SEO Nedir? Anlaşılır ve Kapsamlı Anlatım

SEO ne işe yarar? Neden SEO çalışması yapmalıyız?

SEO nedir? SEO web sitesi olan herkes için her şey anlamına gelir! SEO, ilerlediğiniz her yolda size ben buradayım diyecek. 🙂 Bu yazı ile SEO’nun basit mantığı, artık zihninizde özgürce dolaşıyor olacak. Çünkü çok basit ve eğlenceli bir şekilde anlattık.

Sizlere ne sunduk?
➜ İçeriğimiz ayrıntılı ve basit bir anlatımdan oluşuyor.
➜ Ayhan KARAMAN’a SEO hakkında garip ama merak edilen soruları sorduk.
➜ Koray Tuğberk GÜBÜR ile Semantik SEO hakkında konuştuk ve birçok merak edilen soruları sorduk.
➜ En güzeli ise, bir hediyemiz var! Siteniz için ücretsiz SEO analizi oluşturacağız!

SEO Nedir?

Anlatacaklarımız diğer arama motorları için de geçerlidir. Bu işi en çok önemseyen Google’dır.

Google bir arama motorudur. Verdiği hizmet aratılan konuya en uygun ve en kaliteli içeriği sırasıyla sunmaktır. Bu sıralamayı, ziyaretçiyi memnun edecek şekilde yapamazsa insanlar bu arama motorunu tercih etmezler. Bu yüzden Google, bu işi hakkıyla yapanı en üste getirir, yapmayanı da sıralamalardan çıkartır.

Google uygun ve kaliteli sonuçları nasıl seçiyor? Tabii ki yapılmış olan SEO çalışmalarına göre. SEO’nun açılımı arama motoru optimizasyonudur. Google, sitenizi arama motoruna göre optimize etmenizi istiyor. Yani sitenizi, arama motoruna ve ziyaretçilere en iyi ve en uygun hale getirmenizi istiyor. Algıladığı SEO çalışmaları ile her web sitesini değerlendirip sonuçları buna göre sıralıyor.

SEO, sitenizin gelişimini, kalitesini, trafiğini arttıran bir gelişim süreci olarak tanımlanıyor. Bu sonuç odaklı bir tanım. Onu daha iyi tanıyabilmenizi sağlayalım.

SEO, genel olarak web sitenizi Google’a anlatmak için kullandığınız bir dildir aslında. Ona kendinizi tanıtmayı öğrenmelisiniz.

Yaptığımız tüm SEO çalışmalarıyla Google’a şunları söylemiş oluruz;
“Biz bu anahtar kelime için çıkan sonuçlara uygunuz!”
“Biz bu konuda ziyaretçiye kaliteli bir deneyim sunarız!”
“Google! İstediklerini yaptık ve ziyaretçilerini memnun edebiliriz. Hadi bizi ödüllendir!”

Google’ın iyi yapmamızı istediği birçok konu vardır. İçerik kalitesi, arama niyetine uygunluk ve hız bunların başında gelir. Zor bir hocadır. SEO dersinden geçirmek için sizi zorlar. Yani ziyaretçilerin sitenizde iyi deneyim yaşaması için aslında sizi adım adım eğitir. Eğer dersinize iyi çalışmazsanız sınıfta kalırsınız.

Ziyaretçilerinizi memnun etmek için elinizden geleni yapacaksınız. Olayımız bu.

ADS

SEO süreci nedir? SEO nelerden oluşur?

SEO hangi çalışmaları içermektedir diye soranlara çoğu adımdan bahsetmek isteriz. Nasıl yapılacağı ile ilgili de yazımızı hazırlamaktayız. Sitenizi yeni açmak üzereyseniz veya var olan sitenizin SEO çalışmalarında iyileştirme yapmak istiyorsanız bu yazı işinize yarayacak.

SEO’yu daha iyi anlamanız için en önemli ve bilinen adımlarından bahsettik. Tabii daha ayrıntılı başka adımlar da bulunmaktadır.

Site kimliğini oluşturmak

web site kimligi olusturmak
SEO adımları için site kimliği oluşturmak

Bu adım aslında her zaman bakmanız gereken bir not gibidir. Bazen sitemizin amacının dışına çıkabilmekteyiz. Bu da Google’ın hoşuna gitmeyecektir. O yüzden başında özelliklerimizi belirlemek belirli bir yoldan ilerlememize yardımcı olacaktır.

Örnek

Marka İsmi

Ne Gerekir

Marka Sloganı

Ne gerektiğini bulmak için, Ne Gerekir’e bakmak gerekir!

Marka Amacı

Her konuda ne gerekir, nasıl yapılır sorularına gerekli bilgileri ve araçları sunarak dev bir bilgi platformuna dönüşmek.

Marka Vizyonu

★ Dünya’nın en güvenilir ve kullanışlı bilgi platformu olmak.
★ Ziyaretçilere her içerikte kendilerini özel hissettirecek deneyimler yaşatmak.
★ Ziyaretçilerin ihtiyacı olan bilgileri hızlı almalarını sağlamak, istediği bilgilere ulaşırken rahatsız etmemek.
★ Ziyaretçilerin içi rahat bir şekilde, güvende hissederek bilgilerden yararlanmasını sağlamak.

Marka Değerleri

Kalite
Ne kadar yavaş ilerlersek ilerleyelim, kaliteden vazgeçmeyiz. Bizler için önemli olan, her içeriğimiz tam anlamıyla ihtiyacınızı karşılamalıdır.

Güvenilirlik
Bilgi Kirliliğine karşıyız. Bu yüzden elimizden geldiğince yazılarımızı işin içinde olan insanlarla hazırlamaktayız. Yazılarımızın doğruluğunu onaylatmak için uzmanlarımıza yazılarımızın nihai hallerini sunmaktayız.

Ulaşılabilirlik
Dil, din, ırk, engel, hastalık fark etmeksizin insanlara ulaşabilmek için bireylerin önündeki engelleri aşacak yollar sunmaktayız.

Marka Renkleri:

Koyu Mavi, Mavi: Güvenilirlik
Turuncu: Enerji ve samimiyet
Deniz Yeşili: Doğru bilgi

Rakiplerin kimler?

Wikihow

Rakiplerinin sitelerinde sunduğu fakat senin sitede bulunmayan özellikler, hizmetler nelerdir?

★ Yazılar için referans kaynakları göstermek. (Yapım aşamasındayız.)
★ Her içerik için özel görsel çalışmalar. (Planlama aşamasındayız.)

Rakiplerinin sitelerinde sunduğu özellik ve hizmetlerden farklı neler yapabilirsin?

★ Uzmanlar ve sevilen isimler ile röportajlar yapıyoruz.
★ Daha fazla hedef dile ve ülkeye ulaşabiliyoruz.
★ Soru sormak bedava, yorum yapılabiliyor ve üyeler/uzmanlar arasında mesajlaşma mevcut.

Yol haritası kimliğini oluşturmak

web site yol haritasini olusturmak
SEO yol haritası oluşturmak için atılacak adımlar

Detaylı bir yol haritası oluşturmadan önce burada da bir kimlik oluşturmamız gerektiği düşüncesindeyim. Bu yol haritanızı oluştururken ve düzenlerken belirli bir yoldan ilerlememize yardımcı olacaktır.

Örnek

Hedef kitleniz kimler?

Bilgiye ihtiyacı olan herkes. (Siz buna gençler, kadınlar, üniversite mezunları gibi cevaplar verebilirsiniz.)

Hedef kitleniz nerelerde bulunuyor?

Tüm dünya (Siz buna İstanbul, Tüm Türkiye, Bursa gibi cevaplar verebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin sitenizde neler hissetmesini istersiniz?

İstediği bilgiye çok rahat ulaşabileceklerini hissetmeleri, bilgi doğruluğu endişesi yaşamamaları, hayran hissetmeleri

Sitenizde ne kadar içerik, bilgi yayınlamak istiyorsunuz?

Sonsuza yakın 🙂 (Siz buraya gerektiği kadar, doyurucu gibi cevaplar verebilirsiniz.)

Ziyaretçileriniz ve müşterilerinizle sitenizde etkileşimde bulunacak mısınız?

Evet

Siteniz, işiniz için sosyal medya önemli mi?

Evet

Sitenizde referanslarınızı artırmak istiyor musunuz?

Evet

Ziyaretçi iletişim bilgilerini toplayacak mısınız?

Evet

Siteniz üzerinden satış yapacak mısınız?

Hayır

Eğer satış yapacaksanız ödeme süreçleri siteniz üzerinden mi gerçekleşecek?

Hayır

Sitenizi yayınlamak için belirlediğiniz bir tarih var mı?

Vardı, yayınladım.

Yol haritası oluştururken bu iki kimliği hep önünüzde bulundurmalısınız. Hedefleriniz, kim olduğunuz, neler üzerinde çalışacağınızı görmüş olacaksınız.

Kurulum sırasında

seo nelerden olusur
SEO çalışmalarına başlarken kurulması gerekenler

Google Search Concole

Sitenizin kaydını buraya tanımlamalısınız. Burada site haritanızı gönderebilecek, hataları, kapsamda ve dizinde olan sayfalarınızı görebilecek, site performansınızı izleyebileceksiniz. Daha fazla özellik de mevcut.

Google Analytics

Sitenizin kaydını buraya tanımlamalısınız. Burada ziyaretçi analizini gerçekleştirebilirsiniz. Hedef kitlenizi, davranışları, dönüşümleri, hedefleri takip edebilirsiniz. Daha fazla özellik de mevcut.

Analytics uyarıları

Google Analytics uyarılarını kurduğunuz zaman bu araç sizlere performanslar ile ilgili bilgiler verecek. Örneğin; “Seo Nedir? – Ne Gerekir” adlı yazınız geçen haftaya göre daha fazla dönüşüm aldı/almadı. Böylece siz durumun gidişatına göre hedefler belirleyecek ve önünüzdeki adımları revize edebileceksiniz.

Yandex Metrica ve Bing WebMaster Tools

Yandex’in analiz programı olan Metrica’nın Google Analytics’e göre farklı bir arayüzü var. Bu da Yandex arama motorundan yapılan ziyaretler için özet, raporlar, ziyaretler, dönüşümler gibi analiz raporları sunmaktadır.

SEO Eklentisi/Modülü

All In SEO, Rank Math, Yoast gibi wordpress eklentileri ile sitenize bir SEO eklentisi eklemelisiniz. Seçtiğiniz eklenti kalıcı bağlantılarınızı düzenlemenize, nofollow sayfalarınızı belirleyebilmenize, site haritası oluşturmanıza, içerik oluştururken uyarılar ve puanlama ile sizi yönlendirmesine yarayacaktır. Ücretli, ücretsiz daha birçok özellik bulunmaktadır.

Facebook Pixel

Bu web sitenizdeki ziyaretçi etkinliğini izlemenizi sağlar. Böylece Facebook reklamların etkinliğini ölçebilirsiniz, özel hedef kitleler tanımlayabilirsiniz, analizler yapabilirsiniz. Daha fazla özellik de mevcut.

Google ADS ve Analytics

Bu da Facebook Pixel’in Facebook reklamları ile ilgili analizler sunması gibi. Google ADS ve Google Analytics’i birbirine tanımlarsanız Google Reklamlarınızın analizlerini yapabileceksiniz. Reklamların etkinliğini ölçebilirsiniz, özel hedef kitleler tanımlayabilirsiniz. Daha fazla özellik de mevcut.

Kullanıcı deneyimi için

seo ziyaretci deneyimi
Ziyaretçi/kullanıcı deneyimini iyileştirmek

Mobil uyumluluk

Günümüzde ziyaretçilerin çoğunlukla mobilden geldiğini biliyorsunuzdur. Siteleriniz mobile uyumlu olmalıdır. Bunu daha ileriye götürebilirsiniz. Temanız ziyaretçinin parmaklarını rahat kullanabileceği şekilde tasarlanabilir. Doğru temayı seçmeniz de mantıklı olacaktır.

Sayfa hızı

Sitenizi birilerine gösterirken yavaş sayfa geçişlerinden dolayı utandığınız o anı asla unutmayın. Ziyaretçinin saniyelerce sayfa yüklenmesini beklemeyeceğini biliyorsunuz. Çünkü onlarca alternatif site var. Burada bulamazsa başka yerde bulur istediğini. Bunu bildiği için sabretmeyecektir.

404 Hataları

Bu hatalar gerçekten sizin için büyük sıkıntı yaratır. Ziyaretçi 404 sayfalarını sevmez, bu yüzden Google da sevmez. Bunları takip etmeli ve alakalı sayfanıza yönlendirme yapmalısınız.

Ziyaretçi hareketleri analizi, ziyaretçi video kaydı ve ısı haritaları

Bu hareketleri analiz ederek sorunun ve iyi giden yöntemin ne olduğunu bulabilirsiniz. Bunun bir de herkes tarafından bilinmeyen bir yöntemi daha var. Ziyaretçilerin her hareketinin video kaydı. Bu gerçekten aşırı işe yarayan bir yöntem. Isı haritalarında yoğunluk gezinme ve tıklanma alanlarınızı görebilirsiniz.

SSL sertifikası

Bu sertifika ziyaretçilerinizi güvende hissettirecektir. Çünkü site adreslerinin doğruluğunu kontrol eder. Şifre gibi özel bilgilerin aktarılmasını güvenli bir şekilde sağlar. Bu sertifikaya sahip olan sitelerde URL çubuğunun sol kısmında kilit veya yeşil bir alan bulunur.

Performans optimizasyonu

site performans seo optimizasyonu icin neler yapilir
Site Performans Optimizasyonu

Hosting veya sunucu firması

Sitenizdeki tüm sayfaların kesintisiz bir şekilde ziyaretçiye sunulmasına olanak tanıyan web sitesi yayınlama hizmetleridir. Hizmet alanınıza yakın olan hosting veya sunucu hizmeti seçmelisiniz. Hizmet alırken performansı ve sunduğu özellikleri iyi olan paketleri seçmeniz önemlidir.

ADS

Kapsam hataları

Search Console’de sayfalarınız hakkında verilen uyarıları dikkate almalısınız. Daha sonrasında Google’a düzeltmeyi doğrulatmalısınız. 404, 410, 5xx, 503 gibi durumlar kapsam sorunlarıdır. Zaten Google Search Console’daki kapsam kısmında bu uyarıları göreceksiniz.

Sayfalarınızı önbellekleme

Önbellekleme verilerinizin geçici olarak saklanmasıdır. Bant genişliğini ve sunucu yükünü azaltacaktır. Bu da site hızınızı arttıracaktır.

JS/CSS dosyalarını küçültmek

JS ve CSS dosyaları site performansını doğrudan etkiler. Küçültmek ya da geciktirmek için bu işin uzmanına başvurabilirsiniz. Eklentiler de bu işleri yapabilmekte fakat sonucunda tasarımda hatalar oluşabilir.

Büyük boyutlu görseller

Görsellerin kalitesini neredeyse hiç bozmadan boyutunu epeyce düşüren eklentiler ve siteler bulunmakta. Bu işlemleri yapmak yine site hızınıza etki edecek. WebP formatlı görseller şu anda hız için en doğru format olarak görünüyor. Logo ve vektörel olan görseller için ise svg formatından yararlanabilirsiniz.

Görüntüleri eş zamansız olarak yükleme

Ziyaretçi içerikte indikçe görsellerin yüklenmesi sitenin açılma hızına çok büyük katkı sağlar.

Veri tabanı optimizasyonu

Bu işlemde veri tipini değiştirmek, index eklemek, ID kolonlarını optimize etmek gibi birçok yol bulunmakta. Bu optimizasyon için de bir profesyonele başvurmak iyi olacaktır.

Teknik SEO

teknik seo optimizasyonu neler yapilir
Web site teknik SEO optimizasyonu

Indexleme

Kaliteli içerikli sayfaların indexlenmesi gerekir. Aynı zamanda alakasız ve içerik bulunmayan sayfaların (noindex) indexlenmesini engellemelisiniz.

Kapsam hataları

Search Console’de sayfalarınız hakkında verilen uyarıları dikkate almalısınız. Daha sonrasında Google’a düzeltmeyi doğrulatmalısınız. 404, 410, 5xx, 503 gibi durumlar kapsam sorunlarıdır. Zaten Google Search Console’daki kapsam kısmında bu uyarıları göreceksiniz.

Canonical etiketi

negerekir.com ve www.negerekir.com adresinin aynı olduğunu ve hangisinin geçerli olduğunu göstermek bir canonical düzenlemesidir. Bunun gibi birçok sayfa ve içeriğin bu etikete ihtiyacı olabilir.

Site haritası ve tarama bütçesi

Google site haritanız olmadan da sitenizdeki link dağılımınızdan sayfalarınızı bularak dizine ekleyebilir. Site haritasında sadece dizine eklenmesini istediğiniz sayfalarınızı bulundurabilirsiniz. Bu yüzden arama botlarının daha sağlıklı tarama yapabilmesi için site haritaları önemlidir. Böylece tarama bütçesine de katkıda bulunmuş olursunuz.

Botlar 500 adet sayfayı sürekli tarayacağına 300 adet kaliteli ve dizinde bulunması gereken sayfalardan sorumlu olur.

İçerik optimizasyonu

icerik seo neler yapmali
Web site içerik SEO optimizasyonu

Strateji

İçeriğinizin de bir stratejisi olmalı. Rakiplerinizi takip etmeli ve buna göre eksiklerinizi tamamlamalı ve onların sunmadıklarını sunmalısınız.

Anahtar kelime

Anahtar kelimeler ziyaretçilerin arama motorlarında arattıkları kelimelerdir. Bu kelimelere en uygun sonuçlarda çıkabilmek için anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Bilgilendirici ve kaliteli içerik

İçeriklerin kalitesi uzunluk ve kısalıkla ölçülemez. Fakat uzun ve aynı zamanda kaliteli bir içerik gerçekten kraldır.

Kullanıcı niyeti

Ziyaretçiler arattıkları kelimelerde aslında ne istiyor? Bilgi mi almak istiyor? Yoksa bir ürün almak mı? Bunlar arama niyetlerinden 2 tanesidir sadece. İçeriğinizi buna göre oluşturmalısınız.

Görsel ve videolar

Görsel ve videolar ile içeriği beslemek hem ziyaretçinin sayfanızda geçirdiği süreyi uzatacaktır hem de iyi deneyim sunacaktır. Tam yerinde videolar sunarsanız gerçekten güzel geri dönüşler alırsınız.

Güncellik

İçeriğinizi düzenli olarak güncelleyin. Her şey gelişir. Güncelleme haritası oluşturabilirsiniz. Gündemi fazlaca değişen yazıları ayda bir kontrol edebilirsiniz. Gündemi fazla değişmeyen konuları ise 3 ayda bir kontrol edebilirsiniz.

Site içi SEO optimizasyonu

site ici seo optimizasyonu 2

 

On-Page SEO optimizasyonu

Kullanıcı için içerik

Arama motorlarını etkilemek sadece kısa bir süreliğine işinize yarar. Daha sonrasında cezalarla karşılaşabilirsiniz. Ziyaretçinizi memnun edin, bu kadar basit.

H1

Her içerik sayfanızda tek bir H1 başlık kullanın uyarısı sanırım tarihe karışıyor. Çoklu H1 etiketinin sistemlerinde bir problem yaratmadığını Google webmaster’ları bir video ile cevapladılar. Yine de bununla ilgili çok özel bir stratejini yoksa tek H1 kullanımı daha uygun olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=zyqJJXWk0gk

Ulaşılabilir olmak

Engelli veya hasta bireyler için birçok konuya dikkat etmeniz gerekebilir. Renkler, kullandığınız görsellerde bulunan bir nesne gibi dikkat etmeniz gereken konular bulunabiliyor. Bu konu ile ilgili en çok bilinen yöntem görme engelli bireyler için görsellere alt etiketi eklemek.

Başlık hiyerarşisi

H1, H2, H3, H4, H5, H6 etiketleri aslında ana başlıktan en küçük başlığa doğru giden bir hiyerarşiye sahiptir. Bunları doğru kullanmak hem ziyaretçinin okuduğu içerikten kopmasını engeller hem de Google için ipuçları bulundurur.

İlgi çekici meta başlığı ve meta açıklaması

Anahtar kelimelerinizin bulunması gereken başlığınız ilgi çekici olmalıdır. Bazen sayılar bulundurmalı bazen merak ettirmeli… Unutmayın ziyaretçilerinizin her yerde ilk göreceği şey başlığınız olacak.

Meta açıklamasında da anahtar kelimeleriniz bulunmalıdır aynı zamanda tıklamaya yönlendirmelidir.

Site içi ve site dışı linkler

Alakalı içeriklere yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda başka sitelere bağlantı vermekten çekinmeyin. İşlerine yarayacak her şey ziyaretçiyi ve Google’ı memnun eder.

Site dışı SEO optimizasyonu

site disi seo optimizasyonu

 

Off-Page SEO optimizasyonu

Burası çok dikkatli olmanız gereken bölümdür. Nolur bir anlık heves kapılıp backlink paketleri satın almayın.

Link stratejisi

Backlink konusunda kendinize şunu söyleyin: Az olsun, öz olsun! Gerçekten size geri dönüşü olacak ve etkileşim yaratacak yerlerde bahsedilmeniz önemlidir. Bu yüzden ne kadar çok backlink’im olursa o kadar iyi olur düşüncesi kötülükten başka bir şey getirmez.

Stratejik olarak bahsettiğim şey ise içeriğinize göre rakiplerinizi incelemelisiniz. Onlar neredeyse orada bulunmaya çalışmak işe yarayacaktır. Ayrıca onların bulunmadığı ama etkileşim yaratacak yerler bulmak da çok önemlidir. Marka adınızla bağlantı almaya özen gösterin.

Sosyal ağlar

Sosyal ağlarınızdan bağlantılar almak marka bilinirliği açısından önemlidir. Sosyal ağlarınızı aktif kullanmanız bu bilinirlik için sinyalleri arttıracaktır. Sosyal medyaya özgü içerik üretmeniz de önemlidir.

Konuk yazar olun

Alakalı sitelere bir konudan veya sitenizden bahsedebilmek için konuk yazar olabilirsiniz. Bu yazılar da özgün olmalıdır ve üzerine çalışılmalıdır.

Yerel SEO optimizasyonu

yerel seo neler yapilir
Site için yerel SEO ayarlamaları

Google Benim İşletmem, Yandex Haritalar, Bing İşletmeler

Burada ofis veya dükkanınızın yerini belirterek daha fazla ulaşılabilir olmanızı sağlarsınız. Birçok özelliğinizden bahsedebilir, açık olduğunuz saatleri gösterebilirsiniz.

Reklamlar

Google’da ve sosyal medyalarda bölgesel reklamlar verin. Yerel sitelerde markanız dan söz ettirebilirsiniz.

SEO SSS

SEO ulaşılabilir ve kaliteli bir site oluşturabilmeniz için gereklidir. Sabır ve emek ister.

Bir çok rakibiniz var. Bunca seçeneğin içerisinde sizi nasıl bulacaklar? Kaliteli bir SEO çalışması ve ardından gelen arama sonucu sıralamalarında üstlere çıkmanız ile tabii…

SEO çalışması gerçekleştirmezseniz Google gibi arama motorlarında ilk sayfalarda çıkmanız neredeyse imkansız hale gelir. Bu çalışmayı iyi yapmanız ise marka bilinirliği ve güvenirliği açısından artı puanlar almanızı sağlar. Zamanla ne yapsanız ilk sayfalarda olmanız yüksek olasılık.

Bir web siteniz varsa ve SEO nasıl yapılır biliyorsanız bile bu işi bir ekibe bırakmanız önemli bir strateji olabilir. Çünkü SEO özenilmesi gereken bir konudur. Hem teknik kısımla uğraşayım hem yazı yazayım hem SEO çalışayım derseniz tam kalite sağlayamayabilirsiniz. Tabii imkansız diye bir şey yoktur.

Bir kısmını evet. Bu bir emek işidir, burada asla kısa bir yol bulamayacaksınız. Bu yüzden bu tür konuları hiç düşünmeyin ve sadece ziyaretçinizi memnun etmeye bakın.

Sevene evet. Gerçekten her zaman dinamik hissedebileceğiniz harika bir meslek. Çünkü SEO her zaman gelişir ve değişir. Türkiye’de SEO çalışmaları çok kaliteli olan çok az kişi bulunmakta. Bu yüzden kendinizi geliştirmeniz ile sayılı kişiler arasında bulunabilirsiniz.

Hangi alanları optimize edeceğine ve hangi konularda çalışma yapacağına bağlı. Sadece iç optimizasyon yapıyorsan farklı, rapor sunuyorsa farklı, tüm işleri halledebiliyorsa farklı. Sadece rapor vermek gibi işlerde 50-350 TL gibi bir fiyat aralığı var. Aylık danışmanlık verenler 1.000-15.000 arası bir fiyat sunabiliyor. Tüm işleri yapanlar 10.000-20.000 arası fiyat sunabiliyor.

Tamamen kendi başınıza yapmaya kalksanız bile ücretsiz yapabilmeniz çok ama çok zordur. Uzmanı olmadığınız bazı konularda bile kendiniz yapmaya kalkarsanız sitenizde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilirsiniz.

Mantığını öğrenmek kolay  ama uygulamak zor 🙂

Makalemizi nasıl buldunuz? Siz de SEO ile ilgili bir bilgi paylaşın bizlerle. En ilginç bulduğumuz bilgileri veren 5 kişinin sitesi için ücretsiz SEO analizi hazırlayacağız! 😊

HALA ARADIĞINI BULAMADIYSAN

SEO Hakkında Röportajlar

Maurits van Sambeek ile Düşünce Liderliği Röportajı

Maurits van Sambeek ile Düşünce Liderliği Röportajı

➜ Liderlik doğuştan mı, öğrenilebilir mi?
➜ Konfor alanı
➜ Hedefler ve zihin temizliği

Ayhan Karaman ile SEO Hakkında Röportaj

Ayhan Karaman ile SEO Hakkında Röportaj

➜ Google bizden ne bekliyor?
➜ Google’ın dikkatini çekmek
➜ Garip ama sık edilen sorular

İlgili Makaleler

Wix Blog’da yazılarımın eski halini nasıl geri yüklerim?

Wix Blog’da yazılarımın eski halini nasıl geri yüklerim?

➜ Editördeyken veya paneldeyken
➜ Videolu anlatım
➜ Görselli ve madde madde anlatım

Gmail Hesabımdaki Adı Nasıl Değiştiririm?

Gmail Hesabımdaki Adı Nasıl Değiştiririm?

➜ Adım adım anlatım
➜ Adım adım görselli anlatım
➜ Adım adım videolu anlatım

İzel Argül

Görsel İletişim Tasarımı mezunuyum. Ne Gerekir'in kurucusu ve yöneticisiyim. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde öğretim görevlisiyim.
Profili Görüntüle Tüm Gönderileri Görüntüle

Yorumlar

Avatar of Jimus ∣ 🇮🇸
Jimus ∣ 🇮🇸

Çok teşekkür ederim bu kaliteli bilgiler için…

Avatar of Zaknus | 🇿🇦
Zaknus | 🇿🇦

Teşekkürler. Harika yazı.

Avatar of Michaelrug | 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿
Michaelrug | 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Tek başımıza bu işi yapabilmemiz için SEO’yu iyi anlatıyorsunuz. Lütfen devamını getirin. Her birisini okumak ve uygulamak için sabırsızlıkla bekliyorum.

Avatar of Boo Waike | 🇦🇸
Boo Waike | 🇦🇸

Güzel makale, teşekkürler…

Avatar of Eye Nus | 🇦🇹
Eye Nus | 🇦🇹

SEO aşamalarının bir taslağını okudum bu makalede ve bunu kısaca aynı zamanda toplu bir şekilde görmek çok iyi.

Avatar of Brucekeete | 🇦🇼
Brucekeete | 🇦🇼

SEO başlangıcı için tam bir kılavuz bi makale.

Avatar of Amy Waike | 🇰🇷
Amy Waike | 🇰🇷

Çok teşekkürler, makale çok bilgilendirici…

Avatar of Ivy Nus | 🇧🇪
Ivy Nus | 🇧🇪

Çok teşekkürler… 👏

Avatar of Alan Waike | 🇰🇷
Alan Waike | 🇰🇷

Makale dili çok anlaşılır. Teşekkürler.

Avatar of Jimaike | 🇨🇳
Jimaike | 🇨🇳

Harika. 👏

Avatar of Andre Wrap | 🇧🇸
Andre Wrap | 🇧🇸

Farklı anlatımında haklı olduğunu düşünüyorum. SEO’nun ne olduğunu biliyordum ama şimdi daha iyi anladım. Konuyu içselleştirdim.

Avatar of Chester Nes | 🇩🇰
Chester Nes | 🇩🇰

Makalenizin doğruluğunu onaylıyorum. Teşekkürler.

Avatar of Albert | 🇱🇺
Albert | 🇱🇺

Final! Güzel yazı. 👍

Avatar of Robert Ocear | 🇧🇴
Robert Ocear | 🇧🇴

Daha önce farklı düşünmüştüm, SEO’ya bakış açım değişti. Makaleniz için teşekkürler.

Avatar of TedNus | 🇧🇪
TedNus | 🇧🇪

Sitemi kurmadan önce bu makaleyi okumamış olmak şu anda beni çok üzdü. Dediğiniz gibi SEO için bir kimlik ve yol haritası belirlemiş olsaydım şu anda sitemin her yeri birbirine yabancı olmazdı.

Avatar of JudyNus | 🇮🇹
JudyNus | 🇮🇹

Neyse ki yolun başındayım. Makaledeki öneriler çok mantıklı geldi. Hemen uygulamaya başlayacağım.

Avatar of SueWaike | 🇮🇳
SueWaike | 🇮🇳

Ayrıntılı yazınız için teşekkürler…

Avatar of SamNus | 🇱🇺
SamNus | 🇱🇺

Gösterdiğiniz ayrıntılı SEO yol haritası için teşekkürler. Web sitemi kurarken bu bilgiler çok işime yarayacak.

Avatar of aktinoid | 🇹🇷
aktinoid | 🇹🇷

SEO hakkında harika bilgiler vermişsiniz. Çok işime yaradı. Sağ olun.

Avatar of SamWaike | 🇧🇼
SamWaike | 🇧🇼

Bu makaleden sonra SEO’nun ne olduğunu yeni anlayabildim. Çok sade ve anlayacağımız bir dilde anlatılmış.

Avatar of WilliamFlorn ∣ 🇦🇴
WilliamFlorn ∣ 🇦🇴

Evet güzel makale ama başka SEO ile alakalı makalenizin olmaması kötü.

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Hiç merak etmeyin. Hazırladığımız bir çok SEO hakkında makalesini yakın zamanda yayına sunacağız.

Avatar of KiaNus ∣ 🇫🇰
KiaNus ∣ 🇫🇰

Röportajlar bir harikaydı. Devamı gelirse yine hepsini de okurum.

Avatar of AnnaNus ∣ 🇬🇮
AnnaNus ∣ 🇬🇮

Çok yararlı makale, teşekkürler. SEO hakkında hazırladığınız yol haritasını öğrencilere örnek gösterebilir sunumumda?

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Tabii, işinize yaraması bizi çok sevindirir. Bildirdiğiniz için teşekkürler!

Avatar of TeoNus ∣ 🇯🇵
TeoNus ∣ 🇯🇵

Peki SEO için konuk yazar olduğumuzda yazının içerisinde/sonunda kendi web site linkimizi yerleştirebilir miyiz? Eğer konuk yazar olduğumuz site sahibi buna izin vermezse ne yapmalıyız?

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Backlink konusu çok hassas bir konudur. Bazen konuk yazar olarak bulunduğunuz siteye zarar verebilecek bir siteniz varsa, sizin linkinizi yerleştirmek istememesi çok normal. İlk önce empati yapmak önemli. Diyelim ki herhangi bir sorun görmüyorsunuz; rica ettiniz ve kabul etmedi. Siz orada konuk olduğunuz için ve o site karşıya ait olduğu için en son karar karşı tarafa aittir. O yüzden siz de şunu diyebilirsiniz: “Çıkarlarımı karşılamıyorsa burada bulunmak zorunda değilim.” veya “Ancak yazar kısmındaki bilgilerde markamın isminin geçmesi ve markamın küçük bir açıklamasının bulunması şartıyla yazarım.”

Avatar of EvaNus ∣ 🇯🇪
EvaNus ∣ 🇯🇪

SEO hakkında okuduğum en anlaşılır ve yardımcı makale bu. Harika!

Avatar of AlanWaike ∣ 🇧🇷
AlanWaike ∣ 🇧🇷

SEO’yu tek anlayabildiğim makale bu oldu.

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Ne güzel bir yorum bu! Teşekkürler…

Avatar of AmyWaike ∣ 🇧🇧
AmyWaike ∣ 🇧🇧

İlk kez farklı bir SEO anlatımı. Güzel yazı.

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Gerçekten çok sevindik yorumunuza. Teşekkürler!

Avatar of Amandalealk ∣ 🇦🇽
Amandalealk ∣ 🇦🇽

Evet ben de ilk defa farklı bir SEO başlangıcı okudum. Gerçekten çok yararlı oldu.

Avatar of Steventilky ∣ 🇷🇺
Steventilky ∣ 🇷🇺

Buradaki bilgilerin düzenliliğine özendim. Gerçekten çok sevdim. Eğitim videoları düşünüyor musunuz?

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Podcast’ler ve videolar üzerinde çalışıyoruz. Eğitim videoları da bir sonraki hedefimiz. Teşekkürler!

Avatar of JamesBrice ∣ 🇷🇺
JamesBrice ∣ 🇷🇺

Merhabalar. Uzun süredir buradan aldığım bilgiler ile çalışmalar yapıyorum. Fakat devamını sağlamalısınız. Daha fazla SEO ile ilgili yazılar bekliyoruz.

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Tabii, en yakın zamanda sizi bekletmeden hemen halledeceğiz.

Avatar of Brucewendy ∣ 🇶🇦
Brucewendy ∣ 🇶🇦

Daha fazla SEO içeriği yayınlayın, söz veriyorum her gün açıp okuyacağım :)))

Avatar of Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ ∣ 🇹🇷

Haha 🙂 Teşekkürler! Sizi fazla bekletmeden hemen halledeceğiz.

Avatar of KennethMut ∣ 🇫🇷
KennethMut ∣ 🇫🇷

Röportajlarınız harika. Yabancı SEO uzmanlarını da kısa zamanda yakalamalısınız.

Avatar of Healthvn247.jweb.vn | 🇻🇳
Healthvn247.jweb.vn | 🇻🇳

Merhabalar, Google üzerinden web siteniz hakkında yeni bildirim aldım ve gerçekten bilgilendirici olduğunu keşfettim. Kendi web sitem için burada yazılanlara dikkat edeceğim.

Gelecekte de bu kalitede devam ederseniz minnettar olacağım.

Yazınızdan birçok kişi faydalanacaktır.
Cheers!

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Sonsuz teşekkürler! Devam edeceğiz… 😊

Avatar of Badiet.ir | 🇮🇷
Badiet.ir | 🇮🇷

Kaliteli içerik, ziyaretçilerin odak noktası olmanın sırrıdır. Bu web sitesi bunu sağlıyor.

Avatar of Alana Chauvel | 🇺🇸
Alana Chauvel | 🇺🇸

Yazınızda örnek olarak oluşturduğunuz marka kimliğini ve yol haritasını keyifle okuduğumu söylemeden sitenizden çıkamadım. Yeni gönderileri incelemek için düzenli olarak sitenize geri döneceğim.

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Çok daha eğlenceli anlatımlar üzerinde çalışıyoruz. Sizi memnun edebilmek dünyadaki en güzel his! 😊

Avatar of Adept | 🇷🇺
Adept | 🇷🇺

Ayrıca, deneyim kazanmaya hevesliyken, bu web sayfasının hızı harika hissettirdi. Bu makale hakkında tüm arkadaşların görüşlerini okumak harika. Son olarak, röportajlarınız için çok teşekkür ederiz!

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Hız bizim için gerçekten önemli. Ayrıca ihtiyacınız olan bilgileri çok daha kısa sürede daha verimli bir şekilde alabilmeniz için detaylı çalışmalarımız mevcuttur. Yakında farkı hissedeceksiniz! 😊

Avatar of Adept | 🇷🇺
Adept | 🇷🇺

Bu makaleyi okumaya gerçekten hevesli olduğum için, her gün güncellenmesi gerekiyor. Hoş veriler içeriyor.

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Çok teşekkür ederiz! 😊 Yazılarımızın güncelliği ayda bir defa kontrol edilmektedir. Saygılarımızla…

Avatar of Cyrus Billiot | 🇩🇪
Cyrus Billiot | 🇩🇪

Harika bir blogunuz var ama burada konuşulan aynı konuları kapsayan herhangi bir topluluk forumunu bilip bilmediğinizi bilmek istiyordum.

Aynı ilgiyi paylaşan diğer deneyimli bireylerden geri bildirim alabileceğim topluluğun bir parçası olmayı gerçekten çok isterim.
Herhangi bir öneriniz varsa, lütfen bana bildirin. Teşekkürler!

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Merhaba teşekkürler. 😊

Elbette var. Ancak şu anda kendi dilinizde kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir yer bulmak zor. Herhangi bir sorunuz veya tartışmak istediğiniz bir konu varsa, sizi aşağıdaki bağlantıya yönlendireceğim.

Ne Gerekir Uzmanlarına Soru Sor

Avatar of Shelley Kuykendall | 🇷🇺
Shelley Kuykendall | 🇷🇺

Herkese merhaba, bu web sayfasını ilk defa gördüm. Makale benim için tasarlanmış gibi. Gerçekten verimli. Bu tür makaleler yayınlamaya devam edin.

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Çok teşekkür ederiz! Devam edeceğimize emin olabilirsiniz!

Avatar of Baink | 🇳🇱
Baink | 🇳🇱

Heya olağanüstü web sitesi! Böyle bir blog çalıştırmak çok fazla iş gerektiriyor mu? Programlama konusunda uzmanlığım yok ama yakında kendi blogumu başlatmayı umuyordum. Her neyse, yeni blog sahipleri için önerileriniz veya ipuçlarınız varsa lütfen paylaşın.

Konunun bu olduğunu anladım yine de sormak istedim. Cheers!

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Merhaba Baink. 😊 Yeni başlayanlar için blog kurmanın zorluğu, hangi içerik yönetim sisteminde başladığınıza bağlıdır. Wix’te dakikalar içerisinde kendinize ait bir blog kurabilir ve düzenleyebilirsiniz. SEO optimizasyonu konusunda teknik sınırlamalar dışında iyi işler çıkarabilirsiniz. Buraya Wix ile ilgili yazımızı bırakıyorum.
Wix ile Site Kurmak ⚠️ Size Uygun Mu? 💻

Uzun soluklu ve gittikçe büyüyen bir sisteminiz olmasını istiyorsanız WordPress ile de çalışabilirsiniz. Burada SEO optimizasyonu konusunda da herhangi bir sınırlama ile karşılaşmazsınız. Fakat burada blog kurmak Wix’e göre biraz daha uğraştırıcı olabiliyor. Yine de ne istediğinizi düşünün ve size uygun olan içerik yönetim sistemini seçin.

Yeni blog sahipleri teknik işler bittikten sonra bir YouTube kanalı gibi yayın tarihlerini belirlemelidir. Bu tarihlere uymalı ve bir gazete gibi yayın tarihini kaçırmamalıdır. Yazıları semantik, kaliteli ve işe yarar olmalıdır. Tamamen benzersiz olması Google için önemlidir tabii fakat işe yarar olması daha önemlidir. Burada demek istediğim yardımcı kaynaklardan alıntılar yapabilirsiniz. Tamamen kendi cümleleriniz olması için emek vermeniz burada zaman kaybı yaratacaktır. Bir süre sonra farklı yöntemler ile içeriklerinizi zenginleştirir ve sitenizin ihtiyacı olan diğer işlemlere de kafa yormaya başlayabilirsiniz.

Saygılarımla…

Avatar of หนัง2021 | 🇹🇭
หนัง2021 | 🇹🇭

Tam aradığımı bulduğum için gerçekten çok keyifliyim.

4 günlük avımı bitirdin! Tanrı seni korusun adamım. İyi günler.
Hoşçakalın

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Yazımızdan yararlanmanıza ve mutlu olmanıza çok sevindik. Yazımız güncelliğini her daim koruyacaktır. İyi günler dileriz! 😊

Avatar of Best Bar and Grill In Hickory | 🇹🇭
Best Bar and Grill In Hickory | 🇹🇭

Süper, bu nasıl bir blog! Bu web sitesi bize faydalı bilgiler sunuyor, devam edin.

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Yorumunuz bizi çok mutlu etti. Çok teşekkür ederiz. Böyle devam edeceğiz! 😊

Avatar of Jonelle Mackinlay | 🇨🇿
Jonelle Mackinlay | 🇨🇿

Hmm, bu blogun yüklenmesindeki resimlerle ilgili sorun yaşayan başka biri var mı? Sorun bende mi yoksa blogda mı olduğunu belirlemeye çalışıyorum. Herhangi bir geri bildirim çok takdir edilecektir.

https://sites.google.com/site/221ntmk/thuoc-se-khit-vung-kin

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Merhaba! Yönlendirdiğiniz sayfadaki resimleri görebiliyorum. Herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

WordPress kullanıyorsanız ve fotoğraflarınız yavaş akıyorsa WebP Express ve Nitropack gibi uygulamalarla bu sorunu çözebilirsiniz.

Sormak istediğiniz başka bir şey varsa, hızlı bir şekilde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Saygılarımla…

Avatar of Laser Est | 🇨🇿
Laser Est | 🇨🇿

Web sitenize kaynak sağladığım sürece birkaç makalenizden alıntı yapmamın sakıncası var mı? Blogum sizinkiyle aynı ilgi alanında ve kullanıcılarım burada sağladığınız bazı bilgilerden gerçekten faydalanacak.

Bu sizin için uygunsa lütfen bana bildirin. Çok teşekkürler!

Avatar of Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷
Ne Gerekir ✅ | 🇹🇷

Merhaba!

Onur duyduk. Paylaşacağınız sitelerinizin alan adlarını bize gönderin. Bunun hakkında konuşalım!

Saygılarımla…

✉️ [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.