir. Kan değerlerimizin takibinde olmalısınız. Neyin eksik neyin fazla olduğunu görerek beslenme şeklinizi düzenleyebilirsiniz.

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Yorumlar

구글상위노출교육 | 🇨🇿

Okulda sunacağım sunum odağımla ilgili verileri elde etmek için iyi bir anlatım yolu ve titiz bir makale.

Ne Gerekir | 🇹🇷

Çok teşekkür ederim. İşinize yaramasına çok sevindik. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

➡️ Soru Sor

Sitenin altbilgi bölümünden istediğiniz dili seçebilirsiniz. Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir