Karakaleme başlamak için 23 Pratik ✏️

Çizime nasıl başlamalıyım? Karakalemi nasıl öğrenirim?

Çizime yeni başlayanla ve ara vermiş olanlar için çizime hazırlık için birkaç pratik göstereceğiz. Pratiklerin nasıl uygulayacağı konusundaki yönlendirmeler hazırladık. Pratikler adım adım soldan sağa giden çizimler sırasıyla anlatılmıştır.

Basit çizgiler ile başlayalım

Gerçek nesneleri çizmeden önce, ısınma olarak basit çizgilerle alıştırma yapmalısınız. Aşağıdaki çizimler başlangıç seviyesindedir. Ne kadar deneyiminiz olsa da bu alıştırmalar bir egzersiz olduğu için, yaptığınızda ne kadar yararlı olduğunu göreceksiniz.

Basit Çizgiler ile Elimizi Alıştırmak için Pratikler
Görselde basit çizgiler ile yapılabilecek pratikler gösterilmektedir.

Pratik 1

Başlangıç olarak, sürekli kendi üstünden geçen dalgalı, özgür bir çizgi çizmeyi denemelisiniz. Çizerken, kalemin kâğıt yüzeyindeki etkisini gözlemleyin. Böylece malzemeyi hissetmenin görsel sonuçlar kadar önemli olduğunu size göstereceksiniz. Bunu hissedemezseniz çizimde dokunsal değerlerin eksik olduğunu görürsünüz.

Pratik 2

Yeterince karalama yaptığınızı hissettiğinizde artık bir sonraki pratiğe geçebilirsiniz. Aynı şekilde çizilmiş dik çizgilerden bir sıra oluşturun. Bu pratikte çizgiler birbirlerine yakın olması nedeniyle çeşitli tonlardan oluşan bir yama gibi görünmeye başlayacaktır.

Pratik 3

Şimdi, daha aralıklı ve hepsi aynı uzunlukta yatay çizgiler çizin. Çizdiğiniz çizgiler arasındaki mesafenin eşit olmasına dikkat edelim. Çizebildiğiniz kadar düz çizmeye çalışın. Şu anda bir etki bırakmak için kaleminizin kontrolünü elinize almaya başlayacaksınız.

Pratik 4

Sırada dıştan başlayıp merkeze ulaşana kadar yavaşça sarmal çizgi çizmelisiniz. Sonra, tam tersi merkezden başlayarak dışa doğru yavaşça sarmal çizgi çizmelisiniz.

Pratik 5

Şimdi, elinizin en rahat edeceği şekilde kalemi tutun ve her zaman aynı yönde çapraz çizgiler çizin. Orta ton ile koyu tonun bir arada bulunduğu bir dikdörtgen oluşturmuş olacaksınız. Tonu her yerde aynı tutmaya dikkat edin.

Pratik 6

Birbirine yakın dik çizgiler çizin. Daha sonrasında bu çizgileri dik kesen yatay çizgiler çizin. Çizdiğiniz bu karalamada her iki yönde çapraz çizgiler geçirin. Gördünüz mü, koyu bir ton oluştu.

Pratik 7

Şimdi elinizden geldiğince mükemmel bir çember çizmeyi denemelisiniz. Şimdi de kafanızda mükemmel bir çember canlandırın ve bir çember daha çizmeyi deneyin. Bu önceki alıştırmalar kadar kolay olmasa da çok iyi bir alıştırmadır. Zamanla çizimde başlamadan yapacağınız bu alıştırmalarla eliniz alışacaktır.

Pratik 8

Dörtlü ya da beşli sıralar şeklinde, küçük küçük çemberler çizin. Burada önemli olan çemberleri mümkün olduğunca benzer ve düzenli çizmektir. Bu alıştırmada çemberlerin arasındaki alanı bölmüş ve şekilleri düzenlemiş olacaksınız.

Pratik 9

Basit kavramsal şekillerden eşit kenar üçgenler çizmekle devam edelim.

Pratik 10

Şimdi bir kare çizmeyi denemelisiniz. Kareyi çizerken, tüm kenarların aynı uzunlukta olması gerekir. Tüm köşelerinin açısının 90° olması gerektiğine de dikkat edin.

Pratik 11

Şimdi ise aynı şekli yana eğerek çizin. Yani bir köşesinin üzerinde duracak şekilde olmalı. Bunu çizmek daha ince bir iş olacak sizin için.

Pratik 12

Kaleminizi kağıttan kaldırmadan beş köşeli bir yıldız çizmelisiniz. Doğru olanı çizene kadar biraz uğraşırsanız harika olur.

Pratik 13

Sırada altı köşeli bir yıldız çizmek var. Birbiri ile çakışan iki eşkenar üçgen çizin.

Pratik 14

Ardından, sekiz köşeli bir yıldız yapmak için birbiri ile çakışan iki kare çizin.

Pratik 15

Şimdi çakışan iki çemberin parçalarından oluşan bir hilal şekli çizmeyi deneyin. Bu alıştırmaların uzun süre çizmediğinizde de yapabilirsiniz. Hatta sürekli çizimde bile bazen bu tür çalışmalar yapmalısınız. Bu eli dinlendirecek ve sizin de biraz kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

Üç boyutlu figürlere geçiş

Üç boyutlu gibi görünen şekilleri iyi resmedebilmek için daha çok tonlamaya odaklanmamız gerekecek.

3 boyutlu çizimlere ve gölgelendirmeye elimizi alıştırmak için pratikler

Pratik 1

Tonu giderek azalan ve sonunda kaybolan dik çizgiler çizin. Böylece biraz gölgelendirme yapmaya çalışmış olacaksınız.

Pratik 2

Şimdi bir çember çizin. Dıştan merkeze doğru tonlamayı azaltarak gölgelendirmeyi deneyin. Gördüğünüz gibi çizdiğiniz şekil bir küreye benzeyecektir.

Pratik 3

Bir kare çizin. Sonrasında şekildeki gibi karenin üç köşesinden çıkan üç paralel çizgi çekin. Daha sonra karenin kenarlarına paralel iki çizgi daha çizin. Gördüğünüz üç boyutlu bir nesne olan bu sonuç küp şeklinin klasik bir temsilidir.

Pratik 4

Bu figürü yapmanın bir diğer yolu da; basit bir baklava şekli çizin. Üç köşesinden aşağıya doğru üç dik çizgi çekin. Son adım olarak küp oluşturmak için köşelerden birleştirmelisiniz.

Pratik 5

Küpün iki yüzeyini çok koyu olmayacak şekilde aynı tonda gölgelendirin ve üç boyutlu izlenimi vermeye çalışın. Sol tarafta kalan yüzeyi biraz daha koyulaştırın ve küpün daha karanlık olan tarafından uzanan bir gölgeyi çizmeye çalışın. Çünkü burada ışık sağdan geliyor. Tüm bunlar küpe daha da katı ve gerçekçi bir etki veriyor.

Pratik 6

Sıradaki alıştırmamıza geçelim. Eğik bir açıdan bakıldığında çembere benzeyen ovaller çizelim. Eğer bir bardağın üstündeki oval kısma tam tepesinden bakmıyorsanız, biraz daha yandan bakıyorsanız şeklin ovale benzediğini görürsünüz. Kıvrımın sürekli olmasına ve hiçbir düz ya da köşeli kısmının olmamasına dikkat edin, bu şekilde birçok oval çizin. Bazılarının dar kısımlarını daha da vurgulayarak, dar açıdan görünen bir tekerleğe benzeyen bir çizim elde edebilirsiniz.

Pratik 7

Şimdi oval çizme becerinizi bir silindir çiziminde kullanacaksınız. Bir oval çizin ve darlaşan kısımlardan aşağıya uzanan dik iki çizgi çizin. Çizgilerin bittiği yerde ikinci bir oval ekleyerek artık bir silindir elde etmiş olacaksınız. Silindirin gerçekçi görünmesi için örnekteki gibi ikinci silindirin üst kısmını silin.

Pratik 8

Bunu yaptığınızda, silindirin sol yanından aşağıya doğru ve silindirin tam ortasında kaybolacak şekilde çok hafifçe gölgelendirin. Gölgelendirme örneği yukarıdaki resimde bulunmaktadır. Sol taraftaki gölgede, silindirin tam da ucuna dokunmayacak şekilde, yani biraz daha arkasından gelir şekilde daha koyu bir hat oluşturun. Son olarak, küpte yaptığınız gibi silindirinizde de gölgelendirme yapın.

Başlangıç için baya eğlenceli bir süreç bu. Ne olur acele etmeyin ve tadını çıkarın. Burada birlikte bir sürü yol katedeceğiz 🙂 İyi eğlenceler dileriz!

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

İzel Argül

Görsel İletişim Tasarımı mezunuyum. Ne Gerekir'in kurucusu ve yöneticisiyim.
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir