Münir Türk ile Robotik Mühendisliği Hakkında Röportaj 🦾

Robotik mühendisleri için yol haritası, örnek proje

Yerli Üretim Robotik Kol Proje Sahibi Robotik Mühendisi Münir Türk

Münir Türk alanında kendi yolunu çizmiş bir Elektrik ve Elektronik Mühendisliği öğrencisi. Aynı zamanda kendisi Gaziantep İnovasyon Kulübü üyesi. Şu anda yerli üretim robotik kol projesi üzerinde çalışıyor. Münir Bey LinkedIn’de sunum, blog yazıları gibi yararlı içerikler paylaşıyor. Takip edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Röportajımız

Ne Gerekir:
Münir Bey, gelin sizinle Robotik Mühendisliği yapmayı düşünen veya hâlâ bu mesleğe ait olduğunu keşfedemeyen kişilere yardımcı olalım.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Sizce kimler robotik mühendisi olmalı?

Münir Türk:
Öncelikle, robotik mühendisi olmayı düşünen arkadaşların bu alana ilgili olması gerekli. Bu alana ilgi sadece alakalı dizi, film izleme olmamalıdır. Gerçekten merak içinde ilgilenmelilerdir.

Bu meslekte günde binlerce defa Google’da aratmalar yapıyoruz. İngilizce, Hintçe, Türkçe aratmalar… Çünkü seninle birlikte diğer insanlar ne düşünmüş, neler yapmış, hangi yolu izlemiş sorularına cevap bulmamız gerekiyor. Bunun sonunda biz daha iyi ne yapabiliriz sorusunu sormak gerekiyor.

Yani;
Elektronik malzemelerini sürekli inceleyenler, klavye, mouse gibi bilindik araçların bile nasıl çalıştığını merak edenler… Bu bireylere robotik mühendisliği çok yakışır.

Ne Gerekir:
Gördüğümüz kadarıyla eğitime çok önem veriyorsunuz. Birçok iş kolunda gelişmiş olmanıza rağmen hâlâ alanınızı geliştirecek eğitimlere katılıyorsunuz.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Robotik mühendislerine önerebileceğin eğitim ve programlar neler?

Münir Türk:
Teşekkür ederim, evet eğitim benim hayatımda ilk sırada yer almakta. Öğrenmeden, bilmeden, araştırmadan hiçbir başarı kendiliğinden gelmez anlayışıyla yürüyorum.

Robotik mühendisliğinde başlıca bilinmesi gereken yazılım ve donanımları sizler için sıralayayım isterseniz.

  • Öncelikle, Altium Designer, Eagle, kiCad, Proteus, OrCad gibi PCB tasarım programlarından en az birini bilmeliler. Bu programların inceliklerini, çalışma mantıklarını öğrenmeliler. PCB üzerindeki tasarımı yaparken, iyi düşünmelilerdir. Çünkü bunlar gerçek hayatta kullanılacak, her şeyi göz önünde bulundurarak yapmalılardır.

  • Raspberry pi, Arduino, Teensy, PIC ve bunun gibi donanımsal geliştirme kartlarının kullanımını bilmelilerdir.

  • Python, C, C++ yazılım dillerinde kendilerini geliştirmelidirler.

Burada eğitimden ziyade, bilmeleri gereken yazılım ve donanımlardan bahsettim. Çünkü bunları en iyi nasıl öğreneceklerse o alanda eğitim almalılar. Üzerinde çalışarak mı, Udemy eğitimiyle mi ya da bir mühendisin yanında izleyerek mi daha iyi öğrenirler? Kendileri anlama becerilerine göre seçmeliler. Her insanı tek tip eğitim formatıyla değerlendirmek bu meslek için doğru olmaz.

Ne Gerekir:
LinkedIn’de bir oylama yapmışsınız.
“Başarılı insanlar;
Akıllı oldukları için mi başarılı oldu?
Çalışkan oldukları için mi başarılı oldu?”

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Siz bu ankete ne cevap verirdiniz? Neden?

Münir Türk:
Kesinlikle çalışkan oldukları için cevabını verirdim. Çünkü eğitimci hocamız Ahmet Şerif İzgören’in dediği gibi “Bedava peynir sadece fare kapanında olur.” düşüncesi ile ilerlemekteyim. İnanın her alanda bunun gerçekliğini görüyorum.

Şu an bu seviyede profesyonelleşmeye başladıysam, bu mutlak suretle erken saatlerde uyanıp günümün en az 12 saatini elektronikle geçirmeme bağlıdır. Kolay değil elbette ama emek olmadan başarının geleceğine inanmıyorum.

Ne Gerekir:
Bu meslek sadece günlük işlere hizmet edecek bir robot üretilmek değildir. Bir robotik insan uzvu üretmeye kadar birçok yaratıcı süreç geliştirilebilmekte. Münir Bey de şu anda robotik kol yapımı üzerinde çalışmakta.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Şu anda üzerinde çalışmakta olduğunuz robotik kol yerli üretim mi olacak?

Münir Türk:
Evet, robotik kol yerli üretim olacak. Bu proje uzvu olmayan ya da olup da kullanamayan insanlar için. Kaslar üzerindeki sinyalleri okuyarak robot kolumuzu hareket ettirme çabasındayız.

LinkedIn adresimde görüntülerini paylaşmıştım. Benim çok değer verdiğim bir proje bu. İki arkadaş olarak üzerinde çalışıyoruz. Bizler çok daha ucuz maliyetler ile bu kolu üretmeye çalışıyoruz. Çünkü din, ırk, cinsiyet, maddi durum fark etmeksizin tüm insanların alabilmesini istiyoruz. O kol ile bir yudum su içebildiklerinde yaşadıkları mutluluğu görmek istiyoruz.

Ne Gerekir:
Ülkemizde çoğu zaman ham madde, araç, makine tedarikinden yakınıldığını duyarız. Pahalıya üretilen ürünler, gelir bizim cebimizi zorlar. Fakat siz, başarı yolunda istediğiniz yere ulaşmak için yakınmayı bir kenara bırakmışsınız. Türkiye’de 1 adetini 3.500 TL’ye almak yerine5 adetini 3.500 TL’ye üretmeye çalışıyorsunuz. Bunu da başarabilmek için PCB eğitimlerine katıldınız.

Büyük şirketler ise bütçe sıkıntısı olmadan, hızlı gelir elde etmek amacıyla yola başlıyor. Araçları, makineleri nereden aldığı önemli olmadan, maliyet kısmadan üretimi tamamlıyor. Bu da tüketicinin ceplerini zorluyor.

Sizin başarmaya çalıştığınız maliyet düşürme adımları aslında direkt tüketiciyi etkileyecek. Gurur verici… Keşke önem verilen konu hızlı para kazanmak olmasa. Tüketici olsa, başarı olsa… Para elbet gelir sonuçta.

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Robotik mühendislerinin tedarik sorunlarına söylemek istedikleriniz neler?

Münir Türk:
Çok teşekkür ederim siz negerekir.com ailesi olarak vermiş olduğunuz destek ve emek için de ayrıca teşekkür ederim. Öncelikle, maalesef tedarik konusunda oldukça zorlanıyoruz. Bir avuç kadar komponenti (Birleşik bir şeyi oluşturan basit şeylerden her biri, unsur, eleman.) Türkiye’de üretmiş olsak bizim alışımız 100 TL’yi geçmez. Ama maalesef ki Türkiye’de üreten kimse olmadığı için daha maliyetli alıyoruz.

Biz kartın kendisini almaktansa; kendimiz yapıyor, kendimiz birleştiriyor ve kendimiz yazılımını yüklüyoruz. Malzemeleri üreten bir ülke olmak için, malzemelerin nasıl kullanıldığını bilen bir Türkiye olmalıyız. Ne kadar çok yerli üretim için çabalarsak, zamanla mutlaka o şirketlerin yerini bizler alacağız.

En ufak bir kapı alarm sisteminin bile yurt dışından çok pahalıya geldiğini öğrendiğimizde onu almıyoruz. Oturup kendi kameralı kapı alarm sistemimizi kuruyoruz. 😊 Zor olanı seçtik ama bunun faydalarını inşallah en kısa zamanda göreceğimizi düşünüyorum.

Ne Gerekir:
KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’ne başvurmuş ve süreçleri tamamlayarak sertifikanızı almışsınız. Bir mühendisin aynı zamanda satış ve pazarlama sektöründe iyi bir girişimci olması gerektiğine inanıyorsunuz. Sizde çok kıymetli bir kılavuz bulunmakta. O kılavuzu okurlarımıza sunabilir misiniz?

Soru sormadan önce söylediklerimiz

Fikirleri olan robotik mühendislerine girişim haritaları için ne önerirsiniz?

Münir Türk:
Evet benim düşüncem bu şekilde. Her gün satış pazarlama ve ticaret üzerine yeni bilgiler peşindeyim. Şu an öğrenci hayatımda bile mühendisliğin yanında satış ve pazarlama işlerinden gelir elde ediyorum.

Peki neden bir mühendis için önemli?
Mühendis hem üreten hem de ürettiğini pazarlayan bir birey olmalı. Otomasyon makineleri de üretim yapıyor. Biz mühendisler ülkemizi, markamızı duyuracak olan şirketin en önemli bireyiyiz.

Bir satış sorumlusu “x” makinesini temel bilgileriyle tanıtabilir. Fakat onu üreten mühendis makinenin tüm detaylarına hakimdir. Bu yüzden mühendisler bu işte güzel sonuçlar elde eder diye düşünüyorum.

Sorunuza gelecek olursam, bu kişiler çok araştırmalılar. Adım adım planlama ve her düşünceyi not almaları şart. Bu notları da mutlaka öncelikliler ve önemliler olarak sıraya koymalılar. Bu şekilde sağlam temelli bir haritaları olur.

Robotik projelerine fon/destek sağlamak isteyen taraflara söylemek istedikleriniz neler?

Münir Türk:
Destek veren taraf çok dikkatli olmalı. Kişilerin dinine, siyasetine, inancına göre değil de yaptığı işine göre yaklaşmalılar. Gerçekten olması gereken, ihtiyaç duyulan projelere destek verilmeliler. Ulaşılabilir olmalılar. Sadece merkez şehirlerde yaşayan insanlara değil, her şehirden insanların ulaşabileceği bir çalışma yapmalılar. Benim naçizane düşüncelerim bu şekilde.

HALA ARADIĞINI BULAMADIYSAN

Diğer Röportajlar

Ayhan Karaman ile SEO Hakkında Röportaj

Ayhan Karaman ile SEO Hakkında Röportaj

Sizler için Ayhan Karaman ile SEO Hakkında röportaj yaptık. Başlıca;
Kimdir?
SEO kitabı ve hizmetleri
Başarı hikayesi
Google’ın beklentileri
Fark edilmek
Merak edilenler

Koray Tuğberk Gübür ile Bütünsel SEO Hakkında Röportaj

Koray Tuğberk Gübür ile Bütünsel SEO Hakkında Röportaj

Sizler için Koray Tuğberk Gübür ile SEO Hakkında röportaj yaptık. Başlıca;
Kimdir?
SEO Hataları
Sıralama Koruma
Dikkat çekmek
Hangi altyapı
Yol haritası

Diğer Makaleler

SEO Nedir? 💻 Ücretsiz SEO Analizi Veriyoruz 🎁

SEO Nedir? 💻 Ücretsiz SEO Analizi Veriyoruz 🎁

Makalemiz en kapsamlı SEO nedir yazısıdır. Başlıca;
SEO açıkça nedir?
SEO sürecinde neler var?
Koray Tuğberk Gübür Röportaj
Ayhan Karaman Röportaj
SEO SSS
Ücretsiz SEO Analizi

E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Okuyun 💵

E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Okuyun 💵

Yazımızda evde e-ticaret sitesini nasıl kuracağınız hakkında bilgiler bulunmaktadır. Başlıca;
Ne gerekir listesi
Fiyatlar
Yasal sorumluluklar
Reklam ve sosyal Medya
Vergi ve şirket kurmak
Sanal pos ve kargo

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir