Çölyak Bitkisel Tedavisi Görmüş Kişi ile Röportaj 🍞

Çölyak nedir? Çölyak'a ne iyi gelir? Çölyak nasıl geçer?

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü farkındalığı için başlattığımız röportajlar sonucunda en fazla bilgiye ulaştığımız röportaj aşağıdadır. Tüm çölyak hastalığı yaşayan herkese sabır ve sevgilerimizi iletiyoruz.

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı, glütenin ince bağırsak yüzündeki girinti ve çıkıntıları zamanla düzleştirmesidir. Böylece vücut savunma sistemi buna karşılık belirtiler vermeye başlar.

Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir?

 • Sindirme problemleri
 • Şişkinlikler
 • Ciltte oluşan bozukluklar
 • Halsizleşme
 • Adette düzensizlik
 • Eklem ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Kusma

Bu hastalığın tedavi süreci konusunda herkesten glütensiz gıdalar tüketmek olduğunu duymuşsunuzdur.

Fakat bunun bitkisel tedavisi olduğunu duyan ve gidip tedavi olan Sena Erdizci ile röportaj yaptık. Röportajımıza geçmeden önce; Glüten sadece gıdalarda bulunmamaktadır. Kişisel bakım ve kozmetik eşyaları alırken de içerik kısmında glütenin var olup, olmadığı sizin için mühim bir konu.

Glüten içeren gıdalar

 • Buğday
 • Arpa
 • Yulaf
 • Çavdar
 • Tüm saydıklarımızı içeren gıdalar

Glüten içerebilecek ürünler

 • Dudak nemlendiricisi
 • Güneş Kremi
 • Diş macunu
 • Vücut losyonu
 • Makyaj malzemeleri
 • Şampuan
 • Sabun
 • Saç kremi

Çölyak hastalığı alternatif tedavi görmüş kişi ile röportaj

Çölyak hastalığı yıllardır seyretmeyen Sena Erdizci

Çölyak hastası olduğunu ilk ne zaman anladın?

Sena Erdizci:
Aslında bu öyle birdenbire olmadı. Çok küçük yaşlarda yaşadığım çeşitli şikayetlerim vardır. Bu nedenle ev ve hastane arasında ailemle birlikte mekik dokuduk diyebilirim. Ancak hiçbir zaman kesin bir tanı konulamamıştı. Tifo ve sarılık tedavileri gördüm ama şikayetlerim geçmedi. Aşırı derecede halsizlik, eklem ve karın ağrısı şikayetlerim vardı. Neredeyse bütün hastanelere gittik.

Bir sonuç alamayınca hastalığımın araştırılması için Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yönlendirildim. Orada gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 12 yaşımda Çölyak teşhisi konuldu.

Bu hastalık sende ne gibi hislere sebep oldu?

Sena Erdizci:
Tabii daha önce hiç ismini duymadığım çevremde de kimsede karşılaşmadığım bir hastalık yaşımın da küçüklüğü nedeniyle beni korkutmuştu. Doktorlar, “Bir tedavisi yok, tek tedavi glüten diyeti uygulamak.” dediğinde daha glütenin ne olduğunu bile bilmiyordum. Elimize tutuşturulan bir diyet listesi ile eve geldik ve ailemle birlikte bu hastalığı araştırmaya başladık.

Araştırdıkça onlar da, ben de çok şaşırdık ve bundan sonra hayatın bizim için eskisinden çok farklı olacağını o gün anladık. Verilen listeye baktığımda normal bir insanın günlük beslenme alışkanlığını tamamıyla değişikliğe uğratacak yasaklarla karşılaştım. Neydi bu glüten? Küçüktüm anlayamamıştım. Anneme “Artık hiç ekmek yiyemeyecek miyim?”diye sorduğumu hatırlıyorum. O günden sonra ekmek almaya da hiç gönderilmedim. Yani çok zordu.

Mesela dışarı çıkardık, fırının veya bir pastanenin önünden geçerken gelen o taze ekmek, simit kokusunu öyle bir içime çekerdim ki… Bir misafirliğe gidip verilen ikramlara sadece uzaktan bakmakla yetinirdim. Annem sağ olsun glütensiz un ile pastalar yapmaya çalışırdı bana ama onlar gibi olmazdı işte. Dediğim gibi küçüktüm ağladığım çok zamanlar, çok geceler oldu.

× Uyarı!

Aşağıda verilen cevap gibi çölyak’ın modern tıpta, diyet uygulamak dışında bir tedavisi şu anda yok. Aşağıda yazanlar kesinlikle bilimsel değildir ve sadece şahsın tecrübe aktarımıdır. Sitenin ve röportaj yapan şahsın bir çıkarı bulunmamaktadır ve röportajımız sizlere bir yönlendirme veya öneri sunmamaktadır.

Alternatif tıp adı altında umut tacirliği yapan, hastalıktan muzdarip tarafın maddi ve manevi durumunu kullanan şahıslar olabilir. Sizden ricamız gözünüz ile görmeden, çok yakınınız tarafından şahit bulmadan alternatif tıp yöntemlerine başvurmayınız. Bunun yanında iyileşme süreçlerinin şahıstan şahısa farklılık gösterebileceği de bir ihtimaldir.

Çölyak hastalığının tedavisi var mı?

Sena Erdizci:
Şu an modern tıpta bir tedavisi veya ilacı bulunmamakta maalesef. Dediğim gibi tek tedavi glütensiz beslenmek.

Sen çölyak hastalığını nasıl yendin?

Sena Erdizci:
Konya’da bulunan bir doktorun alternatif tıp uyguladığını söylediler. Çölyak ve daha birçok hastalığı tedavi ettiğini duydum ve muayene olmaya karar verdim. Aslında ilk başlarda oldukça umutsuzdum. Ancak bu yöntemle tedavi olan ve değerleri normal seviyelere düşen bir hasta ile karşılaşınca düşüncelerim değişti. İyileşeceğime kendimi inandırdım.

İlk gittiğimde doktor hastalığımla ilgili benden bilgiler aldı ve ardından gerekli tetkikler yapıldı. Çıkan sonuçlara uygun olarak, kapsül haline getirilmiş bitkisel ilaçlar verildi. 2 ay boyunca o ilaçlara devam etmem söylendi. İki ay sonunda benim yaşadığım yer olan Gaziantep’te yaptıracağım tahlilleri kendilerine göndermemi istedi.

2 ay sonunda çıkan tahliller neticesinde bana haftada bir gün olmak üzere glütenli beslenmemi söyledi. Böylece yaklaşık 1,5-2 ay boyunca her hafta 1 gün boyunca istediğim her şeyi tüketmeye başladım. Bu arada 6 ayda bir kez olmak üzere Konya’ya gidip tahliller yaptırdım. İlerlemeye göre tedavinin seyri belirleniyordu. Bu şekilde tahlil sonuçlarına göre glütenli beslendiğim günler artarak devam etti.

1 yıl sonunda artık glütenli besinleri hiçbir şikayetim olmadan tüketebiliyordum. Bitkisel tedaviye 1 yıl daha devam ettim. Toplamda 2 yılın ardından tedavim tamamen bitti. O günden beri çok şükür ki değerlerim hiç yükselmeden, normal seviyede devam ediyor. Ben de glütenli besinleri bir şikayet yaşamadan tüketebiliyorum.

Tekrarlama riski var mı?

Sena Erdizci:
Bana uygulanan alternatif tedavi yöntemine göre tekrarlama olmayacağı belirtilmişti. Ama tabii kesin bir şey söylemek doğru olmaz diye düşünüyorum.

Çölyak’a iyi gelebilecek bir önerin var mı?

Sena Erdizci:
Çölyak hastalarının en çok dikkat etmelerini istediğim şey diyetlerini sabır ve hassasiyetle uygulamaları. Çünkü ben yaklaşık 6 yıl boyunca diyetimi uyguladım ve o süreçte daha önce hiç iyi hissetmediğim kadar iyiydim. Yıllardır devam eden şikayetlerim, glütensiz beslenmeye başladıktan sonra yavaş yavaş yok oldu.

Bu yüzden, en azından güvenebilecekleri bir tedavi yöntemi ile karşılaşacakları zamana kadar beklemeliler. Hastaların kendilerine yapabilecekleri en büyük iyilik, diyete istikrarlı bir şekilde sadık kalmaktır.

Glütensiz ürünlerin maliyeti açısından zorlandın mı?

Sena Erdizci:
Evet, glütensiz ürünlerin maliyeti açısından oldukça zorlandım. Bundan 10 yıl öncesinde 1 kg glütensiz un yaklaşık 20 TL idi. Ama her şeyi yani ekmek, kek, pasta ve diğer hamur işlerini o un sayesinde yaptığımız için haliyle çok çabuk tükeniyordu. Glütensiz makarna, bisküvi, kraker, gofret gibi ürünler de yine aynı şekilde normal glütenli bir ürünün fiyatının 4-5 katı kadardı.

Çok yemek istememe rağmen aileme söylemedim çoğu şeyi. Çünkü bilirdim ki ben istesem o an imkânları olmasa bile sırf canım istiyor diye hemen alırlardı. Allah onlardan razı olsun. Ama tabii maddi durumumuz da iyi olmadığı için çok zorlandık.

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Yorumlar

Zelal | 🇹🇷

Konya’da gittiğin doktorun adını verir misin?

Ne Gerekir | 🇹🇷

Merhaba Zelal Hanım,
Bu soruyu Sena Hanım’a biz de sorduk fakat tahmin edersiniz ki söylemeye çekindi. Hem doktor hem de şahsın üzerinde yüklenebilecek sorumluluk açısından.

Yukarıda dediğimiz gibi;
Alternatif tıp adı altında umut tacirliği yapan, hastalıktan muzdarip tarafın maddi ve manevi durumunu kullanan şahıslar olabilir. Sizden ricamız gözünüz ile görmeden, çok yakınınız tarafından şahit bulmadan alternatif tıp yöntemlerine başvurmayınız. Bunun yanında iyileşme süreçlerinin şahıstan şahısa farklılık gösterebileceği de bir ihtimaldir.

Yine de bunu duyurmaktan çekinmeyecek bir doktor ile karşılaştığımızda ve bir çok hastasının iyileştiğinden emin olduğumuzda verdiğiniz maile özel olarak ileteceğimizi belirtmek isterim.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir