Yaz Kampı Hakkında Öneri ve Uyarılar 🏕️

Yaz kampı için hangi malzemeler gerekir? Kamp malzeme önerileri

Kamp denince, tüm stresler hizaya gelir! Peki kamp için gerekenler nelerdir? Kamp malzemelerini neye göre almalı, nereden almalı ve hangilerini hangi durumda yanında götürmeli? Kamp yapmadan bu yazıyı yazmadık! Hiç merak etmeyin her şeyi ama her şeyi anlatacağız… Hemen başlayalım o zaman.

Kampın yararları

  • Zinde olmak
  • Sağlıklı yaşam
  • Kötü enerjilerden kurtulmak
  • Özgüven kazanmak
  • Kendini keşfetmek
  • Karmaşadan uzaklaşmak
  • Özgürleşmek

Seyahat yapmayı sevmeyenler bile, kampı denedikten sonra bir daha vazgeçemiyorlar. Aslında tahmin edilenin tersine tehlikeli olmayan bir tatil çeşididir. Türkiye’de kamp yapmak gerçekten güzel. Çünkü kamp etkinliği yapan insanlar da, bizler gibi yaşanılan streslerden uzaklaşmak isteyen kişiler. Daha çok doğa insanı olan, yeniliğe açık kişilerdir.

Bir de Türkiye kültürünün misafirperverliğini, imecesini, koruma kollama istediğini de katarsak tadından yenmiyor. Sen denize gidersin komşun çadırına bakar. Sen dönersin kahve hazırlamışlardır. Akşam topluca anlaşma yapılır, birlikte yemek hazırlanır. Kamp paylaşmanın yeridir. Özeldir… Bahsetmeden geçilemez olansa mevsimleridir. Yazı, kışı, baharı ayrı ayrıdır.

Canınızı sıkmasından korktuğumuz bir konu var. Mevsimine göre gerekli olan malzemeler var. Bu malzemelerin bazıları gerçekten kaliteli olmalıdır. Araştırmalarımız ve deneyimlerimiz doğrultusunda şunları söylemek isteriz;

Yaz kampı malzemeleri kontrol listesi

Çadır
Kamp matı
Hava pompası
Kamp yastığı
Battaniye
Katlanabilir masa
Kamp sandalyesi
İlk yardım ve bakım seti
Kamp ocağı
Kamp tencere seti
Kamp çaydanlığı
Cezve
Kamp çantası
Soğutucu çanta
Kaşık
Çatal
Bıçak
Çakı
Kamp bardağı
Sabun
Şampuan
Bulaşık bezi
Bulaşık teli
Bulaşık bezi
Ateş kutusu
Kömür
Gece lambası
Kafa lambası
Piknik örtüsü
Tişört
Eşofman
Pijama
Pantolon
Şapka
Mayo/Bikini
İç çamaşır
Spor ayakkabısı
Havlu
Terlik

Yaz kampı için gereken malzemeler hakkında öneriler

Arpenaz Fresh&Black çadır

(2.6 Kg) Decathlon

Güneş ve su geçirmeyen bu çadır sıcak yaz günleri için bulabileceğinizin en iyisi! Daha büyük Fresh&Black çadırlar için tıklayınız.

Soğutucu sırt çantası

(Boş Hali 480 Gr, Kapasite 20 L) Decathlon

Denemelerimiz üzerine ciddi fark yaratan yalıtımlı bu çanta ciddi anlamda işinize yarayacak.

Kampa giderken araba ile değilseniz çantanızı içini yiyecek ve içecekle doldurmayın. Bunun yerine diğer eşyalarınızı yerleştirerek normal çanta olarak kullanabilirsiniz. Çadırınıza eşyaları yerleştirdikten sonra yemek ve içeceklerinizi gittiğiniz yerden almanız daha mantıklı olacaktır.
Tabi nereye nasıl gittiğinizde göre değişir. Karar sizde!

Kamp çantası

(Boş Hali 1.7 Kg, Kapasite 71 L) Decathlon

Bu çanta 71 litre diye tabii ki 71 litrelik eşya koymamanız gerekiyor içerisine. Tamamen tüm ağır eşyaları bir çantada toplamak sağlık için büyük bir hata. Burada bizim gördüğümüz amaç çadırınız gibi boy olarak uzun eşyalarınızın sırtta taşınabilmesi. Kesinlikle bel desteğinde 10 numara olan bu çantanın darbelere karşı dayanıklılığı var. İstemeyeceğiniz kadar cep var. ? Biz çok memnunuz!

Kamp matı

(210 Gr) Decathlon

Matların en temelidir. Konfor açısından önerilmese de hafif ve kullanışlıdır. Yerdeki soğuktan keser. Batmaları önler. Fakat daha konforlu bir tatil diliyorsanız okumaya devam edin. Çadıra uyumludur.

Otomatik şişen mat

(1.1 Kg) Decathlon

Daha konforlu ve orta ağırlıkta olan bu mat kendiliğinden şişiyor. Tam şişmesi için son nefesleri sizin vermeniz gerekecek. Fakat pompa gibi bir alet taşımak zorunda kalmayacaksınız. Dayanıklılığı kanıtlanmış bir mattır. Çadıra uyumludur.

Şişme yatak

(2.8 Kg) Decathlon

Konforsuz yapamam, gerekirse sırtımda taşırım ama mis gibi uyumak isterim diyenlere! Bizim kullandığımız kamp matı budur. Bunun ağırlığını çantamızda eşitleyebilmek için gereksiz eşyaların çoğunu almıyoruz yanımıza. Bu yatağın 2 kişilik olanını almıştık. Fakat şu an sadece tek kişiliği var. Önerimiz budur. Dilerseniz başka yataklara da bakabilirsiniz. Dayanıklılık testini geçmiştir. Çadırınıza uyumluluğunu ölçülerden bakabilirsiniz. Daha büyük yataklar için tıklayınız.

Ayaklı pompa

(50 Gr) n11

Oldukça hafif olan bu pompayı Decathlon’dan almıştık. Şu anda sitelerinde bulunmuyor. Farklı bir site önermek istemezdik, kargo ücretleri ayrı ayrı ödenmesin diye.

Önerdiğimiz pompanın modeli: Air Hammer 12″/30cm Inflation Bestway

Katlanabilir piknik örtüsü

(650 Gr) Decathlon

Sandalyenin yükünü çekemeyecekseniz, fiyatı içinizi acıtıyorsa ve son olarak yerde oturmayı seviyorsanız en ama en iyi piknik örtüsü bu! Kir pislik tutmuyor, su geçirmiyor, katlanıp minicik oluyor. Yıpranmaya dayanıklılık testinden geçmiştir.

Ben köpeğimizi araba ile götürürken altına bile seriyorum. Nedeni ise üzerinde asla tüy, toz tutmaması. Bir kez silkelemeye bakıyor.

Katlanabilir kamp masası

(1.6 Kg) Decathlon

Daha büyüklerini de alabileceğiniz bu masa sırf tatlılığı yüzünden insana kamp da yaptırır, pikniğe de götürür. Aşırı dayanıklı olan bu masa katlanınca bir laptop çantası boyutuna geliyor. Keyfine keyif katıyor. Önerilen masanın fiyatını ve ayrıntılı bilgilerini galerideki görsellerden bulabilirsiniz.

Küçük masa için tıklayınız.
2/4 kişilik masa için tıklayınız.
4/6 kişilik masa için tıklayınız.

Katlanabilir kamp taburesi

(1 Kg) Decathlon

Çok konforlu olmayan ama fiyatı da ağırlığı da iyi olan bu sandalye işinize yarayabilir.

Tabure ve sandalyelere buradan bakabilirsiniz, tıklayınız.

Katlanabilir kamp sandalyesi

(2.8 Kg) Decathlon

Bardaklık yeri olan bu sandalye diğer tüm fiyatlara göre kalitesine göre cidden iyi fiyatta. Sağlam ve konforlu.

Koşu ayakkabısı / Spor ayakkabısı

(180 Gr) Decathlon

Bir zamanlar fiyat performans ürünü olduğunda aldığımız bir ayakkabıdır. Hâlâ kullanıyoruz. Esnekliği rahatlığına şaşıracaksınız. Bu ürünle beraber atletizm çorabını da aldık ve ikisinin beraber mükemmel birtakım olduğu düşüncesindeyiz. Asla terleme yok, terleme olmadığı için koku da oluşturmuyor.

Tek sıkıntısı hemen kirlenebiliyor. Fakat yıkandığında ya da ayakkabı temizleyici spreyleri ile temizlendiğinde geçiyor.

Inox paslanmaz ateş kutusu

(500 Gr) Nurgaz

Çok rüzgârlı bir yere mi gidiyorsunuz? Hem rüzgarı önleyen hem de toprak açısından yararı olan (kömürlerin yerde kalmaması) bir kutu. Parça parça birleştirilip tekrar ürünle gönderilen küçük bir çantaya sığıyor.

Minik tencere tava + Ilgaz ocak seti

(215 Gr) Nurgaz

2 Kişilik yemekler için gayet uygun büyüklükte olan tencereler ocak setini de içine alıp ürünle beraber gelen kılıfa giriyor. Az yer kaplıyor ve ağır değil. Kulpları baya sağlam ve ateşe dayanıklı. Bulaşık makinesinde yıkanabiliyor.

Bu setteki ocak başlığı özel; rüzgara dayanıklı ve kendinden çakmaklı. Setin içerisindeki kartuş 230 gramdır. Yeni bir kartuş almak istediğiniz zaman buraya tıklayınız. Kamp mutfağı malzemeleri için tıklayınız.

Kamp çaydanlığı

(210 Gr) Nurgaz

Tabii şehrinizin çarşısından daha uygun fiyatlara bu tarz çaydanlıklar bulabilirsiniz. Fakat illa internetten derseniz bunu öneririz. Kampta çay, önemi tartışmaya kapalı sonuçta. Ürünün fiyatını ve ayrıntılı bilgilerini galerideki görsellerden bulabilirsiniz.

Sözlerimizin sonuna gelirken sizlere şunu söylemek isteriz. Kalıplardan kurtulmak! Kamp yapıyorsunuz diye kamp kurallarına uymak zorunda değilsiniz. Yani şişme yatak götürdünüz diye kamp yapmamış olmuyorsunuz. Kimsenin yorumları umurunuzda olmasın. Önemli olan yaptığınız etkinlikten güzel geri dönüşler kazanmaksa, kalıplarınızdan kurtulun!

YAZIMIZIN DOĞRULUĞUNA ONAY VEREN UZMAN

İzel Argül

Görsel İletişim Tasarımı mezunuyum. Ne Gerekir'in kurucusu ve yöneticisiyim.
Uzman Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir