Kalp krizi geçiren biri nasıl beslenmeli?

Çözüldü6.89K görüntülenmeSağlık ∣ Sorulmuş Sorular

Kalp krizi geçiren biri nasıl beslenmeli?

Merhabalar. Yakın zamanda kalp krizi atlattım. Nasıl beslenmem gerektiği konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
Ne Gerekir Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 24/03/2022
1

Merhaba Nurten Hanım,

Öncelikle geçmiş olsun.

Kalp krizi, kalbin koroner arterlerinde gerçekleşen bir bozukluk sonrası sıklıkla koroner arterlerdeki tıkanıklık sonucu kalp kasının ilgili bölümünün beslenememesi ve oksijensiz kalması ile meydana gelen yetersizlik sonucu şiddetli göğüs ağrısıyla ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanması olası bir hastalıktır.

Koroner Arterler: Kalpten tüm vücuda kan dağıtan ve en büyük damar olan aortun ilk dalları olarak düşünebilirsiniz.

Kriz sonrası kalbe ne kadar erken sürede müdahale edildiği, kalpteki tıkanıklığın boyutu, hasarı ve kalbin bu tıkanıklıktan ne kadar etkilendiği önemlidir. Bu süreçten sonra yaşam tarzı değişikliği yapmanız faydalı olacaktır. Doktorunuza danışıp onun önerileri dahilinde ilerlemelisiniz.Acele etmemelisiniz. Kalbinizin, ruhunuzun ve bedeninizin dinlenmesine zaman vermelisiniz. Rutin aktivitelere ne zaman dönüleceği, kalbe binen yükün nasıl azaltılacağı, iş değiştirmeniz gerekip gerekmediği ve aniden ortaya çıkabilecek diğer soruları mutlaka doktorunuzla görüşün.

Kalp krizi sonrası dikkat edilmesi gereken konular atlanırsa tekrar kalp krizi kuvvetle muhtemeldir. Çünkü kalp krizine sebep olan damar sertliği hayat boyu devam edebilen bir hastalıktır.

Kalp krizine neler neden olur?

⚠️ Genetik yatkınlık
⚠️ Hipertansiyon
⚠️ Diyabet (Şeker Hastalığı)
⚠️ Kolesterol
⚠️ Sigara içmek
⚠️ Fazla kilo
⚠️ Sağlıksız beslenme

Bunları hayatınızdan kaldırmadığınız sürece yeni kalp krizi geçirme riskiniz devam edecektir. Tekrarını yaşamamak için bu faktörlerin çok etkin bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Kalp krizi tekrarı hasar görmüş bir kalp için çok daha tehlikeli ve ölümcül olabilir.Beslenme şeklinizi değiştirmelisiniz

Beslenme şekli değişiklikleri ikinci bir kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

✔️ Daha fazla meyve ve sebze
✔️ Haftada 2 porsiyon balık
✔️ Derisiz kümes hayvanları
✔️ Fındık ve baklagiller
✔️ Kepekli tahıllar
✔️ Zeytin yağı ile yapılmış yemekler tüketmek
✔️ Az yağlı süt ürünleri
✔️ Haftada 5-6 adet yumurta

Tabağınızın çeşitli sebzelerle dolu olduğundan emin olun. Konserve ve dondurulmuş sebze ve meyveler, tuz ve şeker içermediği sürece kullanılabilir.

Genel olarak kaçınmanız gerekenler

Fazla şeker, tuz ve sağlıksız yağları tüketmeyin bırakmalısınız. Doymuş yağı sınırlamalı ve trans yağları kendinize tamamen yasaklamalısınız.

❌ Aşırı yorulmak, hareketsiz kalmak
❌ Stres
❌ Her türlü fastfood yiyecekler
❌ Evde hazırlanmış bile olsa kızartılmış yiyecekler
❌ Tuz, şeker
❌ Tuz veya şeker bulunduran konserve yiyecekler
❌ Cips, kurabiye, dondurma gibi atıştırmalık yiyecekler
❌ Hazır dondurulmuş yemekler
❌ Hamur işleri ve pastalar
❌ Ketçap, mayonez
❌ Kırmızı et (Sınırlı)
❌ Alkol, sigara
❌ Hidrojene bitkisel yağlar (Trans yağlar)Balık Tüketimi

Haftada iki porsiyon balık yenilmelidir. Balık, kalp için en iyi yiyeceklerden biridir, ancak doğru çeşitleri seçmeniz gerekir.

🐟 Somon
🐟 Sardalya
🐟 Alabalık
🐟 Ringa
🐟 Orkinos

Bunların hepsi Omega-3 bakımından zengin balıklardır. Kolesterolü düşürmeye ve damar sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan Omega-3 yağ asitleri içerdiği için en iyisi olarak kabul edilir.

Sodyum tüketimi

Kan basıncını kontrol etmek için günlük sodyum alımınızı 1.500 mg veya daha azıyla sınırlayın.

İçecek tüketimi

Her zaman en yararlı içecek sudur. Doktorunuza çay ve kahve içip içemeyeceğinizi sorun. Ne olursa olsun bunları krema, süt tozu ve şeker eklemeden içmelisiniz.

Fiziksel egzersizler

İyi beslenmeye ek olarak, düzenli egzersiz kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
İyice dinlendikten sonra ağır olmamak kaydıyla günde en az 1 saat yürüyüşler, egzersiz ve gerine hareketleri uygulamalısınız.

Fazla kilo

Fazla kilolu olmak kalbe gereksiz stres yükler. Diyet ve egzersiz kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak bazı durumlarda bu yeterli değildir. Fazla kilo sadece buzdağının görünen kısmı olabilir. Bununla başa çıkmak için atmanız gereken adımlar hakkında doktorunuzla konuşun.Stresle başa çıkmak

Stres kalp sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Meditasyon veya kendi kendini kontrol teknikleri ile stresi onu azaltmaya yardımcı olun.

Sigarayı bırakmak ve alkolü sınırlamak

Alkol kanı inceltir, bu nedenle kalp krizi geçirdiyseniz ölçülü olarak tüketilmelidir. Sigara da sadece kalbinize zarar vermez. Onu bırakmak için bir çok sebep olduğunu biliyorsunuz.

Sağlıklı bir kalp için diyet türleri

Diyet yapmaya karar verirseniz, önce doktorunuza danışın. Her diyet türü kalbiniz için uygun olmayabilir.

Sebze, meyve ve kepekli tahıl alımınızı artıran birini seçin; az yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, balık, baklagiller, tropikal olmayan bitkisel yağlar ve kuruyemişleri içerir; tatlılar, şekerli içecekler ve kırmızı et tüketimini sınırlar. Sağlıklı bir kiloyu korumak için, tükettiğiniz kadar kalori yakmak için diyetle fiziksel aktiviteyi birleştirin.

➜ DASH (Hızlı Diyet)

Kan basıncını düşürmek için hazırlanmış bir diyettir. Akdeniz diyeti gibi, yağsız etlere ve bitki bazlı gıdalara odaklanır.

Diğer diyetlerden temel farkı: DASH, öğünlerinizdeki sodyumu azaltmayı amaçlıyor.

Tüketilebilecekler

‌✔️ Sebzeler
‌✔️ Meyveler
‌✔️ Kepekli tahıllar
‌✔️ Az yağlı veya az yağlı süt ürünleri,
✔️ ‌Balık
✔️ ‌Fasulyeler
✔️ ‌Sebze yağları

Tüketilmeyecekler

❌ ‌Yağlı et
❌ ‌Yağlı süt ürünleri ve hindistancevizi, hurma
❌ ‌İşlenmiş gıdalar gibi tropikal yağlar
❌ ‌Şeker
❌ ‌Tuz

➜ Akdeniz diyeti

Akdeniz diyeti sodyum alımını doğrudan sınırlamaz, ancak çok miktarda bitkisel gıda nedeniyle sodyum alımını doğal olarak azaltabilir.

Bu diyet sağlıklı yağlar, zeytinyağı, baklagiller, balık ve tahıllar ve çeşitli taze sebze ve meyvelere odaklanır. Süt ve et yemekleri sadece ara sıra yenebilir.

Süt ürünlerini diyetinize dahil etmeye karar verirseniz, bunların %1 veya daha az yağ içermesi gerekir.

➜ Bitki bazlı diyetler

Bu diyet minimum et tüketimini oluşturur. Meyve ve sebzelere, tahıllara, baklagillere dayanırlar. Kardiyovasküler (kalp ve kan damarları) hastalığı olan kişilerin, düşük B12 vitamini içeriği nedeniyle katı bir vegan ve hatta vejeteryan diyeti yapmaları önerilmez. Pesketaryen (Balık dışında et tüketmeyen kişi) veya sınırlı et içeren bitki bazlı bir diyet iyidir.

Daha fazla bitkisel gıda yemek, daha düşük kalp hastalığı, kanser, felç ve tip 2 diyabet riski sağlar.

Daha az et yemek, aynı zamanda daha az doymuş yağ ve kolesterol tüketmek anlamına gelir.

Pesketaryenler, B12 vitamini, çinko, kalsiyum veya protein eksikliklerine neden olmadan et yemeyi bırakırlar. Genel olarak, bu diyet Akdeniz diyetine benzer. Sadece bir eti hariç tutar. Balık etini. Deniz ürünlerinde ihtiyacınız olan Omega-3 yağ asitlerinin kaynağını içerir.Tüketilebilecekler

✔️ Baklagiller
✔️ Tatlı su ve tuzlu su balıkları
✔️ Kabuklular
✔️ Kabuklu deniz ürünleri
✔️ Sebzeler
✔️ Meyveler
✔️ Tohumlar ve ayçiçeği tohumları
✔️ Tüm tahıllar
✔️ Fındık
✔️ Yumurtalar
✔️ Süt ürünleri

Tüketilemeyecekler

❌ Sıcak kanlı hayvanların eti

➜ Temiz yemek diyeti

Temiz beslenme başlı başına bir diyet değil, bir beslenme alışkanlığıdır. Prensibi, yemek masasında daha az boya ve koruyucu madde kalması için işlenmiş gıdaları en aza indirmiş tüm gıdaları tüketmek. Tuz ve şeker içermeyen konserve ve dondurulmuş gıdalar bu kuralın istisnasıdır.

Temiz yemek diyetinin dezavantajı, evde çok fazla yemek pişirmek zorunda olmanızdır. Restoranlarda ve kafelerde sadece bir bardak içebilirsiniz.

Temiz yemek diyeti, tuz, şeker ve doymuş yağ alımınızı otomatik olarak azaltacaktır. Bu diyete kırmızı etin kısıtlanmasını eklerseniz, kalbe gerçekten çok iyi gelir.

Nurten Hanım, tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kendinize iyi bakmanız dileğiyle…

Ne Gerekir Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 24/03/2022

Ya çok teşekkür ederim sorduğum soruya bu kadar detaylı bir cevap beklemiyordum. Beni beslenme konusunda bu kadar aydınlattınız çok teşekkür ederim.

2