Verimli Çalışma Ortamının 6 Basit Bilimi 📝

Sağlıklı çalışma ortamı nasıl olmalı? Nasıl verimli çalışabilirim?

Belki de zar zor oturduğumuz çalışmanın başına isteriz ki ortamımız verimli çalışmamıza yardımcı olsun. Şimdiye kadar yardımcı olmadıysa, bundan dolayı ders çalışmak istemiyorsunuz yada yapmanız gereken işleri bitiremiyorsunuz. Gelin sizinde verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışabilme için çalışma ortamı koşullarını konuşalım.

Çalışma ortamının ışığı

Çalışırken ortam ışığı nasıl olmalı?

| Doğal Işık

Gün ışığı insanların vücut saatlerinde yani sirkadiyenlerinde çok büyük bir role sahiptir. Bu sistemin mutluluk hormonu (serotonin) üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Yüksek serotonin düzeyi ise yapacağımız işlere daha konsantre olmamızı sağlar.

Ofislerinde pencere bulunan ve bulunmayan personellerin çalışma verimlilikleri araştırılıyor.

Odalarında pencere bulunan personellerin;

  • Geceleri çok daha rahat bir şekilde uyuduğu ortaya çıkıyor.
  • Gün içerisinde daha pozitif, neşeli ve motive çalışıyor.
  • Daha fazla fiziksel aktivitede bulunabildikleri gözlemleniyor.

| Yapay Işık

Sarı ışık mı, beyaz ışık mı?

Almanya’da yapılan araştırmalara göre masanızda 3.000 kelvin sarı ışık kullanıldığında daha yaratıcı işler üretebiliyoruz. 6.000 kelvin beyaz ışık kullandığımızda ise işlerimize daha fazla konsantre olabiliyoruz.

Circadies kelimesi Latince’de iki anlamlı sözcüğün birleşiminden meydana gelir. Circa yaklaşık anlamına gelirken dies de gün anlamına gelmektedir. Sirkadiyen, sabah uyandığınızda mutlu, pozitif ve neşeli hissetmenize yarıyor. Aynı zamanda akşam yatağınıza geçerken de yorgun hissetmenize yarıyor. Vücudumuzun 24 saat boyunca yaşamsal fonksiyonlarını sürdürürken oluşturduğu ritim, bir döngüdür. Tabii bu ritim kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Ortam ışığı nereden gelmeli?

Eğer masanız odanızda daha karanlık bir konumdaysa, onu daha ışık alan bir yere çekebilirsiniz. Masayı, oturma şeklinize göre konumlandırırken ne sırtınızı ne de yüzünüzü tamamen pencereye dönük olarak yerleştirin. Işığın, sağlaksanız solunuzdan, solaksanız sağınızdan gelmesini sağlayın. Böylece gölgelerden kurtulmuş olursunuz. Odanızda ya da ofisinizde pencere bulunmuyorsa sık sık ara verip gün ışığına çıkmanızı öneririz.

Işık seviyesi ne olmalı?

Araştırmalarda fazla ışık bulunduran ve loş ışıklı ortamda çalışmanın verimliliği düşük çıkmıştır. Işık düzeyi konusunda ortalamayı sağlamalısınız.

Işık rengi ve düzeyi nadiren kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği için kendinizi bir süre denemeniz gerekebilir.

Çalışma ortamı sıcaklığı

Ders çalışırken veya iş yaparken ortam sıcaklığı nasıl olmalı, kaç derece olmalı?

Bilim dünyası uzun zamandır verimli bir gün için soğuk duş almamızı öneriyor. Çünkü soğukta kan dolaşımımız hızlanır ve bundan dolayı kan, beynimizden tüm uzuvlarımıza ve organlarımıza daha fazla ve daha hızlı ulaşır. Bir yere daha hızlı kan ulaşması, oradaki oksijen miktarının artması ve karbondioksit seviyesinin azalması demektir.

Çok fazla sıcakta veya çok fazla soğukta çalışmak size birçok hata yaptırabilir. İşlerinizin eksik ve kusurlu olmasına neden olabilir. Bilim dünyasının bize önerdiği oda sıcaklığı 22-25 derece arasındadır.

Çalışma ortamı ambiyansı

Sesli ortamda mı çalışayım, yoksa sessiz ortamda mı?

Bazılarımız sadece ses bulunan ortamlarda çalışabilirler. Bazılarımızınsa ihtiyacı olan sessizliktir. İkisinden birisi doğrudur demek doğru olmaz. Eğer sadece sesli ortamlarda çalışabiliyorsanız Youtube’de ambiyans sesleri açabilirsiniz. Pandemi günlerinde evdeyken “Benimle ders çalışın” videoları açabilirsiniz.

Çalışma ortamı dekorasyonu

Çalışma ortamının dekorasyonu nasıl olmalı?

Ders çalışırken veya iş yaparken çalışma ortamınızdaki dekorasyonu minimalist tutmalısınız. Böylece zihninizi odaklanması gereken noktaya daha çabuk konsantre edebilirsiniz. Aynı zamanda çalışma sırasında ilerlemeniz gereken yolda sabit durabilirsiniz. Bulunan eşyalar da ayrıntılara sahip olmayan sade nesneler olmalı.

Çalıştığımız ortamı yapaylıktan arındırmak

Bitkiler, yapay birçok nesnenin arasında denge yakalama fırsatı sunar. Konsantre ve daha verimli bir çalışma istiyorsanız masanıza küçük bitkiler yerleştirebilirsiniz.

Sade, iyi ışıklı, dikkat dağıtmayan bir çalışma ortamı.

En önemli konu: Çalışma alanı ergonomisi

Ergonomi, insanların çevresiyle ilişkisini düzenleyen bir süreçtir. Ofis sandalyeleri gibi birçok rahat çalışmanızı sağlayan araçlar ergonomi testlerinden geçerler. Siz saatlerce çalışırken rahat hissettirecekler mi diye incelenirler.

Sandalye seçimi nasıl olmalı?

Sandalyenizi alırken yüksekliği ayarlanabilen sandalyelerden seçebilirseniz. Boyunuza göre ayarlayabilir ve daha rahat çalışabilirsiniz.

Sandalyemin yüksekliğini nasıl ayarlamalıyım?

Boyunuza göre ayarlama şekliniz şu şekilde olmalıdır;
Dirseklerinizi sandalye kollarına koyduğunuzda masaya 90 derece açıyla bakmalıdır.

Bu şekilde klavye ve mouse’yi rahat bir şekilde kullanırsınız.

Göz hizamı monitöre göre nasıl ayarlamalıyım?

Sandalyeyi ayarladıktan sonra göz hizanızın monitörünüzün üst kısmına denk gelmesi gerekiyor. Bakış açınızdan aşağıda kalıyorsa monitörün altına kitaplar koyabilirsiniz.

Çalışma sonrası ağrıları nasıl önlerim?

Sık sık hareket etmeniz de çok önemlidir. 15 dakikada bir ufak hareketlerle esnemeniz gerekir. Hareket etmeniz ileride başa gelemeyeceğiniz ağrıları şimdiden engelleyecek ve yok edecek. Alarm kurarak saat başı kalkıp küçük turlar atmalısınız. Böylece kan hızınızı tekrardan hızlandırmış olacaksınız ve ayaklarınıza kan gidecek. Uzun vadeli sağlık düşünüyorsanız bu küçük gözüken önerileri önemsemeniz gerektiğini söylememiz lazım.

Yazımız için bir eğitime daha katılma planımız notlarımız arasında. Onları da size aktarmamızı istiyorsanız lütfen yorum olarak bunu bize bildirin. Böylece bu planı daha erkene alırız. İyi çalışmalar dileriz! 😊

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

Ne Gerekir

Dev Bilgi Platformu
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir