4 Adımda Sorunları Kabullenmek ve Çözmek

Sorunlarımı nasıl kabullenirim? Sorunlarımı kolayca nasıl çözerim?

Hiçbirimiz birbirimizin ne yaşadığını bilmiyoruz. Birbirimizi anlamamız belki de çok zor ama unutmayalım, arka bahçemizdeki çiçekleri canlı tutmanın birçok yolu var.

İlk adımın; Taraf seçmek

Daha iyi hissetmek için bir şeyler yapmayı istemek ya da istememek, bir şeylerin düzelmesine izin vermek ya da vermemek…
Hadi gel elimizden geleni yapalım. Söylesenize, kaç kez geliyoruz bu dünyaya?

Sorunu belirle ve kabullen

Hastalık, maddi zorluklar, ayrılık, saygı ve sevgi görememek, dilediğin gibi yaşayamamak…
Yaşadığın sorunlara karşı önce inkâr cümlelerini bir kenara koymalısın. Sorunun resmini geniş çerçeveden çekmelisin kafanda. Ne çok acımasız olmalısın ne de çok şefkatli… Realist bir resim olsun bu, gerçekleri yansıtsın.

İpler kimin elinde?

Şunu sor kendine; olayların gidişatı senin kontrolünde mi? Değil mi? Eğer durum senin kontrolündeyse şapkanı önüne al ve yapman gerekenlerin planını yap. İşsiz misin? Günlerini maddi yetersizlik durumuna odaklanarak geçirmemelisiniz. Bunun yerine, “Mevcut iş arayışıma ilave neler katabilirim?” sor bunu kendine. Durma! Keşfe çık. Potansiyelini küçümseme. Olan olaylar senin kontrolünde değilse, bunu da kendine sık sık hatırlat lütfen. Her şeyin eninde sonunda yoluna gireceğini söyle kendine. Kandırır, oyalar gibi değil. İnan buna. Girmiyor mu? Girmedi mi daha önce de?

Kendine özel alanlar yarat

Kötü bir dönemden geçmen hayatın duracağı anlamına gelmez. Aksine mevcut rutininden çıkartacak yeni uğraşlar bulman gerekir.
Bu hareketlilik içinde bulunduğun durumu daha objektif değerlendirmeni sağlayacaktır. Kafanın dağılmasına hatta neşelenmene bile yardımcı olacaktır. Sana ait alanlar yaratman bu zor zamanlarında rahat bir nefes almana olanak sağlayacaktır. Bir gün tekrar o huzurlu anlarını yaşama hayalini kurmak size iyi gelecektir, dayanma gücü verecektir. O zaman gelene kadar kaldığınız yeri size ve isteklerinize özel hale getirin. Bu bile size ait bir dünyaya kaçmış hissi verecektir.

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir