Koray Tuğberk Gübür ile Bütünsel SEO Hakkında Röportaj

SEO hakkında merak edilen sorular, Bütünsel ve Semantik SEO

Holisticseo.digital kurucusu Koray Tuğberk Gübür ile röportaj

Koray Bey Bütünsel SEO’da Türkiye’de en bilgili ve başarılı kişilerden birisi. Kurduğu Holistic SEO & Digital‘in sitesinde inanılmaz bilgiler sunulmakta. Üzerinde çalıştığı projelerin gelişim süreçlerini bazen LinkedIn’de paylaşıyor. Gerçekten sitelerin ilerlediği başarı seviyeleri inanılmaz. Birçok yerden konuşma yapması için davet edilir, yurt dışından, yurt içinden birçok ekip tarafından çalışma talepleri alır. Neler yaptığını kaçırmak insanın içinden gelmiyor açıkçası. O yüzden kesinlikle Koray Bey’i LinkedIn’den takip etmelisiniz.

Projelerinden

1612997079668

Koray Tuğberk Gübür farklı vaka denemeleri ile vakit kaybetmekten korkmuyor. Tam da bu yüzden bu kadar başarılı. holisticseo.digital’de bir çok teknik yazıları bulunmakta. Eğer vaktinizi vermeye hazırsanız birçok konuda aydınlanma yaşamaya hazır olun.

koray tugberk gubur 1

Koray Tuğberk Gübür:
Tamamen yeni bir alan adı ile 33 gün.

#SEO yavaş olmak zorunda değil. Genellikle insanlar yavaş öğrenir ve uygular. Bu yüzden 2 yıl sonra SEO Danışmanlığından ayrılmayı düşünüyorum.

Not: Bu site aynı zamanda Semantik SEO dinamiklerine de sahiptir.

Koray Tuğberk Gübür'ün sıra dışı vakalarından biri

Röportajımız

6

İzel Argül

Negerekir.com'un kurucusu

Açıkça ülkemizde SEO konusunda yapılan en büyük hata SEO'ya gereken önemin verilmemesi. Peki SEO çalışması yapan kişiler için konuşacak olursak;

Soru 1:
Sizce yapılan büyük SEO hataları neler?
2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

Türkiye’de SEO Endüstrisinin dünyanın gerisinde kalmasındaki etkenler üç temel sınıfa ayrılır. Bunlardan birisi müşteriler özelindeki beklentiler ve potansiyel iken, diğer iki ana sebepler, SEO Endüstrisindeki kişilerin kutunun dışına çıkmakta zorlanması veya hiç çıkmaması ile çalışmalarında başarı elde etmeye ve işlerini gerçekten sevmeye, “isim yapma ve para aşkı” kadar odaklanmamalarıdır.

Türk SEO Endüstrisini geride bırakan nedenlerden ilki olan, müşteri potansiyeli ve müşteri beklentileri diğer bir deyiş ile müşteri profili aşağıda açıklanmıştır.

 1. Müşterilerin önemli bir bölümü, önemli ölçüde SEO anlamında, düz bir ifade ile cahildir.
 2. Müşterilerin önemli bir bölümü, Veri Bilimi, Veri görselleştirme, uçsal kazançlar (marjinal kazançlar – inremental influence) kavramlarına dayanan SEO kazançlarını bekleyecek kadar sabırlı değildir.
 3. Müşterilerin önemli bir bölümü, Belirsizlik İlkesi (Uncertainty Principle), Karar Ağacı (Decision-tree), Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing), Nicem ve Nitem Bağlantılar Bütünü (Web Graph) gibi kavramları tanımamaktadır. Bu noktada, bu kavramların, gerçek yaşamda da karar alırken, öğrenirken, düşünce değiştirirken veya ilerletirken kullanıldığını hatırlatmalıyım. Diğer bir deyiş ile sorun, bir derece daha toplumsal boyuta geçmektedir.
 4. Müşterilerin önemli bir bölümü, SEO’yu basite almaktadır. Arama Devergelerinin (Search Engine) doğasından oldukça uzak bir anlayıştadırlar.
 5. Müşterilerin önemli bir bölümü, hiçbir SEO gerekliliği için yeterli bütçeye sahip değildir.
 6. Müşterilerin önemli bir bölümü, toplantıları kısa tutmanın ve iletişimi kesin/öz tutmanın değerini bilmemektedir.
 7. Müşterilerin önemli bir bölümü, zaman mefumu (öt bilinci) sahibi değildir.
 8. Müşterilerin önemli bir bölümü, yüksek izlenge (plan) ve izlengeye bağlılık gerektiren SEO alanında, yer alamayacak kadar unutkan, ve umursuzdur.
 9. Müşterilerin önemli bir bölümü, çalıştıkları SEO’culara güvenmemekte, onları sorgulamakta ve çalışmayı daha da zor bir noktaya taşımaktadır.
 10. Müşterilerin önemli bir bölümü, SEO ile ilgili görevleri ve gereklilikleri öncelendirmemektedir.

Diğer bir deyiş ile, Türkiye’de SEO sektöründe çalışacak olan kişilerin, müşterilerini çok dikkatli seçmesi gerekmektedir. Yukarıdaki maddeler, nedenleri değil, sadece sonuçları içermektedir. Örneğin, 9. Maddenin temel nedeni, Türk SEO İşlencinin (Endüstri), gelişmemesindeki temel nedenlerden birisi olan, “SEO Uzmanlarının isim ve para aşkı” ile ilgilidir. Bu nedenle, SEO İşlencinin var-durumu, bir döngüsel etki ile SEO uzmanlarının genel kişliğinden de kaynaklanmaktadır.

İkinci neden ise, en büyük ve en yaygın nedendir. Kutunun dışına çıkmamak, gelenekselleşmiş ve kanıksanmış izlencelerin dışında bir kavram veya yöntembilim tanımamak, denememek, denenmesi için müşteriyi ikna edememek, risk alamamak veya öğrenme ihtiyacını, bilme ve gerçekleştirme ihtiyacını hissetmemek. Türk SEO’ların genelde gerçekleştirdiği, gelenekselleşmiş ve kanıksanmış olanın dışına çıkmama, A/B sormaları (test) gerçekleştirmeme hatalarının temel nedenleri aşağıdadır.

 1. SEO Ajanslarının ve departmanlarının liyakatten uzak olması.
 2. Müşterilerin anlık sonuç isteyerek, “sormaca” ve “gözlemleme” yöntembilimi için sabırsız olması.
 3. SEO Ajanslarının bilimsel düşünme yöntembiliminden ve geleneğinden uzak olması.
 4. Müşterilerin ödeneklerinin deney yapmaya yetecek düzeyde olmaması.
 5. SEO adına son çıkan güncellemelerin (state-of-art) izlenmemesi.

Türk SEO İşlencinde yapılan en büyük yanlışlıklar bunlardır.

6

İzel Argül

Negerekir.com'un kurucusu

Yazılarınızın bir kısmını okuduk. Şimdilik bir kısmını... Çünkü tek bir yazınız bile sayısız bilgilerle dolu. Hepsini okumak için de sabırsızlanıyoruz. Kullanıcı dostu tasarım, site hızı gibi birçok bilinen SEO geliştirme yöntemini bir kenara bırakıp sadece Semantik SEO ile inanılmaz organik ziyaretçi elde ettiğiniz projeler var.

Soru 2:
Bu tarz ama az bilinen, kayda değer SEO yöntemleri var mı?
2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

Semantik yani Bağlamsal Arama Motoru (Deverge) Uyumlamasının adının ilk geçirildiği yer, Sergey Brin’in Information extraction from a database adlı patenti yani buluşudur. İlgili buluş, 1999 yılına aittir. Bu nedenle, Google Arama Motoru için geçerli olabilecek tüm işe yarayan ancak az bilinen yöntemler tekrar, Google’a ait yöntembilim ve buluş dizilerinden edinilebilir. Bunlardan birisi, Entity-Association yani Varlık İlişkilendirmedir, bir diğeri Entitization yani “Varlıklandırma”dır. Bir diğeri, Barnacle SEO olarak geçen, ve Türkçeye “Sarmal SEO veya Çevreleme SEO” olarak dönüştürülebilecek bir yöntemdir. Bir başka yöntem ise “Surround Sound” olarak  geçirilen yöntemdir. Bir diğer yöntem ise “Search Demand” yani Arama İsteği oluşturulmasıdır. Sadece “ad-geçirme” yani “mention” içeren yöntemlerle sıralama sonuçlarındaki değişimleri veya Google’ın Bilgi Çizelgesi (Knowledge Graph) için “Güven-Confidence” ve “İlgi-Relevance” ölçümlerinin değişimini ölçen SEO uzmanları tanıyorum. Aynı şekilde, yapay us ile tamamen 0’dan içerik oluşturan, “eşanlamlı” sözcükler ve “sözcük türevlendirme” ile “sorgu haritasında”, içeriğin odak kavramlarını daha iyi yerleştiren farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler ise bazen özel SEO A/B deney ve gözlem gruplarında gerçekleştirilerek paylaşılmaktadır.

Art-bağlantı veya backlink konusunda da benzer durumlar söz konusudur, ancak bu noktada bahsetme mümkün değil.

ADS
Soru 3:
Belirli anahtar kelimelerde yer aldığımız sıralamalarımızı korumak için neler yapabiliriz?
2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

Google eski yayınladığı yazılarda, 200’den fazla Ranking Signal olduğunu söylemekteydi. 2020 yılında ise bu sayıyı “more than 2000” yani 2000’den fazla olarak açıkladı. Durum böyle olunca, 2000’den fazla yöntem izlenebilir demek yanlış olmaz. İlgili sorgunun türüne ve ait olduğu “Query Map” yani Sorgu Bölümüne göre izleyebileceğiniz yöntemler de farklı olacaktır. Ancak, yarışmacı ağ alanlarının (rakip web sitelerinin) ilgili ağ sayfalarının güncellenme sıklığı, güncellenme biçimi, istek sayısı, istek boyutu, yarışmacı ağ alan adının iyesi olduğu ilgili diğer betlerin denetlenmesi, günlük dosyalarında Arama Motorundan gelen istekler, gerçekleştirilen değişiklikler sonrası Arama Motorunun “crawl delay” ve “indexing delay” denetimlerinin yapılması, “kendiliğinden tamamlama” yani auto-complete verilerindeki değişimlerin izlenmesi, web sayfasının kendi amacını daha iyi gerçekleştirmesi için Kullanıcı Deneyimi testlerinin gerçekleştirilmesi, “web-graph” yani bağlantı odaklı testlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tüm bunları süreklilik durumunda gerçekleştirmek ise ciddi bir iş gücü gerektirmektedir, bu nedenle Yazılım Bilgisi, bir SEO Uzmanı için büyük bir üstünlüktür.

Soru 4:
Google ile arayı iyi tutmak ve onun iyi bir site olduğumuz konusunda dikkatini çekebilmek için yapabileceklerimiz nelerdir?
2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

Google bir web sitesini değil, bir web entity’i (ağ varlığı) belirli sorgularda ve konularda sıralama hesaplamasına almaktadır. Web sitesi sadece bir domain adından ve ardındaki sunucudan ibarettir. Web entity ise kurucu, sponsor, çalışanlar, yazarlar, konular, kuruluş tarihi, sosyal medya hesapları, diğer ağ alanlarındaki anmalar ile ilgili ağ alan adının kendisinden ibarettir. Diğer bir deyiş ile çok iyi bir internet siteniz (ağ alan adı) iyesi olsanız bile, iyi bir sıralama alamama olasılığınız vardır.

Bunu önlemek için ise gelenekselleşmiş biçimde sadece “alan adına” yani web sitesine odaklanan bir SEO anlayışı yerine, geleneğin ötesinde, bir brand-entity’nin her yanına ve yansımasına odaklanan Holistic (Bütünsel) bir SEO yönetimi gerçekleştirmeniz gereklidir. “Affiliate” yani satış ortaklığına dayalı modellerde, YouTube Kanal iyeliğinin arama sonuçlarını etkilediğini, bir “entity’e” yani “varlığa” daha fazla “ilgi (relevance)”, “güven (confidence)” score verdiği bilinmektedir. YouTube da tıpkı Google gibi kendi veritabanında yüzleri, sesleri, görsel tanımlama ve tarama dizgesi ile kaydetmektedir.

Bütünsel bir SEO yaklaşımını, algoritma bilgisi ile taçlandırmanız gerekmektedir. Google’ın “kural-temelli algoritmalardan” tamamen “Deep Learning” yani Derin Öğrenme dizgelerine geçtiğini hem patentlerinden (buluşlarından) hem de kendi açıklamalarından biliyoruz. Makine Öğrenmesine ve Derin Öğrenmeye dair her bilgi, Google’ın davranışlarını ve seçimlerini açıklamak için Veri Bilimi ve Görselleştirme ile SEO Uzmanı için yardımcıdır.

Somutlaştırmak adına, yarışanlarınızdan (rakiplerinizden), daha fazla Sosyal Medya (Toplumsal Basın) etkinliği göstermeniz Paylaşım Sesi (Buzz Factor) oluşturmanız, bir web sitesi gibi değil, bir marka gibi hareket etmeniz, internetin tüm yüzeylerinde yer almanız ve kendi işlenciniz (endüstriniz) içindeki tüm iyi ve kötü örnekleri çıkararak bir sınıflandırma gerçekleştirmeniz gereklidir.

Böylece, kaç içeriğe sahip olduğunuz, nasıl bir “kaydırma derinliği” (scroll-depth), ihtiyacı olduğu, alan adındaki toplam iç bağlantı sayısı, bet (sayfa) başına düşen iç link sayısını, en fazla kullanılması gereken çapa yazılarını (anchor text), alan adının güncellenme sıklığını, tasarım ilkelerini belirlemeniz mümkündür.

ADS
6

İzel Argül

Negerekir.com'un kurucusu

Bu soru da WordPress, Wix gibi kodsuz site yapılabilen platformlarda site kurmak isteyenlere gelsin.

Soru 5:
Blog sitesi veya e-ticaret sitesi kuracaklar için, SEO açısından daha avantajlı araçlara sahip platform sizce hangisi? Neden?
2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

İlk ve en önemlisi, kesinlikle IdeaSoft, Tsoft, Ticimax ve her türlü hazır E-ticaret sistem sağlayıcısından uzak durmanızı öneririm. Eğer hedefiniz kendi endüstrinizi (işlencinizi) domine etmek (baskılamak) ise, bu sistem sağlayıcılar ile bunu gerçekleştirmeniz mümkün değil. Bu durum, sadece adını andığım şirketler için değil, sonu Soft, Max ve benzeri unvanlarla biten tüm şirketler için geçerlidir.

Bu konuda, ne yazık ki hala birlikte acı çektiğim üç müşterimin projesini yönetmekteyim. Bu tip ücretli platformlarda büyük ve ulusal çaptaki şirketler dahi, gün sonunda bu tipteki platformların sahiplerine zorunluluktan bağlanmakta ve çok büyük maliyetler ile zaman kayıplarına katlanmak zorundadır. Aynı maliyet (bedel) ile bir iç bölüm kurarak, bu biçimdeki ihtiyaçların karşılanması, büyük bütçeli tasarılar için en uygunudur.

Eğer amacınız size ait küçük bir e-ticaret sitesi kurmak ise, WordPress ve WooCommerce ya da Shopify daha iyi ve uygundur. Bunun ilk nedeni, ülkemizdeki PHP Geliştirici sayısının yeterliliğidir. Böylece, özel isteklerinizi hala ağ-alanınıza uygulatma şansınız bulunacaktır.

Bir diğey üstünlüğü ise, sahip oldukları sayısız ve ücretsiz eklenti çeşitliliğidir. Wix, hem eklenti çeşitliliğinde hem de özel yazılım desteğinde, yeterli yaygınlığa sahip olmadığı için eksik kalacaktır. Shopify ise benzer şekilde, en basit eklentinin (app’in) dahi ücretli satıldığı ve ne yazık ki hala özel URL yapısının bile belirlenemediği bir düzlemdir.

Bu nedenle, WordPress ve WooCommerce yazılım bilgisine sahip olmayan kişiler için en iyi seçenektir. Ancak, benim asıl önerim, kendilerinin yazılım öğrenerek Headless CMS (Başlıksız İçerik Yönetim Dizgesi) alanında uzmanlaşmaları, ve bu sınıftaki örneklere de zorunluluk ile bağlı kalmamalarıdır.  Bu noktada, GatsbJS ve GraphQL veya Jekyll önerilerimdir.

ADS
Çoğumuzun kararsız kaldığı bir konu.

Soru 6:
İlk başta kopya içerikler ile siteyi doldurup daha sonra orjinal içeriklerle devam etmek mi yoksa tamamen orijinal içeriklerle başlamak, ağır da olsa sağlam biriken bir içerik ile mi devam etmek mi sağlıklı? Neden?
2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

Google benzer içerikleri “cluster” yani küme içine alır. Cluster içindeki en güçlü kaynaktan gelen içerik, “Represantative” (Temsilci) olarak seçilir. Sonraki her benzer olan ise Representative olan için “Canonacilise” edilir. Buna, Link Inversion denir. Diğer bir deyiş ile her kopya veya benzer içerik, temsilci içeriği daha da otoriter hale getirir. Link Inversion etkisinin edinilmesi için ise Seed Domain olmak gerekmektedir. Bütün bu kavramlar, bir anlamda Türkiye’ye yabancı, açıkçası yurt dışına da yabancı. Bu nedenle de “Türkçeleştirmek” çok güç.

Aşağıda, bu nedenle bir örnek göreceksiniz.

Aşağıya iki ayrı senaryo (kurgu) düşünelim.

İlk ağ-alanı tamamen özgün içeriklere iyedir. İçinde bulunduğu Bağlamsal Konu Bütününde güç (otorite) olabilmesi için toplamda 450 içeriğe ihtiyacı vardır. 450 içerikte ortalama “10-15” iç bağlantı ve 20-25 kadar “varlık” yani isimli entity bulunması gerekmektedir. Bütün bu konuların tamamen belirtilen şekilde yazılması çok uzun bir süre alacağı gibi tasarının (projenin) tamamlanmasına kadar ağ-alan adı kendi alanında otorite (güç) olamayacaktır.

Şimdi ise 450 ayrı içeriği, bir kopya ve bir özgün içerik ile tamamlayan bir proje düşünün. Veya, 450 ayrı içeriği 10 farklı kaynaktan alan bir proje düşünün. Arama Motoru (Deverge) Kurucusu olsaydınız ne düşünürdünüz? Sanılanın aksine, Google için “özgün” içerik değil, “işe yarar içerik” önemlidir. Pek çok haber sitesi, rakibinden içeriği kopyalayarak Google Discovery’de yer alabilmektedir. Pek çok blackhatçi ise Google gözünde içeriğin özgün sahibini değiştirebilmektedir, buna Content Hijacking denmektedir (Daha fazlası anlatılmayacaktır).

Bu nedenle, Google Eylül 2020 sonrasında yaşadığı ve Şubat 2021’e kadar etkileri süren “Canonical Bug” sırasında, pek çok web sitesinin (ağ-alanı) GSC Hesabında, URL İnceleme Aracında, incelenen URL için farklı ağ-alanlarından ağ-betlerini “canonical” kök-özgün sayfa olarak göstermekteydi.

Aslında bu soru şunu da doğuruyor;

Soru 7:
İlk adımların zorluklarını nasıl alt edebiliriz? Nasıl bir yol izlemeliyiz?
2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

Çoğu müşterime ne yazık ki SEO’nun artık bir anlamda lüks haline geldiğini söylemekteyim. Bunun nedeni, SEO’nun Search Engine’in (Arama Motoru-Devergesi) söylediğinden ve söyleyebileceklerinden çok daha fazlasını içermesi ve SEO’nun kendi içinde farklı dikeylere bölünerek giderek derinleşmesidir.

Eskiden, bir proje için bir SEO yeterliyken artık bir proje için belki de 5 ayrı SEO gerekmektedir. Holistic SEO & Digital’de her müşterinin eğitilmesi, buradaki bilgi paylaşımının proje yönetiminin risklerini ve zorluklarını azaltması, projeye olan sadakati artırması nedeniyledir.

Bu bağlamda, her proje öncesi mutlaka hesaplamanız gerekenler aşağıdadır.

 1. Kaç Sayfanız (Bet) olacak?
 2. Kaç Segmentiniz (Bölüm) olacak?
 3. Kaç Request (İstek) sayfa türüne göre bulunacak?
 4. Hangi alt yapılar ve yöntemler, ön-arka yüzde kullanılacak?
 5. Kaç yazar ve içerik düzenleyiciye ihtiyacınız bulunacak?
 6. Markalaşma sürecinde kaç bağlantı, makale, ve hangi network (iş ağı) ihtiyaçlarınız olacak?
 7. Sayfa başına kaç iç link bulunacak?
 8. Sayfa tasarım ögeleri, marka renkleri ne olacak?
 9. Günde kaç sayfa yayınlayacaksınız?
 10. Sayfa başına kazanılan sorgu (query) miktarı ne olacak?

Eğer buradaki 10 SEO Projesi başlangıç sorusunu önceden yanıtlandırırsanız, hayal kırıklığına uğrama olasılığınız azalacaktır. Rakipleriniz sizden daha yüksek marka gücüne sahip olabilir, daha bilinir olabilirler, ancak bu onları yenemeceğiniz anlamına gelmemektedir. SEO’nun doğası Growth Hacking’tir. Diğer bir deyiş ile, projenin büyümesi için gereken ne ise onu yapacak tutkuyu içinizde taşımalısınız.

6

İzel Argül

Negerekir.com'un kurucusu

Koray Bey, ne kadar teşekkür etsek azdır. Katılımınız için minnettarız. 👏

2

Koray Tuğberk Gübür

Semantik SEO Uzmanı

Negerekir.com Ekibine, benimle iletişime geçtiği için teşekkür ederim. Semantic yani Bağlamsal SEO kapsamında, yanıtladığım her soruda, mümkün olduğunca, kendi endüstrimdeki sözcükleri Türkçeleştirmek istedim. Bu noktada, garip bulmuş olabilirsiniz, ancak kendi mesleğimin etkisi ve yönettiğim projelerin çoğunun yabancı olması nedeniyle, Türkçem büyük ölçüde bozuldu. Bu konuda, son zamanlarda aldığım uyarıların etkisiyle, yapabildiğim kadarıyla katkı sunmak istedim. Her ne kadar İngilizce uluslararası geçerlilikte olsa da, kendi dilimize de sahip çıkmamız ve onun özündeki anlamsal ilişkiye bağlı kalabilmek dileğiyle.

Sevgilerle...

HALA ARADIĞINI BULAMADIYSAN

İlgili Röportaj

Maurits van Sambeek ile Düşünce Liderliği Röportajı

Maurits van Sambeek ile Düşünce Liderliği Röportajı

➜ Liderlik doğuştan mı, öğrenilebilir mi?
➜ Konfor alanı
➜ Hedefler ve zihin temizliği

İlgili Makaleler

Grafik Tasarım Fiyat Listesi 2022

Grafik Tasarım Fiyat Listesi 2022

➜ Profesyonel fiyatlar
➜ Fiyatlar neye göre verilmeli?
➜ 2022 ve geçmiş yılların fiyat listesi

Wix Forum’da Görüntülenen Gönderi Sayısını Sınırlama

Wix Forum’da Görüntülenen Gönderi Sayısını Sınırlama

➜ Wix Forum hakkında
➜ Yeni bir kategori oluşturma yöntemi
➜ Eklenti ile sınırlandırma yöntemi

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Yorumlar

Жизнь ∣ 🇷🇺

Bilgiler mükemmel. Teşekkürler!

Cameron Moore | 🇨🇿

Hey! Sadece bilgisayar korsanlarıyla herhangi bir probleminiz olup olmadığını sormak istedim.

Son blog’um (WordPress) saldırıya uğradı ve yedekleme olmadığı için birkaç aylık sıkı çalışmamı kaybettim.

Bilgisayar korsanlarını durdurmak için herhangi bir yönteminiz var mı?

Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Merhaba Cameron! Bunu yaşadığın için çok üzgünüm. Nasıl hissettiğini hayal edebiliyorum.

Güvenlik sağlam değilse, bu gerçekten uykudan mahrum bırakan bir sorundur. Birkaç saldırıyla karşılaştık. Neyse ki işe başlarken bizi her zaman güvende hissettiren bir arkadaşla tanıştık. Birçok saldırı için önlem aldı ve kontrollerini sağladı. Rahat bir uykumuz var. Sizin için uzman bir yorum yapabilmesi için ona haber vereceğim. Kısa sürede size yardımcı olacaktır.

Maschera ✅ | 🇹🇷

Merhaba Cameron. Öncelikle yaşadığınız bu kötü deneyim için üzgünüm. WordPress tabanlı sitelerimiz aslında her zaman tehdit altındadır. Bu nedenle hizmete başlamadan önce gerekli tüm güvenlik önlemlerini almamız gerekmektedir.

Bunları basitçe listelemek için:

1- Sistem Güvenliği
2- Dosya Güvenliği
3- HTTP Üstbilgi Güvenliği
4- Güvenlik Duvarı
5- WAF

Gibi temel ve önemli bileşenlerden oluşur.

Bu konuda daha fazla yardım isterseniz profesyonel destek sağlayabilirim.

➡️ Ben web sitenize siber güvenlik hizmeti veririm.

👨🏻‍💻 Hakkımda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir