Evde Maske ve Dezenfektan Yapımı 😷

Nasıl evde maske ve dezenfektan yapabilirim?

Koronavirüsle mücadelenin en bilinenlerinden ve işe yarayanlarından biri kendimizi ve karşıdakini korunmaya yönelik tedbirler almak.

Koronavirüs ile mücadele

Hepimiz almamız gereken tedbirleri ne kadar önemseyip uygularsak, salgının yayılma riski o kadar yavaşlar. Bu da hastanelerdeki vaka sayısını azaltarak, her hastaya yeterli sağlık hizmeti verilebilmesi anlamına gelir.

Yeni normaller

Hepimiz artık yavaş yavaş normal yaşamımıza dönmek üzere olsak da uzun bir süre dikkat etmemiz gereken şeyler olacak. Hijyene eskisinden daha fazla dikkat edeceğimiz kadar, sosyal mesafe de uzun bir süre daralmayacak.

Korunmak ve korumak

Paniklememek, soğukkanlı olup önlemlere sadık kalmamız gerekmektedir. Hepimiz önlemlerimizi aldığımız müddetçe, bu pandeminin etkilerini azaltabiliriz.

× Uyarı!

Bu konuda daha ayrıntılı “Koronavirüsten Korunmak ve Çevremizdekileri Korumak İçin Ne Gerekir?” yazımızı okumak için tıklayınız.

Artık yavaş yavaş çalıştığımız yerler bizi çağırıyor, okullar açılıyor, sokağa çıkma yasakları seyreliyor, ihtiyaçlarımızı evdekiler karşılamıyor… Yani kısacası dışarı çıkmak durumunda kalabiliyoruz.

Koronavirüs vakaları ülkemizde bazen azalıyor bazense ipin ucu kaçıyor. Bilinen tek şey bu işi kökten çözecek bir şey bulunmadıkça tehlike hep var olacak.

Riskler artık herkes için geçerli

Artık yaşlı, genç; riskli, risksiz fark etmiyor. Kimde ne kadar etkili geçeceği, kimde ne gibi hasarlar bırakabileceği konusu belirsiz bir hal almaya başladı. Bunun için önlemlere sadık kalmak önemli.

Bağışıklık sistemi kilit nokta

Bağışıklık sistemi de, bu konuda biliyorsunuz ki kilit nokta. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne gerekir diye soruyorsanız; tıklayınız.

Maskenin önemi

Koronavirüs vakalarının ayakta geçirenleri, bulguları fark edememesi yüzünden tehlikelidirler ve taşıyıcı haldelerdir. Bu yüzden kimin hasta olup kimin hasta olmadığını maalesef göremiyoruz. Salgının bu kadar hızlanmasının sebebi bu taşıyıcılar olabilir.

İşimizi şansa bırakmamak önemli. Çünkü karşınızdaki kişide hiçbir belirti göstermeyen virüs, sizin vücudunuzda çok ağır bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle açık ve kapalı alanlarda herkesin yüz maskesi takması gerekiyor. Maske takarak hem kendinizi hem de karşınızdakini korursunuz.

Maskeyi takarken lastiklerinden tutarak kulağınıza geçirmeniz, maskenin mikroplu yerleriyle temasınızı önleyecektir. Maskeyi çıkarttıktan sonra ağzınıza, burnunuza, gözünüze dokunmadan ellerinizi yıkayın ya da dezenfekte edin. Maskenizi 2-3 saatte bir değiştirin. Kullandığınız maskenizi tıbbi atık çöp kutularına atın. Böylece hem çevre hijyenini korumuş hem de olası bulaş risklerini önlersiniz.

Evde yapılan maskeler işe yarıyor mu?

Artık daha fazla maskeye ihtiyaç duyduğumuz aşikar. Uzun süre evde yapılan maskelerin işe yaramadığı konuşuldu fakat bilin ki doğru şekilde hazırlarsanız faydası olacaktır. En önemlisi, ağız ve burnu tam kapsamlı kapatan bir maske olmalı. Seçtiğiniz kumaş da önemli.
Biz sizlere aynı zamanda gözlerinizi de kapatan bazı maske yapımları göstereceğiz. Gönlümüzden geçen dualar hepimiz için. Birlikte yeneceğiz!

Evde maske yapmak için ne gerekir?

 • Pamuklu kumaş
 • 2 adet esnek olmayan 70 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğinde kumaş şerit veya iki adet 25 cm uzunluğunda ve 2mm genişliğinde yumuşak lastik
 • İğne
 • İplik
 • Çengelli iğne veya tel toka
 • Makas
 • Mezura

Bir kaç adım ile evde kendi maskeni kendin yap!

Tamamen doğal, basit hazırlamak mümkün!

Bebek, çoçuk için maske ölçüleri evde maske yapımı

Kolay yapım videoyu izlemek için tıklayınız.

Ayrıntılı videoyu izlemek için tıklayınız.

Yetişkin için maske ölçüleri evde maske yapımı

 • Pamuklu kumaş
 • 2 adet esnek olmayan 70 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğinde kumaş şerit veya iki adet 25 cm uzunluğunda ve 2mm genişliğinde yumuşak lastik
 • İğne
 • İplik
 • Çengelli iğne veya tel toka
 • Makas
 • Mezura

Sıkı dokunmuş pamuklu kumaştan 24 cm eninde, 18 cm uzunluğunda iki adet parça kesin. Kestiğiniz iki adet kumaşı üst üste koyun. Uzun kenarları 1 cm içeri doğru katlayın ve dikin. Kısa kenarları 1.5 cm içeri doğru katlayın, içinden kumaş şerit veya lastik geçecek şekilde boşluk bırakacak şekilde iç kenarından dikin.

Kumaş şeridi veya lastiği maskenin kısa kenarlarının içinden çengelli iğne veya tel toka yardımıyla geçirin. Daha sonrasında onu dikin ve maskeni hazır!

Farklı ölçüler ile anlatımları yukarıdaki galerimizde bulunmakta.

Gözleri de kapatan maske

Koronavirüs bulaşma tehlikesiyle karşı kaşıya olunan riskli işlerde çalışıyorsan, kalabalık bir yere gitmek zorundaysanız bu maske tam size göre. Nasıl yapıldığı ile alakalı yukarıdaki galerimizde fotoğrafı bulunmakta. Ayrıntılı videoyu izlemek için tıklayınız.

Dezenfektanın önemi ve fazla kullanımından oluşacak zararlar

Elinizde bulunan virüs ve bakterileri temizleyen dezenfektan, bu dönemde ellerimizi yıkayamayacağımız anlarda en büyük yardımcımız oldu. Fakat ölçüyü kaçırmak sağlığınıza, cildinize zarar verecektir. Çantanızda mini boy dezenfektan taşımamız gerekmektedir. Virüsler direkt olarak eldeki deriden vücuda girmiyor ama gün içerisinde dokunulan yerlerden ele buluşan virüsler, ağız, burun ve göze götürüldüğünde kolayca bulaşabiliyor. ATM’ler, otobüsler, metrolar, iş yerlerindeki ortak alanlar ve para gibi yerlerdeki işlerimizi hallettikten sonra ellerimizi dezenfekte etmeliyiz.

Evde dezenfektan yapmak için ne gerekir?

Dezenfektan almak istemeyenler, fazla kullanmaktan rahatsız olanlar ve cilt hastalıklarına sahip olan kişiler için evde doğal malzemelerle dezenfektan karışımı yapmak mümkün.

Evde doğal ve basit dezenfektan yapımı

 • 2 bardak su
 • 2 kaşık sirke ya da bolca portakal/limon
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Bu malzemeleri karıştırarak içindeki sıvıyı püskürten bir şişeye koyabilirsiniz. Tamamen doğal ve yapımı çok kolay olan bu dezenfektanı önermek istedik. Hem herkesin evinde olabileceğini düşündüğümüzden hem de eller daha fazla yıpranmasın diye. Sağlıklı günler dileriz!

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir