Havuza, Denize giderken neler götürülür? 🌊 🏊

Yüzmeye giderken yanıma neler almalıyım? Yüzerken nelere dikkat etmeliyim?

Şehrinde deniz olmayanların tüm yıl yaz mevsimini beklemesi gibi kim kimi bekledi şu zamana kadar? Söyleyin! ? Yüzmeye giderken götürmeyi unutmamanız gerekenlerin bir listesini hazırladık. Bu arada aşağıda harika, tamamen doğal, şifalı ve gölgede bile sizi bronzlaştıracak bir bronzlaşmak tarifini var, aşağıdadır.

Açık/Kapalı havuza veya denize giderken gerekenler listesi

Su geçirmez çanta
Mayo/Bikini/Şort
Su gözlüğü
Bone
Terlik
Güneş gözlüğü
Havuz/Deniz oyuncakları
Telefon için su geçirmez kılıf
Güneş kremi
Bronzlaştırıcı
Yağlar
Şampuan/Sabun
Duş jeli
Havlu
Lif
Temiz iç çamaşırları
Temiz çorap
Temiz kıyafetler
Yiyecek ve içecek
Örtü
Az miktarda para
Toka

Yüzerken dikkat edilmesi gerekenler

Hem delice eğlendiren hem harika duygular, özel anlar yaşatır yüzmek. Bir de sağlıklı olması hayatın en güzel hediyesi olsa gerek. Tabii dikkat etmemiz ve bilmemiz gereken bazı bilgiler var. Biz bunları sizinle paylaştık, buyurun;

Yemek yedikten yarım saat sonra yüzme

Yemekten kalkar kalkmaz yüzmeye gitmek doğru değildir. Çünkü sindirim sisteminin çalışması sırasında kan mideye doğru akıyor. Bu sırada yüzmek mide ve kas kramplara sebep olabilir ve bu kramplar durumu boğulma derecesine kadar götürebilir. Yani, yemek yedikten en az yarım saat sonra yüzmeye gitmelisiniz.

Çok rüzgârlı ve dalgalı denize dikkat!

Çok rüzgârlı havalarda ve denizin dalgalı olduğu durumlarda denize girmemenizi öneririz. Rüzgârdan dolayı hasta olabilirsiniz. Fazla dalgada dolayı deniz kazaları yaşayabilir, boğulma ihtimaliniz olabilir.

Yüzmek için uygun saatler

Yaz aylarında güneşin fazla yakıcı olması ve yaydığı bazı zararlı ışınlar yüzünden saat 10.00 ila 16.00 arasının sakıncalı olduğu söylenmektedir. Özellikle 11.00 ila 15.00 arası denize asla girmeyin, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilen öğle güneşine dikkat etmek lazım. Sağlık her şeyden önce, lütfen unutmayın.

Uygun güneş kremi

Normalde en kullanışlı ve kullanılması önerilen güneş kremi, 50 faktörlü güneş kremleridir. Fakat bazen hastalıklarınız için ya da D vitamini almak için güneş görmek istiyor olabilirsiniz. O zaman güneş kreminizi alırken 30 faktöre kadar inebilirsiniz. 50 faktörlü krem süreniz bile güneşin en tepede olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

Yüzmenin faydaları

Güneşin, vücudumuza D vitamini vermesi ile kemiklerimiz ve bağışıklık sistemimiz güçlenir. Vücudumuzun güneşe en açık olduğu zamanlar, mayolu olduğumuz zamanlardır. Böylece açık alanda yüzmeye gitmek, D vitaminini doya doya almış olduğumuz saatler olacağı anlamına gelir. Hem eğlence hem D vitamini ha? Egzersiz ve hareketler yapmış olmamız da cabası! ? Güneşlenirken avuçlarınızı güneşe doğru açmanız tavsiye ederiz. Avuç içleri D vitaminini yoğun olarak alabileceğiniz yerlerdir.

Denizin faydaları

Eğer burnunuza, ağzınıza veya genzinize deniz suyu girmiyorsa, başınızı suya sokmuyorsanız denize girmiş sayılmazsınız. Deniz, sadece tuzlu sudan oluşmaz. İçerisinde bulundurduğu binlerce tür organizmanın vücudumuza ne gibi faydaları var bir bilseniz… Açık yara, sinüzit, kulak burun boğaz sağlığı ve birçok şey için denizden fayda alabilmek ne büyük şans? Burnunuzu kapatmayın. Başınızı suyun üzerinde tutarak ıslanmamaya çalışmayın. Vücudunuzu denizin yararlarından mahrum etmeyin.

Havuz zararlı mıdır?

Havuzlarda kullanılan klorun kullanım şekli çok önemlidir. Klor, havuzdaki organizmaları öldürüyor. Vücudumuzdaki yararlı, zararlı hangi organizma varsa sonunu getiriyor. Tabii, hiç girmeyin dediğimizi düşünmeyin. Ama bu durum yüzünden havuza girme sıklığınızı belki ayarlayabilirsiniz. Son olarak, çok tazyikli, çivileme gibi atamalar bazı kulak, burun, boğazda ve beyinde bazen kemiklerde sağlık sorunları yaratabilmektedir, dikkat etmeniz dileğiyle…

Tamamen doğal yağlarla gölgede bile bronzlaşmak

Tamamen doğal bu karışım sizi gölgede bile bronzlaştıracak. Bu karışım buzdolabında sakladığınızda 3 seneye kadar kullanılabilir.

50 ml rendelenmiş kakao yağı
Kakao yağının sıvısı bulunmamaktadır. Var olduğu söyleniyorsa içinde esanslar vardır. Esanslı olan güneş kremini veya yağları kullanmamalısınız. Çünkü güneş altında kimyasallar etkileşir. Ayrıca mercek etkisi yapmaya başlayarak ciltte lekelenmelere ve sorunlara yol açacaktır.
100 ml hindistan cevizi yağı
50 ml havuç yağı
50 ml ceviz yağı
Cildin bronzlaşırken kırmızılaşmasını engelleyen yağdır.
30 ml shea cevizi yağı
Cildi çok yumuşatan bir yağdır. Topuk çatlakların iyileştirir, dirsek beyazlaşması ve kararmasını engelleyen yararlı bir yağdır.
30 ml şeftali çekirdeği yağı
Hassas ciltlere uygun, bir çok cilt hastalığına şifa olan yağdır.
50 ml buğday yağı
En fazla E vitamini içeren yağdır.
30 ml babassu yağı
Egzema ve sedefe çok faydası olan bir yağdır.

Bu malzemelerin hepsini bir kapta toplayın ve karıştırın. Tamamen doğal olan bu karışımı artık kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı bir şekilde bronzlaşacaksınız hem de vücudunuza şifa merhemi sürmüş olacaksınız. İnsanın kendisine iyi bakmasından, sağlıklı olmaktan daha önemli ne olabilir ki…

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir