27 Fikir ile Evde Çocukla Aktivite

Çocuğuma eğitici etkinlikler, Çocuğumla verimli nasıl vakit geçiririm?

Çocukluk dönemi hayatımızın en önemli dönemidir. Her ne olacaksak, bu dönemde inşa oluruz. Bu temeli oluşturansa anne ve babalardır. Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediyeler sıcak, verimli, eğlenceli ve eğitici geçirdiğiniz zamanlardır. Biz de onlarla vakit geçirirken gerçek dünyalarımızdan çıkıp, biraz çocukluğumuza döner, hayal kurar ve eğlenerek deşarj oluruz. Hadi gelin onlara ve kendimize verebileceğimiz bu güzel zamanları nasıl değerlendirebileceğimizi konuşalım…

Çocuk ile yapılacak hem eğitici hem eğlendirici etkinlikler

Basit ama aklımıza gelmeyen etkinliklerden, hiç duymadığınız etkinliklere kadar anlattık. Gerçekten heyecanlandık, denemenizi ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çocukları yönetmen yaparak, oyun senaryolarının başrolü olmak

Çocuklarınızı yönetmen gibi giydirin. Sandalyesini hazırlayın. Geçin karşısına ne oynamanızı isterse, onu yapın. Kıyafetinizi de o seçsin. Çocuğunuzun hayal gücü ne kadar geniş, sizin de oyunculuğunuz ne kadar iyi oynat bakalım!

Kısa film çekimi denemeleri yapmak

Bakın işte bu, çok eğlenebileceğinize emin olduğumuz bir etkinlik. TikTok’ta oluşturulan hikayeler gibi düşünün. Ama ortada bir hikaye olsun. Şimdiden neler çekebileceğinizi düşününce, biz bile eğlenmeye başladık. ?

Puzzle tamamlamak

Yapboz yapmak eğlenceli olduğu kadar anlamlıdır da. Çünkü başlamak ve bitirmek zaferi, doyumsuz bir gurur verir insana. Fakat puzzle yapmanın en önemli yararı; IQ seviyesini yükseltmeye yardımcı olmasıdır. Araştırmalardan okuyarak söylediğimiz puzzle yapmanın bu yararı, kişiyi düşünmeye ve akıl yürütmeye zorlamasına dayanmaktadır.

Oyuncular kendilerini; genel bilgisini, belleğini, mekansal görüntü becerisini, mantığını ve problem çözmeye yönelik becerilerini kullanmaya zorlayacaktır. Çocuklarınız için bu oyunu başlatmak bile size büyük bir gurur kaynağı olacak. Bitirdiğiniz eseri, tabloya çevirip evinizin duvarına astığınızda, karşısındaki duruşunuzu görür gibiyiz…

Bilgi yarışması hazırlamak

Çocuklarınızın hem kendine özgüveni için hem de eksiklerini eğlenerek görebilmesi için yapabileceğiniz bu oyun şekli, size de baya neşe verecektir. Soruları nerede bulacağım diyorsanız sizin için araştırdık, bulduğumuz uygulama aşağıdadır.

Bu uygulamada başka kişilerle de yarışma yapılabiliyor. En sonunda çözdüğünüz soruların raporunu verdiği için hangi konuda eksiğiniz olduğunu veya iyi olduğunuzu görebileceksiniz.

Çocuk Bilgi Yarışması ve Soru Bankası Programı İçin Tıklayınız

Anıları konuşmak

Çocuklarınıza, onlara ait hatırlamadığı yıllara dair hatıralarını anlatmanızın ne kadar ilgilerini çektiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Onlara güzel özelliklerinden bahsedebilir, bu hareketlerinden gurur duymasını sağlayabilirsiniz. Ailecek sıcak anlar yaşamanıza sebep olacak bu etkinlikte eşinizle, anne babanızla veya kendi çocukluğunuzda yaşanan hoşunuza giden anıları anlatarak devamını getirebilirsiniz.

Herkesin hayalleri hakkında konuşmak

Önemsediğini hissetmekten daha önemli ne vardır ki? Çocuklarınızın hayalleri, sandığınız şeylerden farklı olabilir. Onların düşüncelerini onlardan dinlemek size bazı fark etmediğiniz şeyleri fark ettirecektir. Ona da bu hayalleri için adım atma şevki verecektir.

Herkesin birbiri hakkında düşündüğü iyi ve kötü özellikleri dile getirmesini önermek

Hepimizin, aile içinde birbirimizi az çok tanıdığımız aşikar. Fakat kulaklarımızla bunu duymak, gözümüzle o ana şahitlik etmek bazen çok farklı duyguların yaşanmasına sebep olur. Kim bilir sizin bile fark etmediğiniz hangi güzel özelliğinizi fark etmiş çocuğunuz. Kim bilir hangi fark etmediğiniz ama aslında yapmamanız gereken kötü bir özelliğinizi öğreneceksiniz. Çocuğunuz, eşiniz ve siz bunu deneyebilirsiniz. Umarız güzel şeyler konuşulur 🙂

İsim, şehir, hayvan oyunu oynamak

Yine çok eğlenceli ve düşünmeye zorlayan bir etkinlik. İnanın, çocuklarınız oynadığınız o geceyi gayet eğlenceli geçirebilmiş olacaklardır.

Evdeki eşyalardan müzik yapmak

Sanatın önemini asla es geçmeyin. Bu etkinlikte çocuğunuzun sadece duygularının gelişeceğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sanat ile ilgili her etkinlik çocuğunuzun IQ (Zeka Seviyesi) ve EQ’su (Duygusal Zeka Seviyesi) için çok yararlı olacak ve her şeye bakış açısı değişecektir. Gürültü en fazla yarım saat olacak. Buna dayanabilirsiniz.

Kısa hikayeler okumak, ders çıkarmak

Bazılarını siz okuyun, bazılarını ona okutun. Hikayelerin kısa olması onu sıkmayacaktır çünkü vurucu kısımlarıyla daha çabuk karşılaşacaktır. Çok fazla ayrı hikaye okumamanızı öneririz, üzerine konuşulması ve üzerine çocuğunuzun bir süre düşünmesi daha önemli.

Pandomim yapmayı denemek

Hemen bir eğitim videosu önerelim. Nasıl olacak çok merak ediyoruz 🙂

Bozulan eşyaları beraber tamir etmek

Bozulan eşyalarınızı nasıl kurtaracağınızı biliyorsanız, kendi başınıza yapmayın. Çocuğunuzla bunu yapmak hem ona çözümü öğretecektir hem de çocuğunuz başarının hazzını yaşamanıza ortak olacaktır.

Birlikte pasta, börek yapmak

Yapacağınız pasta börekler varsa, çocuğunuzu da bu plana dahil edin.

Modayı çocuklara bırakarak yorum yapan jürileri olmak

Çocuklarınızın kendi kombinasyonlarını yapmalarına izin verin ve karşılarına oturun. Ortaya çıkan sonuçlara yorum yapın ve puan verin 🙂

Youtube’dan yabancı dil öğreten eğitim dansları açarak birlikte dans etmek ve söylemeye çalışmak

Hemen bir örnek verelim, dilerseniz başka videoları da araştırabilirsiniz.

Animasyon filmleri izlemek

Aile albümlerinde bakmak

Bir süreliğine bilgisayar ve telefon oyunları oynamalarına müsaade etmek

Çocuğunuzla sürekli birlikte vakit geçirmeniz de doğru değildir. Onu bazen kendi haline bırakmalı ve tamamen teknolojiden mahrum bırakmamalısınız. Teknoloji ne kadar zararlı anlatılsa da kesinlikle bu doğru değildir. Çocuk kilidi ayarları yapıldıktan sonra endişelenmenize gerek kalmayacak.

Kağıttan uçak yapmak

Öğretin, denetin ve artık gerisini onun tasarımına bırakın. Uçağını boyasın, çizsin öyle katlasın. Bu onu uzun bir süre verimli bir şekilde oyalayacaktır.

Koşu yarışı yapmak

Küçük sihir denemeleri yapmak

Çok eğlenceli olacak bu etkinliğin hızlı hareket etmeyi, refleksleri ve zekayı geliştireceği kesin. Youtube’da da elbet çocuklara göre deneyler bulabilirsiniz. Biz yine de bir örnek verelim.

Basit deneyler yapmak

Çılgın Bilim Adamının Deneyler Kitabını sizlere önerebiliriz. Küçük yaşta anlayabileceği düzeyde bilimsel olaylarla karşılaşması, paha biçilmez olacak. Ayrıca bu günleri hep hatırlayacağı da kesin 🙂 Youtube’da da elbet çocuklara göre deneyler bulabilirsiniz. Biz yine bir örneğimizi verelim.

Satranç oynamak/öğretmek

Tavla oynamak/öğretmek

İskambil kağıtlarıyla oyunlar oynamak/öğretmek

Okey oynamak/öğretmek

Birbirinizin resmini çizmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.