Bitkini şifalı yetiştir, topla ve sakla 🌱

Bitkilerimin daha sağlıklı yetişmesi için ne yapmalıyım? Bitkilerimi nasıl kuruturum?

Her şifalı bitkinin faydalı olabilmesi için yetiştirme şekli, toplama şekli, zamanı ve kurutma şekli bulunmaktadır. Bu ayrıntılar çok önemlidir, çünkü bunlara dikkat edilmezse toplanan veya demlenen bu şifalı bitkiler, üzgünüz ki şifalarını kaybeder. Bu sebeple, bitkilerin mutlaka kuralına uygun bir şekilde toplanması, kullanıma hazır hale gelmesi lazım.

Bitkilerimizi sağlıklı şekilde yetiştirmenin sırları

Temiz toprak bulmak

Bitki yetiştirmek için her şeyden önce çevre ve ekolojik kirliliği olmayan bir yer belirlemelisiniz. Gübre ve kimyasal ilaç istilasına uğramamış, daha önce az kullanılmış ya da kullanılmamış, herhangi bir atık ve kimyasal maddenin bulunmadığı toprağın bulunması önemli bir konudur.

Yaprakları sık sık koparmak

Şifalı bitkilerin sık sık yapraklarını koparmalısınız, böylelikle onların şifacı güçlerini arttırmış olacaksınız.

Burası çok ilginç

Bu bitki bilimi açısından da oldukça mantıklı bir yaklaşımdır. Çünkü bitkilerin kimyasal bileşikleri bulunmaktadır ve bu bileşenler onların savunma mekanizmalarının bir bölümüdür. Bitki için yaprağının koparılması, bir saldırıya uğradığı anlamını taşır. Böylece bitki de cevap verir ve kendisini koruyacak olan şeyleri daha fazla salgılamaya başlar.

Araştırmalar sonucunda, enfeksiyon kapan, böcek istilasına uğrayan ya da yaprakları koparılmış bitkilerin, bizim bitkilerden alıp ilaç olarak kullandığımız birtakım kimyasallarını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Bitkileri toplamak için en uygun zaman

Bir çok kişi bitkilerin toplanma zamanının en uygun olduğu anın, hala çiy damlalarının olduğu, sabahın erken saatlerinde olduğunu söylüyor. Fakat bu her zaman doğru değildir.

Bitkileri, yaprakları canlılıklarını kaybetmeden önce toplamak daha doğrudur. Çünkü kökler için en uygun toplama dönemi ilkbahar veya sonbahar mevsimindedir. Eğer özellikle aradığınız bileşikler taze kabuklarda bulunuyorsa, bitkiler ilkbaharda toplanabilir.

Eğer direk tüketmek amacıyla tohum toplamak istiyorsanız, bunları kurutup sertleşmeden önce toplamalısınız. Eğer hemen kullanmak için değil, ertesi yıllarda kullanmak için tohumluk oluşturmak istiyorsanız, iyice kuruyana kadar beklemeniz gerekir.

Saklama şartları

  • Bitkileri, ileri günlerde kullanmak için saklamak istiyorsanız, bunun en maliyetsiz yolu o bitkiyi kurutmaktır. Bitkiler kuru havada özellikle de doğrudan güneş ışığı aldıklarında, çok hızlı bir şekilde kururlar.
  • Nemli, sisli havaları olan bir yerdeyseniz bitkilerin nemini yok edebilmek için fırında kurumasını sağlayabilirsiniz.
  • Bitkileri kuruduktan sonra bir kese kağıdında veya bir torbanın içerinde saklamanız mümkündür. Kapaklı cam kavanoz da aynı işi görecektir. Isı, ışık ve oksijen bitkilerin etki gücünü sömürür, bu yüzden kuru bitkilerinizi kiler, mahzen veya dolap gibi her türlü ısı ve ışık kaynağından uzak, serin ve karanlık yerlerde saklayın.
  • Sakladığınız kuru bitkilerin bulunduğu ortamdaki oksijeni en aza indirmek istiyorsanız, bitkileri içinde saklayacağınız kabı mümkün olduğunca tıka basa doldurabilirsiniz. İçinden kullandıkça daha küçük kaplara aktarabilir, sürekli sıkışık kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Şifalı bir bitki çayı veya kürü hazırlama yöntemi

İki tür çay demleme yöntemi bulunur. Bunlar sallama ve kaynatarak demlemedir.

Günümüzde, çay denilince bir çok insanın aklına sallama dediğimiz yöntem gelir. Fakat içilecek çay ile iyileştirici özelliği olan bitki demlemek arasında farklar vardır.

Çay demlemek

Eğer çay içmek istiyorsanız, bir poşet çayı kaynar suya batırıp bir kaç dakika beklersiniz, sonra da afiyetle içersiniz.

Şifalı çay demlemek

Eğer bitki demlemek istiyorsanız, bitkinin şifalı kimyasallarının ayrılıp suya geçebilmesi için 10-20 dakika suda bekletmeniz gerekir. Bu yöntemde bitkinin yapraklarını ve çiçeklerini de kullanıyorsanız, faydası çok daha artacaktır.

Gerçekten işe yarayan şifalı bir çay yapmak istiyorsanız, önce suyu kaynatın ve su kaynadığında, bitkinizi kaynar suya koyun. Su soğuyuncaya kadar bekleyin.

Kür demlemek

Eğer ki kaynatarak demlemek istemeniz kür içinse, bitkinizi suya atın ve uzmanların bitkiye göre belirlediği sürede kaynatın. Kökler ve dallar için kaynatarak demleme yöntemi uygundur. Bunun sebebi ise köklerin ve dalların içerdiği kimyasalları açığa çıkarması daha zordur.

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, bazı hastalıkları da önleyebilen bitkiler, şifalı bitkilerdir. Bir çok ilaç, hazırlanırken bu bitkilerin bir kısmından yararlanılır ve o ilaçlarda kullanılan ham maddeler bu şifalı bitkilerden elde edilir.

Bir hastalığın tedavisine başlanılmadan önce mutlaka teşhisi neyse onun belirlenmesi gerekmektedir. Bitkisel tedaviye başlamak, sürekli tedavi olduğu zaman önemlidir.

Bitkileri kullanırken de belirtilen uygun doz miktarına uygun kullanmak gerekir, aksi takdirde zararlı etkiler meydana getirebilirsiniz. Her bitki, her insana farklı farklı tepkiler verebilir. Bazı kişiler için faydalı olan bir bitki başka bir kişi için fayda sağlamayabilir.

Ülkemiz bitki çeşitliliği açısından zengin olmasına rağmen, biz bu zenginliğin kıymetini tam olarak biliyor muyuz? Tartışılır.

Günümüzdeki modern tıp, en ileri seviyede olmasına rağmen insanlarımızın şifalı bitkilere başvurmaları artarak devam etmektedir. Tabii ki bunun nedeni, insanoğlunun asırlardan beri şifalı bitkilerle tedavi olmasından kaynaklanıyor.

Çok ilginçtir ki her organ şeklinin bir bitkiye benzediği ve bu bitkilerin o organı tedavi edebileceği söyleniyor.

Hastalık sürecinde ilk olarak bilinmesi gereken şey ise: Doktor veya uzman tarafından teşhis konulan hastalığın şifalanmasının ilk adımı, yine bir doktor ya da uzman tarafından olmalıdır.

Hala Aradığını Bulamadıysan

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir