E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Okuyun 💵

E-ticaret sitesi kurmak istiyorum diyorsanız size söyleyeceklerimiz gerçekten olayı baştan aşağı anlamınıza ve gerçekleştirmenize yarayacak.

Site kurmak zor değil. Asıl maharet, siteyi yönetmek ve insanları sitenize çekebilmekte. Bu konularda tecrübeli olduğumuz için size tüm bilgi birikimimizi aktaracağız. Burası sizin için bir hep ziyaret edebileceğiniz bir rehber olacak.

Sadece şunu kabul etmelisiniz, e-ticaret yapmak kolay yönetilebilecek bir konu değil. Çoğu kişinin kira ve bir ton masraftan kurtulmak için tercih ettiği e-ticaret sitelerinin, başka başka zorlukları bulunmaktadır. Fakat emek verince, süreklilik sağlayınca, korkmayınca, ertelemeyince sitenizin çok güzel meyveler vereceği kaçınılmazdır. Sonuçta bir şirket kuruyorsunuz, kendinizle gurur duyun ve işinizi ciddiye alın.

E-ticaret sitesi kurmak ve başarıya ulaştırmak için ne gerekir?

 • Domain almak
 • Sitenizi kurdurtmak, evde kurmak veya hazır pazar yerlerinde mağazanızı açmak
 • Üstlenmeniz gereken yasal sorumluluklardan kaçmamak
 • Reklama bütçe ayırmak
 • Sosyal medyadan markanızı tanıtmak
 • Müşteri memnuniyetini her daim sağlam tutmak
 • Kargo anlaşmasına özen göstermek, ücretsiz kargo yapabilmek
 • Vergi ödemek için bir şirket açmak
 • Sanal pos veya bir hizmetten yararlanmak
 • Entegrasyon sisteminizi sağlam oturtmak
 • Ürünü harikulade fotoğraflamak

E-ticaret sitesi fiyatları

Tamamen kendiniz yaparsanız;

 • Kodlama dillerine hakimseniz ve site kurabiliyorsanız, sadece domain ve hosting hizmetine para ödersiniz.
 • Hosting hizmetini de bilgisayarınız yeterliyse, kendiniz sağlayabilirsiniz.
 • Çoğu domain KDV ile birlikte 80 TL civarıdır. Hosting hizmeti 100-350 TL arasında değişmektedir.

Web sitesi sağlayıcılarıyla kendiniz yaparsanız;

Kodlama Bilmeden Site Kurmak

200-300 TL ile kendi e-ticaret sitenizi Web sağlayıcılarından kurabilirsiniz. Wix ile web sitenizi açmak için ne gerekir? Buyurun, tıklayın.
Kodlama anlamında hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz. İlk seviye market için kendi başınıza bir site oluşturabilirsiniz.

Daha sonrasında alt yapı ve SEO çalışmaları için birisini tutabilirsiniz. Artık işin çoğunu aştığınız için çok daha ucuza yaptıracaksanız bu işi. Bu konuya para harcamak istemiyorsanız, altın değerinde bilgiler taşıyan bu yazımızı okuyarak SEO kısımlarını da kendiniz halledebilirsiniz.

Bu işi uzmanlarına yaptırırsanız;

 • 2.000-3.000 TL ile acemi birisine yaptırabilirsiniz.
 • 10.000-20.000 TL ile profesyonel birisine yaptırabilirsiniz.

Eğer başkalarına yaptıracaksanız, sitenizin sağlıklı olabilmesi için, onları süre konusunda zorlamamalısınız. Yoksa temeli sağlam olmayan, en küçük zorlanmada çöken, eksik yanlarını ortaya çıkartan ve verdiğiniz paranın hakkını alamayacağınız işler ortaya çıkar.

Kodsuz, evde e-ticaret sitesi kurmak

Bunun için bir çok hizmet veren hazır site hizmetleri var. Aşağıda hizmet alabileceğiniz markaları sıraladık. Sitenizi nasıl kurabileceğinizi, hizmetlerin avantajlarını, dezavantajlarını anlattık. Wix ile site açmak avantajlı mı? Nasıl yaparım? Tıklayınız. Diğer markalar ile ilgili yazılarımız hazırlanmaktadır.

Domain almak

İlk adım site domaininizi, domain sağlayıcılarından satın alın. Wix, Godaddy gibi sitelerden uygun fiyata indirimli domainler alabilirsiniz. Sürekli yardıma ihtiyacınız olacaksa Godaddy mesai saatleri içinde türkçe destek veriyor ve gerçekten iyi bir ekipleri var. Com uzantılı domainlerin fiyatını en uygun gördüğüm domain sağlayıcılardan birisi de Wix’tir. Fakat destek ekibi belirli diller kullanıyorlar. Hangi diller olduğuna bakmak için tıklayınız. Bu işte anlıyorsanız uygun fiyatlar için Wix’ten alabilirsiniz.

Üstlenmeniz gereken yasal sorumluluklar

 • Mesafeli satış sözleşmesi
 • İade politikası
 • Teslimat politikası
 • Gizlilik ve güvenlik politikası

Bu sorumlulukları görmezden gelmeyin, atlamayın ve kopyala, yapıştır ile geçiştirmeyin.

Reklam vermelisiniz

Sizi bulabilmeleri için işleri hızlandıran bir yöntem, fakat paranızın olması şart 🙂 Wix’te ilk aldığınız pakette size hediye olarak 75$’lık Google üzerinden reklam kuponu veriyorlar. Belki ondan yararlanabilirsiniz.

Google reklamları arama motoruna yazılan içerikler sonrası hedef kitlenize uygunsa gösterilir. Örneğin arama kısmına kırmızı ayakkabı yazan birisi sizin sitenizi reklam verdiğiniz için en üst sırada görecek ve gerçek potansiyel müşterinize ulaşmış olacaksınız.

Fakat e-ticaret için sosyal medya reklamları bunun yanında biraz sönük kalıyor. Çünkü o anda sadece ana sayfada gezmek için girmiş olan kişinin aklında ve arzularında alışveriş yapmak yok. Yani potansiyel bir müşteri değil ve potansiyel müşteri haline getirme olasılığınız marifetlerinize bağlı hale geliyor.

Sosyal medyadan markanızı tanıtın

Site kurduktan sonra Instagram’da, Facebook’ta ve WhatsApp’ta işletmenize hesap açabilirsiniz. Sosyal medyada profilinizi ziyaret etmeleri ve takibe almaları için çalışma yapmanız, ürün reklamı yapmanızdan daha faydalı geri dönüşler sağlayacaktır.

Neden sosyal medyadan satış yapmam yetmiyor?

Sadece oradan satış yapmak isterseniz de, yapanlar bulunmakta. Fakat resmen bir sitenizin olması harika bir güvene kapı açar. Profil hesabınızda bir web sitesi olduğunu görmeleri ve ödeme yöntemlerinin güvenli olduğunu görmeleri sonucunda, güven sorunu yaşayan müşterilerinizi de yanınızda tutmuş olacaksınız.

Güven sorunu yaşayan kişilerin sayısı az değil, siz de hak verirsiniz ki para kolay kazanılmıyor ve insanlar paralarının boşa gitmesinden çok korkuyor.

Sosyal medyada ne gibi reklamlar vermeliyim?

E-ticarette sosyal medyadan reklam vermenin dezavantajından bahsettik ama orada bir hesap oluşturmanın ve takipçi kazanmanız, yeni ürünlerinizi takip edecek kişiler kazanmanız anlamına gelir. Bu şekilde yaparsanız profiliniz, bir dükkan kataloğu haline gelir.

Müşteri memnuniyeti

Müşterilerinizi memnun etmeniz, tekrar tekrar dükkanınıza gelmesini ve sizden alışveriş yapmasını sağlayacaktır. Bu yüzden müşteri her şey demektir.

Onların tüm sorunlarına, sorularına yanıt vermeniz ve sürekli yanında olduğunuzu onları mağdur etmekten kaçındığınızı hissettirmeniz çok önemli.

Vergi kaçakçılığı sınıfına girmemek için dikkat!

Bir şirket olmanız gerekiyor. Çünkü fatura kesmeniz gerekiyor. Eğer bunun dışına çıkarsanız, yaptığınız iş vergi kaçakçılığına girmiş olur.

İlk önce deneyip, gidişata göre şirket açmak

Fakat araştırmalarımız sonucunda ilk başta işlerinizin nasıl gittiğine bakmak için, şirket açmadan başlayabilirsiniz. Daha sonra devamının geleceğini gördüğünüzde şirketinizi açabilir, vergilerinizi ödersiniz.

Hiç ödememek taraftarıysanız bile bir gün vergi dairesi ne yapmaya çalıştığınızı anlayacak, son 5 yılın vergilerini sizden alacaktır.

Şirket kurmak

Çok büyük işler yapacağım, farklı boyutlara dönüşecek diyorsanız limited veya A.Ş. şeklinde şirket kurabilirsiniz. Bi başlayalım, görelim neler olacak diyorsanız şahıs şirketi kurabilirsiniz. Fazla masraflardan uzaklaşarak, fatura kesebilecek hale gelirsiniz.

Sanal pos nasıl alınır?

Bankaya gidip sanal pos istiyorum dedikten sonra bankadaki görevliler, e-ticaret sitenizi incelemeye başlıyor. Banka kriterlerine uyup uymadığına göre sitenizi kontrol edip, kabul ediyorlar ya da etmiyorlar. Fakat son kararın bir kişiye kaldığını ve beğenmezse kabul etmeyeceğini söyleyenler de var.

Her bankayla bu süreçleri atlatmak yerine iyzico gibi bir ödeme aracıyla çalışabilirsiniz. Iyziconun, kredi kartı güvenliği, sahteciliklere karşı koruma gibi hizmetleri bulunmakta.

Kargo

Detaylar her firmaya göre fark gösterebilir. Ama genellikle günlük çalışma hacminizi verdikten sonra, kargo firmaları sizin için ücret belirleme konusunda çalışmalar yapıp size bir fiyat veriyor.

Ücretsiz kargoya kimse dayanamaz

Hızlı ve ücretsiz kargo ile çoğu kişinin ilgisini çekebilirsiniz, bunun için bir kargo firmasıyla anlaşmayı deneyebilirsiniz. Hatta insanların güvenini kazanana kadar bir süreliğine kapıda ödeme seçeneği kullanmanız gerekebilir.

Mağazanızı nerede açacaksınız?

İlk kez bu işe başlıyorsanız hazır trafiğinden dolayı, hazır pazar yerlerinden (Trendyol, hepsiburada, gittigidiyor, n11 gibi) yararlanabilirsiniz. Hazır pazar yerlerinde sadece komisyonlar zor duruma sokuyor sizi, yoksa kargo anlaşmalarınız bile hazır. Fakat komisyonlar yüzünden zar zor kâr edebiliyorsunuz.

İade olabiliyor, iadenin de bir kargo masrafı var. Hele bir de iade cezası olursa iyice kâr oranı düşüyor. Bu yüzden ya bu işte kendi başınıza olacaksınız ya da taktik geliştirecek, durumu hep kontrol altında tutacaksınız. Her türlü ihtimali iyice düşünüp öyle fiyatlar vermeli, aynı zamanda fiyatlarınızla ve kalite ürünlerinizle ilgi çekmelisiniz. Dükkanınızı müşteri memnuniyeti ile olumlu geri dönüşlerle doldurursanız, bu iş olmuş demektir. Dükkanınıza özel kutu tasarlamanız ve bunun kargoya uygun olması, sizi pazar yerinizden ayıracak ve mağazamıza, markanıza yatırım yapmış olacaksınız. Kutu içerisine mutlaka not yazın. Sizi kilometrelerce öteden hissetmelerini sağlayın.

Bir kahraman mı arıyorsun? – Entegrasyon

Farklı farklı pazar yerlerindeki ürünlerinizin aynı noktada toplanmasını, nereden ne sipariş geldi, ne kadar stok kaldı olayını basitleştiren kahraman; entegrasyon.

Bir yazılım hazırlayabilir, bir alt yapıdan hizmet alabilir ve arkanıza yaslanabilirsiniz. İKAS bu işi yapan şirketlerden birisi, göz atmak isterseniz tıklayın.

Ürünün her zerresini fotoğraflayın!

Ürünlerinizi müthiş göstermeniz lazım. Bu konuda herkes hem fikir. Fakat bir ya da 2 fotoğrafla kimseyi alışverişe ikna edemezsiniz. Her açıdan fotoğraf, video çekmeli, ürünün özelliklerini, yararlarını açıkça belirtmelisiniz. Gizlenmek sadece şüphe yaratır. Bunlarla ikna etme yöntemlerinizi mutlaka iyileştirin.

SEO nedir? SEO nasıl yapılır?

Milyonlarca site içerisinde neden sizin sitenize girsinler? Nasıl sizi bulsunlar? İşte burada SEO devreye giriyor.

SEO’nun açılımı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. Her site kendi SEO çalışma kalitesine göre Google ve benzeri arama motorlarında bir sonuç listesinde sıralanır. Aratılan anahtar kelime için en iyi içeriği yapmış ve ilgi görmüş sitelerin sıralaması belirlenir. Yani, SEO çalışmalarınız ne kadar güçlüyse o kadar ön sıralarda olursunuz ve tıklanma olasılığınız o kadar artar.

Ayrıntılı ve basit anlatımlı “SEO Nedir?” yazımızı mutlaka okumalısınız. Makalenin ardından gelen Ayhan Karaman ve Koray Tuğberk Gübür ile röportajımız dikkatinizi çekebilir. Ücretsiz SEO Analizi için siz de bilgilerinizi paylaşmayı unutmayın!

Makaleyi Okumak İçin Tıklayınız

Satacağım ürünleri nereden bulabilirim?

Oturmakla olmaz bu iş 🙂 Çıkıp toptancıları gezin ve fiyatları not alın. Bu işi düzenli yapmanız ileride önünüzü daha açık görmenize sebep olacaktır.

İnternetten toptan ürün nasıl alırım? aliexpress.com, alibaba.com gibi sitelerden uygun fiyata toptan ürün alabilirsiniz. Çin gibi yerlerden geleceği için ulaşım hızı biraz düşüktür ama uygun fiyatlara alırsınız.

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

İzel Argül

Görsel İletişim Tasarımı mezunuyum. Ne Gerekir'in kurucusu ve yöneticisiyim.
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir